konjakki

muumimummu

Hei,
Olen lähdössä Lissaboniin ja tuli mieleen että saako sieltä konjakkia. Kuulostaa hassulta kysymykseltä, mutta konjakki kuuluu lomanautintoihini, ja olen monilla reissuilla huomannut, että konjakin saanti ei olekaan itsestäänselvyys edes maissa, joissa alkoholia sinänsä saa aivan vaivatta. Joten miten on, saako Lissabonista konjakkia?

6

1463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkoittaakohan kysyjä ihan aitoa konjakkia Ranskanmaalta? Vain seuraavilta alueilta peräisin olevista kypsytetyistä rypäletisleistä on lupa käyttää nimeä konjakki: Grande Champanhe; Petit Champanhe; Borderies; Fin Bois; Bons Bois; Bois Ordinaires e Bois Communs

      Aitoa konjakkiakin Portugalissa saa ostaa, ei todennäköisesti ihan joka kaupasta. Suositan kuitenkin maistamaan Portugalissa valmistettuja brandyja (tammitynnörissä kypsyneitä rypäetisleitä, joiden alkoholiprosentti on vähintään 35). Josta ostatte hotellihuoneeseen pullon, kokeilkaa vaikka CRF Aguardente Velhaa, hinta noin 13 e) Sitä saa myös ravintoloissa. Hinta lienee luokkaa 5-6 euroa lasi (eikä annosta mitata senttilitran mitalla). Mitä vanhempi ja arvostetumpi aguardente on, sen kalliimpi se on. LIssabonista saattaa löytää paikallisia brandy harvinaisuuksiakin, joita ei ole myynnissä koko maassa.

    • muumimummu

      Kiitos asiantuntevasta vastauksesta! En tarkoittanut konjakkia, puhekielessä vain käytän sitä sanaa brandysta vaikka toki tiedän noiden kahden olevan eri juomia. Tulen todellakin kokeilemaan suosittelemaasi laatua. Hyvä, ettei tätäkään tarvitse enää pähkäillä ja ihme, ettei kukaan vatipää rientänyt ihmettelemään, miksi joku lähtee ihan ulkomaille ryyppäämään tms, kuten näillä palstoilla tapana on :D

    • vinkkimies

      Jos oot lissaboniin menossa niin käväise Bombarraksessa Quinta do Sanguinhal tilalla. Sinne on joku 50km matkaa ja tekevät tilalla viinejä ja brändyä. Todella hyvää sillä ovat harjoitelleet usean sukupolven ajan. Järjestävät siellä todella mielenkiintoisen kierroksen ja kertovat tilan historiasta ja valmistustavoista.

    • hunajasuu

      Kannattaa myös maistaa Brandymel nimistä Algarvesta tulevaa brandya. Siinä on mukava hunajan maku, joka ei kuitenkaan peitä brandyn makua. Tosi hyvää paikallisen vahvan kahvin kanssa, vaikka aterian päälle.

    • muumimummu

      Harmi etten huomannut uusia vinkkejä ennen lähtöäni 8.7. Kiitos niistä kuitenkin, on ihan mahdollista että käyn Lissabonissa toistekin. Kuuden päivän aikana kuljimme tukka putkella paikasta toiseen. Kävimme myös Lissabonin ulkopuolella Sintrassa, Cascaissa ja Estorilissa. Tuliaisina on Masseurin vinkkaamaa CRF Aguardente Velhaa, jota testattiin ja hyväksi todettiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      69
      5216
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      59
      4637
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      125
      4591
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      338
      1927
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      86
      1549
    6. 92
      1514
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      258
      1456
    8. 330
      1121
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      981
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      51
      913
    Aihe