Vanhemmista Corollista tietävät.
Mitä eroa on esim. FX ja FX Pro malleilla?
Onko Corolloja sekä 8 että 12 valve koneilla? Kun joskus on mainittu erikseen että "12 valve". Käytännön ero vai onko sitä?
Kiitos tiedoista.
Mitä eroa on esim. FX ja FX Pro malleilla?
Onko Corolloja sekä 8 että 12 valve koneilla? Kun joskus on mainittu erikseen että "12 valve". Käytännön ero vai onko sitä?
Kiitos tiedoista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
FX tarkoittaa (tarkoitti) Corolloissa samaa kuin hatchback yleensä eli lyhyttä viistoperää. FX Pro malli on joku varustetaso kyseiseen viistoperäiseen. Itselläni oli -86 mallinen, FX Pro-tarrat kyljissä ja siinä oli 5-vaihdetta, paremmat penkin säädöt kuin viime vuoden Corollassani (korkeus-, etäisyys-, kallistukse-, ristiseläntuen ja sivuttaistukien säätö FX Pro:ssa), kiekkamittari jne.
8-venttiilinen 1,3 (2A-kone) on kärjellisellä sytytyksellä. 12-venttiilinen 1,3 (2E) kone on kärjettömällä, joten se on huoltovapaampi. Siinä pitäisi teoriassa olla myös paremmat vääntö- ja kulutusominaisuudet. Kaikki FX-mallit kyseisestä mallisarjasta Corolla 83-87 (FX: 85-87) ovat 12-venttiilisillä koneilla.
Entä mitä eroa on malleilla SE ja DX? Samalta auto näyttää ulospäin.
SE:ssä mm. 5vaihdetta ja kiekkamittari. Taitaa olla sävylasitkin...