Keskisuomalaisessa oli juttu, että suunnitteilla on keskittää terveyskeskuspalvelut muutamaan yksikköön: Kyllöön, Palokkaan ja Vaajakoskelle tai ehkä vain Kyllöön. Näin saataisiin säästöjä ja potilaat paremmin aikoja lääkärille (hah!). Köyhät ja kipeät kyykkyyn tai voimmehan me mennä satamaan ihailemaan rakentuvaa Lutakonaukiota.
Kukan jumboterveyskeskusunelma
Haista kukkanen
16105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä me lampaat tämäkin taas hyväksytään.
Kyllä on kukkanen kallis! Oliko tarkoitus saada joku ohjailtava reppana joka uhrataan hyvävelikerhon päätöksille?
Luulen, että Kukka palkattiin ajamaan palvelut alas. Iso tilipussi on korvaus siitä, että ottaa ihmisten vihat niskaansa. Näinhän se menee isoissa firmoissakin nykyään: työntekijät pellolle niin johtaja saa tulosbonukset. Kun on tuhotyönsä tehnyt, Kukka vaihtaa maisemaa.
Siinä täytyisi olla joku vuoden palkka potkujen päälle ilman työvelvoitetta - juttu jotta tuo palkka olisi oikeasti edes keskinkertainen saatti sitten hyvä.
Tästä asiasta on nostettava älämölö nyt tai muuten saamme kesän jälkeen kuulla, että selvitykset ja suunnitelmat on tehty eikä muita vaihtoehtoja ole. Tätä se sitten tiesi, kun "rakas" kaupunginjohtajamme vähän aikaa sitten totesi, että on ruvettava tekemään kipeitä päätöksiä..
Sit ihmetellään miten kelan maksamat taksimatkat ovat lisääntyneet?!? Kumma juttu. Tuo keskittäminen. Haetaan säästöjä sit aletaan suoraan sanoen v... Et maksut lisääntyneet puolella. Ei valtiolle oo tullut mieleen et katsos ennen kun joillakin oli matkaa terveyskeskukseen 10km nyt on 60-100 kumma homma et taksi matkojen maksut ovat nouseet..
Kuokkalan terveyskeskus siis lakkautetaan Kukkahattutädin ansiosta? Tilalle tulossa Afrikan sarvesta ja Lähi-idästä saapuvien kunniavieraiden vastaanottokeskus?
Veroprosentin nosto ja johtotason lomautus vuodeksi niin budjetti olisi tältä vuodelta tasapainossa. Ajatella, olisi vuosi ilman organisaatiomuutosta, kehityskeskusteluja, palavereita, kyselyitä, muistioita ja muuta jonninjoutavaa. Saisi vain tehdä perustyötänsä..
Jyväskylä todellakin on Suomen Ateena: yhtä pa.
Täytyy säästää koska jäähalliin pitää saada turvakaukalot ja kortepellolle jalkapallohalli.
Tavoite on ajaa kaupunki hallitusti kriisikunnaksi ja maksattaa demarien töppäilyt muilla. Tulevan tyhjänpäiväisen autokilpailun aikana taas ei olla köyhiä eikä kipeitä.
Että sillä lailla! Parin vuoden kuluttua lähin tk löytyy Kuopiosta tai Tampereelta. Saadaan "turhat " käynnit pois.
Mutta kun labra näytteet aletaan lähettämään Tampereelle ja Viroon niin eikös olisi helpompaa lähettää sinne potilaat. ei tarttis rakentaa uutta sairaalaakaan.
Liian hyvä idea jotta toteutuisi. Siinähän saisi tropit (sekä apteekin että nämä "itsehoitotuotteet") samalla vaivalla.
Miten tulee näistä terveyskeskuksista ja kouluista kolhoosit ja sovhoosit mieleen..? Jumbous on kaunista, niin kai sitten.
Ihmetyttää, miten hoitajat oikein jaksaa tätä nykymenoa. Hehän ne asiakkaat kohtaavat ja saavat kuulla ihmisten hädän ja suuttumuksen. Monet lääkärithän ottaneet jalat alleen mutta suurin osa hoitajista ei. Kiitos siitä!