Eli suunnitelmissa olisi mennä heinäkuussa Thaimaahan .Hullua? Onko kenelläkään kokemuksia kesällä siellä käymisestä?
Kesällä Thaimaahan
kesällä Aasiaan
334609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
oon ollu 3 kertaa heinäkuussa pattiksella. aika vähän turisteja. sadekausi ei ainakaan näillä kerroilla haitannut yhtään.
kai sitä voi mennä milloin vaan ja nyt on lennotkin puolet joulun hinnoista. Itse käyn kerran vuodessa ja silloin kun täällä kotona on pakkasta ja pimeää. Jotenkin tuntuu että se energia tulee kaupanpäälle mutta kesällä se jää sitten uupumaan....varaudu siihen että osat paikoista on suljettu kesällä. Sadekausi ei ole ongelma mutta kuumuus voi olla kun lämpötilat nousee 40C paikkeille.....
ei oo kuin jotain reilu 30 ainakin patajalla
"varaudu siihen että osat paikoista on suljettu kesällä. Sadekausi ei ole ongelma mutta kuumuus voi olla kun lämpötilat nousee 40C paikkeille..... "
Sarjassamme matkailuasiantuntijan ohjeita ;-) Thaimaassa on harvoin 40 C astetta . Siitä pitää huolen pilvet taivaalla ja väliin 'virkistävä' sadekuuro.
Mitä tulee 'osa paikoista voi olla kiinni' liittyy lähinnä turistirysiin mihin massat matkustavat sesonkiaikaan.
Parasta Thaimaan kesässä on turistimassojen puure !!!!
Olen käynyt joka vuodenaikaan thaimaassa, ei ole sadekaudet haitanneet ainakaan keski-thaimaassa, enkä ole törmännyt yhteenkään suljettuun paikkaan jonne olen ollut menossa. Thaimaahan voi mennä milloin vaan ei pelkästään silloin kun täällä on talvi. Itse ainakin nautin tuosta 40º lämmöstä.
No, viime kesäkuu oli poikkeuksellinen,olin 4.6-3.7-12 pattayalla, vaikka pitäisi olla sadekausi,koko aikana satoi 3-4 krt ja hyvin lyhyitä kuurojo, todella aurinkoista ja lämpöä oli lähelle 40 lähes päivittäin parhaimpina päivinä epäilen et meni jopa raja rikki. Tänä vuonna 27,5-26.6. oli taasen enempi sateista, ei tosin haitannut ja lämpötilat olivat yön 26 päivän 35 välillä.
Tosiaan parasta kesällä on tuo turistimassojen puute, eri kohteissa (puistot,rannat..ym.) on väljempää. Tietenkin pienenä miinuksena voi pitää sitä, kun on vähemmän ihmisiä, kilpailu asiakkaista on kovempaa ja kauppaaminen aktiivisempaa, mutta sekään ei ole varsinaisesti ongelma.
Varmasti riippuu siitä mitä haet. Jos syy on http://thaimaan.blogspot.fi/2010/12/thaimaan-baaritytot.html niin voit käydä kauppaa halvemmalla. Ilmojen puolesta ei ole mitään syytä lähteä heinäkuussa vettä sataa ja on kuuma.
Huhtikuu on kuuminta aikaa Thaimaassa.
'asiantuntijoita' tuntuu riittävän tällä palstalla ;-)
Taisi olla vuosi 2010 kun olin 4 viikkoa eli koko heinäkuun thaimaassa ja sadetta tuli neljänä iltana tai yönä. Ei siis 24/7 niinkuin täällä suomessa voi käydä, kuuma oli toki, mutta sehän on OK.
Thaimaan kuumuus tarkoitti mielestäsi sitä, että Thaimaassa on heinäkuussa huhtikuu? Mielenkiintoista. Baarityttöjen hinnat ei mielestäsi ole edullisemmat kun heille on vähemmän turismin takia pienempi kysyntä?
Kaverini oli Ranongissa muutaman viikon ja vettä tuli hänen mukaansa jokaisena päivänä kaatamalla. Wikipediasta tietoa Ranongin säästä
Sadanta (mm) 654
Sadepäivät 24
Vertauksena Helsinki
Heinäkuu Sadanta (mm) 63
Sadepäivät 12
Toisin sanoen tilastollisesti Thaimaassa Ranongissa sadanta on yli 10x enemmän kuin Helsingissä Wikipedian tietojen mukaan.
Onkohan Wikipedia luotettavampi lähde kuin "tiedoksi heinäkuu" omakohtainen 4 viikon matka :)
Ranong on etelä-thaimaassa jossa sataa useammin kuin keski-thaimaassa. ei etelä-thaimaahan kannata sadekautebna mennä, Alla tilastoja thaimaan säät.
http://www.travelfish.org/weather/thailand
Thaimaa on suuri maa ja säät vaihtelee sen mukaan. Yleensä etelämpänä sataa useammin kuten Phuketin ja Krabin seudulla, keski thaimaa Hua Hin, Pattaya, Rayong , Bangkok vähempi sateisia. Pohjoisessa ovat yöt aika viileitä joskus.
Taas joku virtuaali matkustaja jonka kaverilla on enemmän rahaa on valmiina kommentoimaan näillä palstoilla thaimaan säästä ilman omia henkilökohtaisia kokemuksia. Näitä kaverilta kuultuja juttuja kannattakin uskoa, nehän ovat lutettavampia kuin wikipedia.
http://www.tietokone.fi/artikkeli/arkisto/2005/wikipedian_luotettavuus_kuohuttaa
Eli mielestäsi suomalaisen matkaajan kokemus Ranongin säästä sekä myös Wikipedian tiedot Ranongin säästä olivat väärät? :)
Kysyjällä oli kiinnostuksena "Onko joku käynyt? Millainen kokemus?" Suomalaisen kaverini ja hänen tyttöystävän kokemus oli satoi jatkuvasti 10x enemmän kuin Helsingissä jokaisena matkan päivänä. Tähän tietoon löytyi vielä vahvistus Wikipedian tiedoista.
Kysyjä ei tarkentanut mihin päin Thaimaata hän on matkaamassa.
Ainakaan Ranongiin ei siis kannata matkata eikä ilmeisesti muutenkaan Etelä-Thaimaaseen heinäkuussa.
Jos kyseessä on epätoivoisia Isanista kotoisin olevia yksinhuoltaja maksullisia etsivä Pattayan matkaaja, tuskin häntä kiinnostaa edes kysellä kannattaako mennä.
Itsestäänselvää on, että jos kysyntä on pienempää myös hinnat on halvempia. Eikä tällöin varmastikaan ilmoilla ole väliä kun hän haluaa vaan lyhyen, ruskea ihoisen, Isanista kotoisin olevan yksinhuoltajan, joka on muiden turistien kautta surkean englannin oppinut. Mahdollisesti hän haluaa ostaa kyseisiä oppaiksi kutsuttujakin thaimaalaisten miesten silmissä hyvin vastenmielisiä naisia useampiakin. Kukaan menestynyt thaimaalainen mies ei kyseisiä naisia kuitenkaan huoli edes lyhyemmäksi ajaksi.
Olet varsin hupaisa kun otat esille 2005 kirjoitetun tietokone.fi kirjoituksen. Wikipedian tieto on tietysti joissakin aiheissa ei luotettavaa mutta uskotko todella, että Wikipedian tiedot Ranongin säästä ovat virheelliset kuten myös Helsingin säästä? :D
Mitä tarkoitat tällä LUtettavampi jutullasi?
kysymys kuului onko kenelläkään kokemusta. minulla on kokemusta 3 reissun verran. tosin patajalta phuketin suunnalta en tiedä ,kuin mitä kaveri sanoi. oli ainakin hän tyytyväinen. itse olin erittäin tyytyväinen.,mutta inä joka et ole käynyt luet pediaa ja huutelet täällä suorien perässä voivat mennä muut ei ???? missä sinunkinlaisia apinoita sikiää.
Kirjoitusvirheistäsi ja haukkumisestasi asiallisia vastauksia antaville neuvojille ei ole ihmekään, että sekoilet missä olet ollut ja missä et.
Viestiketjun alussa lieju2 kirjoitti "oon ollu 3 kertaa heinäkuussa pattiksella. aika vähän turisteja."
Hänellä on siis kokemusta 3 reissun verran ja hän on ollut 3x heinäkuussa pattiksella. Nyt hän ei sitten olekaan ollut Pattayalla kesällä vaan kokemus oli kaverin.
Kuitenkin hän syyllisti erittäin epäkohteliaasti täällä rakentavaa palautetta antavan lukijan, jonka kaveri oli käynyt tyttöystävänsä kanssa Ranongissa. Wikipedian tiedot oli varmistamassa tätä informaatiota, jotta kysyjä saa mahdollisimman luotettavaa informaatiota.
Tiedämme hyvin millaiset ihmiset ovat näitä halveksijoita ja sanovat "missä sinunkinlaisia apinoita sikiää." Heidän ala-arvoisesta käytöksestään ei kannata murehtia ja varmasti suurin osa suomalaisista olisikin tyytyväisiä, jos he viettäisivät heinäkuun ja toivottavasti kaikki muutkin kuukaudet Pattayalla tai jossain mahdollisimman kaukana heidän naapurustostaan.
jaa minusta sanoin käyneeni p 3 x niin kuin olenkin. ja ystävini kävi phuketissa ja on nyt krapilla kertoo viihtyvänsä
Väärin ymmärsit. Huhtikuussa on kuumin aika matkustaa Thaimaahan.
Ymmärrätkö ? Vähän niinkuin,että Suomessa heinäkuu on vuoden lämpimin kuukausi.
Toisaalta,jos Thaimaan reissut ovat yhtäkuin baareissa notkuminen,niin ymmärrän ymmärtämättömyytesi.
Huhtikuu kommenttisi ei liittynyt mitenkään aiheeseen. Kyseinen kommentoija totesi, että baaritytöt ovat halvempia kun on yleisesti huono aika matkustaa kuten heinäkuu.
Ymmärrätkö? Kukaan ei puhunut siitä mikä on Suomen tai Thaimaan kuumin kuukausi. Thaimaan reissut on monille baareissa notkumista ja tuolloin halvat baarityttö hinnat on olennaisia.
Miksi lähteä Suomen heinäkuusta pois Thaimaaseen kun kerran silloin on Suomessa lämpimin kuukausi kuten itsekin totesit.
Riisin hinta tulee alaspäin aina näin kesää kohden. Siksi Isanin viljelijättäret käyvät pattijoella kuumana:
http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=rice
Eiköhän ne rahanhimoiset Isanin viljelijättäret ja muutkin epätoivoisuuttaan suomalaisen miehen vaimoksi ottaneet ole mahdollisimman todennäköisillä paikoilla etsimässä uhrejaan. Tämä http://thaimaan.blogspot.com/2010/11/thaimaalainen-vaimo.html kirjoitus on suositeltavaa luettavaa kaikille Thaimaassa matkustaville. Kaikille thaimaalaista vaimoa harkitseville Pattayan matkustajille se on ainakin välttämätöntä luettavaa.
Kuinka edellinen kirjoitus liittyi thaimaan säähän ? Kommenti siihen kuitenkin, luenteenpiirteitä on paljon erilaisia, ei pitäisi yleistää.
Jos matkustaa thaimaahan kesällä kannattaa todella mennä keski-thaimaahan jossa ei todellakaan sada jokapäivä. Jos sateet tulevat niin kaduilla voi olla jopa 50 cm vettä mutta ne kuivuu myös toella nopeasti. Yleensä sateet tulevat illalla tai yöllä
ja kestävät sen ½ tuntia -2 tuntia, ei siis pahemmin häiritse
joo sinne vaan. tämä joka sanoo ettei kannata mennä. kieltäisi thaimaan matkat lailla jos voisi.
Eli en ole mies, kuten moni on täällä luullut, vaan nainen :D
Vaihtoehtoina ovat Krabi ja Koh Samui. Samui itäpuolella on ilmeisesti sään puolesta suotuisampi kesällä, mutta näkemistä/tekemistä olisi sitten enemmän länsipuolella Krabin alueella. Entäs merivirtaukset kesällä, saako siellä sadekauden aikana edes uida?
ei merivirtaukset eikä laskuvedet siitä muutu mikä vuoden aika on...ei ainakaan merkittävästi eli jotein uintikielto ei ole mutta silti kannattaa pysyä merkityn alueen sisäpuolella meni sitten milloin vaan....ja kyllä isommat satee tulee aina yöllä ja vielä aamuyöllä pahimmin satelee....
Hei,
oletko ollut sitten ihan keskikesällä Krabin alueella/länsipuolella?
kaverini tuli lauantaina krapilta oli perheen kanssa ja kaikki oli mennyt loistavasti. merivirroista en tiedä en huomannut kysyä.
en tietenkään ole mutta 28 kertaa kyllä Thaimaassa käynyt....ja nuo merivirrat ja laskuvedet tilastot löytyy kyllä netistä....vähän ne vaihtelee mutta kuten sanoin niin ei merkitystä käytännössä...kesällä on vain Thaimaa niin kuollut...monet paikat on kiinni jne....
Hei,
eli ei ollut satanut kuin yöllä, oletan?
Tässä Krabin säätilastoja, antaa varmaan jonkilaista tietoa.
http://www.ourweb.info/01/weather/swc/
Viikon päästä Koh Samet:lle menen tyttökaverin kanssa. Sadekautena on kivaa. Ei ole liikaa turisteja. Vettä tulee paljon, mutta ehkä 30-60 min päivässä ja muuten on normisää. Pilviä ehkä enemmän mutta lämmintä riittää.
Eikö koh samet ole itäpuolella, jossa ei muutenkaan sada niin paljon? Varsinainen sadekausihan alkaa itäpuolella lokakuussa. Krabi on länsipuolella.
Jep! Olen ollut kesällä kyllä Krabillakin. Ei siellä sada kuin ehkä korkeintaan 30-60 min päivässä. Mutta ei lämpötila laske kuin jonnkin 28 silloinkaan. Mukavan virkistävää se on :) Sadekautena on vähä enemmän pilvistä myös, mutta ei sitä voi verrata Suomen synkkyyteen pilvipäivinä. Suosittelen kesäreissua vaan!