Rautavaara haluaat itselleen ja muille syrjäkylille omat säännöt? Eihän siinä mitään, jos itse myös maksavat omien sääntöjensä kulut, eivätkö odota, että muut elättävät ne niiden omailla (kalliilla) ehdoilla! Muuten ehdotus on törkeää toisten kukkarolla käyntiä, yhteisten verovarojen törkeää väärinkäyttöä.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/lex-rautavaara-syrjaseutujen-turvaksi/1343862
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/lex-rautavaara-syrjaseutujen-turvaksi/1343862
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ainahan rautavaaralaiset ovat rosmoilleet toisten kukkaroilla.
Sehän kuuluu heidän kommunistiseen aatteeseen. Nyt varsinkin kun he asuttavat ryssiä kirkolle niin täytyyhän aateveljille näyttää kuinka hyvin meillä hommelit hoituu.
Jos Rautavaara saa erityiskohtelun muka syrjäseutukuntana, silloin täytyy puolikas Suomesta saada sama kohtelu eli Lappi, osa entistä Oulun lääniä sekä osa entistä Pohjois-Karjalan lääniä.
Tosiasiassa noin tunnin ajomatkan päässä Rautavaaralta on Iisalmi, Kajaani, Nurmes, Lieksa ja Kuopio. Ei se kunta mitään syrjäseutua ole.