Alan jo ihmetellä kun menkkani ovat kestäneet jo 4 viikkoa, onko tämä normaalia?
Olen 14 vuotias ja ymmärrän sen että menkat ovat epäsäännöllisiä vielä tässä iässä, mutta 4 viikkoa on silti mielestäni aika kauan. Mitä teen?
Olen 14 vuotias ja ymmärrän sen että menkat ovat epäsäännöllisiä vielä tässä iässä, mutta 4 viikkoa on silti mielestäni aika kauan. Mitä teen?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Varaat terveyskeskuksesta ajan lääkärille ja kerrot äidillesi.
Olen kertonut äidille, ja hän sanoi että kyllä ne siitä vielä loppuu. Mulla oli alkuvuodesta niin, että kuukautisia ei tullut moneen kuukauteen, joten voiko tässä nyt olla niiden kuukausien vuoto?
Tuossa iässä kuukautiset voi tosiaan mennä vielä aikalailla miten sattuu, mutta onhan 4 viikkoa jo aika pitkä aika. Sinuna soittaisin terveyskeskukseen terveydenhoitajalle ja kysyisin häneltä. Ainakin Helsingissä toimii soittaminen nykyään niin, että ensin soitat ajanvarausnumeroon ja siellä on automaattinen puhelinvastaaja joka selittää jotain (en muista mitä). Sitten sieltä soittaa terveydenhoitaja takaisin n. tunnin-kahden sisällä.
Voisit soittaa vaikka huomenna maanantaina, niin saisit rauhoitettua mieltäsi. Tänään ne ovat kiinni
En asu helsingissä, vaan asun pohjois-suomessa. En aio ainakaan vielä varata lääkäri aikaa, odottelen hetken, jospa ne lakkaisi jossakin vaiheessa. Jos ne ovat vielä heinäkuun alussa, sitten varaan ajan.
Kuulostaa ihan hyvältä suunnitelmalta. Onko vuoto runsasta vai sellaista ruskeaa? Koska jos vuoto on todella runsasta ja punaista, niin silloin kannattaa tosiaan ottaa aika pian yhteys terveydenhoitajaan (ei tarvi välttämättä olla heti lääkäri). Mutta jos vuoto on sellaista ruskeaa, se ei ole niin runsasta ja usein se sellaista onkin. Sitä saattaa tiputella välillä vähemmän ja välillä enemmän.
Tsemppiä!
Vuoto on punaista ja runsasta. Äitini enhdotti, että ostaisin jotain pillereitä jotka tasoittaa kuukatiset, mutta en ole koskaan kokeillut. Voisiko se auttaa?
Suosittelen edes terveydenhoitajalle menoa jos vuoto on punaista ja vieläpä runsasta. Johan sinulla tippuu hemoglobiini reippaasti tuosta.
Oon itsekin miettinyt että hemoglobiini laskee, joten olen syönyt paljon lihaa, ruisleipää, yms. En ainakaan tunne minkäänlaista heikotusta tai muutenkaan pahaa oloa. On ollut koko ajan hyvä olo, sen takia odotan vielä, jospa se olisi vaan jokin välivuoto?
Et välttämättä huomaa hemoglobiinin laskua, sillä elimistö tottuu siihen ja ne oireetkin voivat tavallaan pysyä oireettomina kun olet niihin tottunut ja pidät niitä "normaaliin" elämään kuuluvina. Tämän voin sanoa ihan kokemuksesta ja itseni ne tosiaan pitäisi jo osata tunnistaa!
Jos olo on ihan hyvä, niin sehän on aina hyvä merkki. Hyvä myös että yrität pitää huolta raudansaannista. Tarkoittikohan äitisi e-pillereitä? Muista pillereistä en tiedä ja niitähän saa vain lääkärin reseptillä. Vuoto on kuitenkin kestänyt jo aika kauan, suosittelisin edelleen että soitat terveydenhoitajalle? Numero löytyy helposti googlettamalla, jos et sitä tiedä
Nyt ne ovat alkaneet vähenemään, mutta silti vuotaa. Luulen, että ne ovat loppumassa. Toivottavasti, koska en jaksa jatkuvaa siteiden vaihtoa.
Tai sitten ei. Ne väheni hetkeksi, mutta tulee taas kunnolla. Olen varannut käynnin verikokeissa.
Hyvä hyvä! Oikean ratkaisun teit. Kaikki saattaa hyvinkin olla ihan kunnossa, mutta näin kauan jatkuneena kannattaa jo vähän tarkkailla.
Niimpä. Nyt vain odotellaan verikokeen tuloksia. Toivottavasti kaikki olis kunnossa :'>
Toivotaan niin! Jaksamista sinulle!!
Verikokeet oli todella hyvät ja aivan normaalit. Terkkari sanoi, että tämä on täysin normaalia ikäiselläni, ja menkat hakevat vielä säännölistä kulkua. Huh, nyt voin olla taas rauhallinen ja elää normaalisti! :)
Oi, kun ihanaa! Nyt saat olla sen suhteen rauhassa, mutta sääliksi sinua käy!! Koetahan kestää jos ne siis vielä nytkin jatkuvat!