Rintsikkamme tilanne?

Kuulopuut

Miltä kuulostaa talomme tila, itse kun en talojen päälle ymmärrä:
- rakennettu 53 hirsitalo
- kellarissa betonilattia. kovalla, useapäiväisellä sateella vettä tulee kellariin
- tuuletukset kunnossa
- remontoitaessa ns. pommeja ei ole tullut vastaan.Jotain on korjattu esim. tukipuista jos on havaittu kosteutta.
- remonttien aikan kohdatutu hirret olleet terveitä
- kotona ei tuoksu juuri millekään, paitsi yläkerran portaiden kohdalla tulee joskus ns. makea tuoksu. Epäilen joko alla olevaa kellaria taikka yläältä seinän välistä rapisevaa purua
- purut olleet kohdattaessa kuivia
- kellarissa on selvästi korostunutta kosteutta mutta ei haise sen kummemmalle

Itse olen syömässä kynteni kauhusta mutta mies iloitsee. miltä teistä kuulostaa?

3

283

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salaojat ok?

      Purut tuoksuvat puulle, sahanpurulle. Tuoksu pitäisi olla miellyttävä.

      Kellariin ei kuulu tulla vettä, jos salaojitukset ja kaadot kunnossa.

      Kaikki homelajit eivät haise, mutta niiden itiöistä vapautuvat toksiinit (myrkyt) voivat silti olla hankalia terveydelle. Ei siis selviä kuin tutkimalla.

    • .26.

      Myös kreosootti voi haista kellarissa.

      Talon ympäristö pitäisi salaojittaa uudestaan(tai ensi kertaa..) ja kaivaa perustukset ja kellarin seinät esiin ja lämpö kosteus eristää ne ja päälle vielä routasuoja.

      Katolta tulevat vedet pitää ohjata tontilta pois.

      Kellarista tulisi olla katolle tuuletus, joko vapaavetoinen suora putki tai moottorilla, 125mm IV-putkeen maksaa n. 140 euroa puhallin.

      Tärkeä mittari on tietysti miten asukit voivat talossa, jos niistää ja yskii ja tulee sellaista huonoa olo, ettei paikallaan voi pysyä, niin sitten hälytyskellojen pitää soida.

    • ap..

      Kiitos vastauksista, salaojat puuttuu. Pitää varmaan puuttua asiaan. Niin, ja nyt kesän aikana tuntuu että pistorasiasta tulee puun tuoksu. Ei tosiaankaan mikään paha tuoksu, vaan yksinkertaisesti puun tuoksu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      340
      2705
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      176
      2035
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      34
      1722
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1547
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1075
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      269
      912
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      786
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      59
      683
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      565
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe