Puhumistyyli

Mitä puhumistyyliä luulette paremmaksi, kirjakieltä (minä) vai nuorten slangii (mä)?
24299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

no riippuu tilanteest.. xd joskus HARVOIN kirjakielt ja ylleesä tällast perus kielt..

mut puhu mite haluut:)!

Äänestä

Puhu oman alueen murretta.

Äänestä

Nuorten slangi (mä)? :D

Hah, aika "nuorten" tosiaan, eihän sitä käytäkään kuin melkein kaikki.

Äänestä

Itse vihaan ihmisiä jotka puhuvat murteella, kun ei siitä meinaa välillä edes saada mitään selvää.

Äänestä
  • "mä" "sä" sanat ovat myös murretta. Lyhennetyt sanat kuten: Läheks, ollaaks, onks jne.
    Lounaismurre.

    Äänestä

  • educateyourself. kirjoitti:

    "mä" "sä" sanat ovat myös murretta. Lyhennetyt sanat kuten: Läheks, ollaaks, onks jne.
    Lounaismurre.

    Juu, niitähän ei ollenkaan käytetä muualla...

    Äänestä

Mä puhun iha mite sattuu ja yleensä kirjottelen samaa tapaan tosi se o vaikeeta ku e käytä aina välttämättä sanoja :P

Äänestä

Puhun aina "slangii" (Stadin slangi on ihan oma murteensa, Puhekieli), mutta JOS haluan korostaa jotain sanomaani esim kun selitän kaverille, miksei kannata vaikka ajaa mopolla talvella (paska esimerkki mut w.e) niin sanon "sinä"
... Ja sillon kun väittelen ja riitelen käytän myös kirjakieltä... "Älä sinä urputa... Jne"

Muuten aina "sä" puhuttaessa.

Äänestä
  • Sana "urputa" ei ole kirjakieltä.

    Äänestä

Puhun aina kirjakieltä hyvinkin säntillisesti ja kohteliaasti. Jos minulle puhutaan epäasiallisesti, vastaan sanomalla: "Olisitko ystävällinen ja haistaisit paskan/painuisit helvettiin". Kyllä varsinkin ikäihmiset paheksuvat ja paskovat housuihinsa.

Äänestä
  • Niin niin erkki. Varmasti

    Äänestä

puhun ihan mite sattuu.... en slangi enkä kirjakieltä... mulla on oma kieli koska mulla on oma mieli joka määrittää muin oman kielen joka buustaa mun oman mielen..................................................................................................GhadJarr

Äänestä

Kirja kieli on paras:D

Äänestä
  • Kirjakieli kirjoitetaan yhteen. Kirjakielessä ei käytetä hymiöitä.

    Äänestä

  • kirja on paras :D ja kieli :D

    Äänestä

  • kirja kieli :D kirjoitti:

    kirja on paras :D ja kieli :D

    Ookoo XD

    Äänestä

Sillai kans et ku huuta ni kirjakielt mut muute vaa perus mä

Äänestä

Minun mitä vaatimattomin mielipiteeni kannatta yleiskieltä, sillä kirjakieltä ei voi puhua. Slangi vähentää mielestäni älykkyyden tasoa jopa konkreettisesti.

Äänestä

Ei kumpikaa. Oulun murre.

Äänestä

sellanen missä on vähän molempia sekasi, tai tarkemmin sellanen että sitä ymmärtää mutta ei kuulosta tyhmältä

Äänestä

Ite puhun mie ja sie(: Puhun puhekieltä, se on kivempaa xD

Äänestä
  • hoi siee miee ooon mannee

    Äänestä

Aika harva varmaan puhuu täydellistä kirjakieltä ilman mitään murteen tai slangin yms vaikutteita. Mutta mieluummin niin kun jotain "vittu sikamageet, mennäänx illal vittu sin bileisiin siis niinku voi vittuuuu mä niiiiin haluun sinne mun on pakko päästä tai mä tapan mun mutsin ja faijjan" okei surkea esimerkki mutta siis pointtini oli että puhukaa miten puhutte ei vois vähempää kiinnostaa kuhan ette tunge sitä vittua joka sanan väliin

omaa murretta ei oo syytä häpeillä, sehän on vaan siistiä että murteita on. ite tykkään siitä kun tyypit "vientää savvoo". myös pohjanmaan murre on ihan ok jos se ei oo liian korostunutta, hyvän maun rajoissa siis :''D ja lappilaisten h:n tunkeminen sanojen väliin on hauskaa vaikka en ookaan kuullu sitä kuin vaan sketsiohjelmissa mikä on harmi sinällään

Äänestä

Mä puhun oulun murteela mut yritän kirjottaa erilailla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alieni kirjoitti:

Mitä puhumistyyliä luulette paremmaksi, kirjakieltä (minä) vai nuorten slangii (mä)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu