kiinniotetty/pidätetty/vangittu

Moi. Poliisi ei mulle vastannut juuta eikä jaata siitä, onko lähiomainen heillä tallessa. (Mikä ei kyllä yllättänyt) Sanoivat vain, että henkilö olisi ottanut yhteyttä jos olisi niin halunnut, mutta entä jos hänellä ei ole mun numeroa? Olen juuri vaihtanut liittymää, enkä itsekkään muista sitä ulkoa. Mietin tässä vain, että kauanko täytyy epätietoisuudessa odotella, ilmoittavatko mulle missään vaiheessa mitään, vai menenkö tekemään katoamisilmoituksen. Nyt kuitenkin jo neljättä päivää maan nielemänä.
7315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pollarit toimivat yhteiskunnun luomissa rajoissa, et tainnut olla tarpeeksi läheinen, aviovaimo, lapsi, sisar tai äiti/isä, täältä netistähän tuo lähiomaisudekin ilmenee josvain katselee.

Ensinmäisenä ei täällä kannata ruveta luomaan hysteriaa viranomaisia kohtaa.

Äänestä

Kun ihminen pidätetään, niin häneltä kysytään, kenelle ilmoitetaan. Jos pidätetty ilmoittaa, ettei kenellekään, niin asia on selvä. Vastoin pidätetyn tahtoa ei ilmoiteta, kuin alaikäisen pidättämisestä sosialivirkailijoille.
Jos et ole omainen, niin poliisi kysyy, kenelle muulle voi ilmoittaa. Silloin kysytään miten läheinen olet pidätetylle, jos hän pyytää ilmoittamaan tälle.
Jos tutkinnallisista syistä ilmoitusta ei tehdä, niin viimeistään silloin, kun asiaa käsitellään vangitsemisistunnossa oikeudessa, jos pidätetty sitä pyytää. Jos ei pyydä, niin ei ilmoiteta silloinkaan.
Operaattorit ovat velvollisia ilmoitamaan poliisille kaikkien numerot, jos poliisi sitä virkatoimessaan pyytää.

Äänestä
  • Oli hieno kommenti muuten sinulta, aloittaja meinas, jotta viranomaisissa on vikaa aina, on muuten pirusti kiiniotettu tehnyt pahaa, kun pollari nuankin kauan pystyy pitämään takanaan, -- 4-voorokautta, kiiniotettu saattaa joutua pitenmpäänkin katkoon.

    Äänestä

  • ei laiteta pumpuleih kirjoitti:

    Oli hieno kommenti muuten sinulta, aloittaja meinas, jotta viranomaisissa on vikaa aina, on muuten pirusti kiiniotettu tehnyt pahaa, kun pollari nuankin kauan pystyy pitämään takanaan, -- 4-voorokautta, kiiniotettu saattaa joutua pitenmpäänkin katkoon.

    No, joo. Poliisi voi pitää pidätettynä vain kolme vuorokautta. Sen jälkeen pidätetty on joko vapautettava, tai vangittava.
    Kun pidätetty ei ole ilmaantunut kylille, niin todennäköisesti poliisin vangitsemisvaatimus on mennyt oikeudessa läpi ja hän on vankina.
    Tiedän kyllä, mikä on pelin henki poliisipalstalla.

    Äänestä

Kyllä sä sit joskus saat tietää et putkaan on kuollu.

Äänestä
  • Se kuolee joka on kuollakseen, kaikki on ennalta katseltu ja kaikilla on suora linja ylöspäin, kun sen tajuaa niin helpottaa kovasti, emme ole veljemme vartioita, kunvain anname kaikkien tajuta sen.

    Äänestä

Määrätyin väleinhän säilöön otettua kurkitaan, jotta hengittäs vielä, mutta jos on itsensä saattanut siihen kuntoon, niin saattaa siinä kurkinnan välissä keretä oikaisemaan koipensa, mitä se pollari sille voi näille ylikuntoisille suojateille.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hohhoijaa kirjoitti:

Moi. Poliisi ei mulle vastannut juuta eikä jaata siitä, onko lähiomainen heillä tallessa. (Mikä ei kyllä yllättänyt) Sanoivat vain, että henkilö olisi ottanut yhteyttä jos olisi niin halunnut, mutta entä jos hänellä ei ole mun numeroa? Olen juuri vaihtanut liittymää, enkä itsekkään muista sitä ulkoa. Mietin tässä vain, että kauanko täytyy epätietoisuudessa odotella, ilmoittavatko mulle missään vaiheessa mitään, vai menenkö tekemään katoamisilmoituksen. Nyt kuitenkin jo neljättä päivää maan nielemänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu