Kasvien ja kukkien kastelu loman aikana?

17+2

Heippa!
Lasitetulla parvekkeellani on erilaisia kukkia ja kasveja, joiden haluan selviytyvän, kun olen viikon pois kotoa.
Olisiko teillä vinkkejä, miten voisin kastella kasvejani loman aikana?
Olen kuullut esimerkiksi siitä pullokastelusta... Ja myös sellaisesta, että vatiin laitetaan vettä ja kevytsoraa, ruukut sitten sinne vatiin. Mutta kuinka paljon sitä vettä sinne vatiin sitten laitetaan?

Kiitos vastauksistanne etukäteen!

5

4251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen kerta

      Mä leikkaan chifonetista jotain viissenttiä leveitä suikaleita, laitan ne kaksin kerroin kukkaruukkuun mullan ja ruukunreunan väliin syvään, veitsi on hyvä työkalu tässä. Toinen pää sitten pesuvatiin missä tietenkin on vettä.Kukat tähän pesuvadin ympärille. Kastelen kukat kunnolla tätä ennen. Kukka vetää nauhasta itseensä nestettä. Viikko oltiin poissa ja kukkien mullat olivat kosteat. Ikkunalla tein saman jutun vaasiin vettä ja siitä nauhat kukkiin. Toimi muuten mutta vettä oli liian vähän oli haihtunut kaikki. Vaikka oli varmaan toista litraa. Vettä tarvitsee siis olla reilusti että varmaan riittää. Kukat imee sen minkä tarttee eivätkä likoa vedessä.

    • ei kulje järki ?

      Testaa etukäteen viikon verran veden riittävyys, sillähän siitä pääset.

    • Pienpuutarhuri

      Pullokastelu on minun mielestä paras. Ja kun vielä valitsee isot limsapullot ja siihen sopivat "nokat".
      Kun olet asettanut pullot nokkaineen multaan, niin puhkaise neulalla reikä pullon pohjaan jotta pulloon ei jää painetta, vaan ilmaa.
      Minä olin unohtanut puhkaista yhdestä pullosta reiän ja kun tulin viikon päästä kotiin oli pullo kamalan näköinen ja täynnä vettä ja kasvini ilman vettä.

      • Teemu5

        Minä käytän lasipulloja. Multa kuivuessaan päästää ilmaa pulloon jolloin vesi pääsee alas multaan. Eli mullan kosteustaso säilyy kasvin kulutuksen mukaisesti. Sinun mallissasi vesi tulee painovoimaisesti, eli kasvi voi helposti hukkuakin. Joskus kokeillessani tuon huomasin.


    • muukeino

      Sama kokemus tuon nauhan kanssa, kukka todella oli läpi märkä ja alunenkin vettä täynnä.Ei hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      303
      11669
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5309
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4289
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe