Kasvien ja kukkien kastelu loman aikana?

17+2

Heippa!
Lasitetulla parvekkeellani on erilaisia kukkia ja kasveja, joiden haluan selviytyvän, kun olen viikon pois kotoa.
Olisiko teillä vinkkejä, miten voisin kastella kasvejani loman aikana?
Olen kuullut esimerkiksi siitä pullokastelusta... Ja myös sellaisesta, että vatiin laitetaan vettä ja kevytsoraa, ruukut sitten sinne vatiin. Mutta kuinka paljon sitä vettä sinne vatiin sitten laitetaan?

Kiitos vastauksistanne etukäteen!

5

4480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen kerta

      Mä leikkaan chifonetista jotain viissenttiä leveitä suikaleita, laitan ne kaksin kerroin kukkaruukkuun mullan ja ruukunreunan väliin syvään, veitsi on hyvä työkalu tässä. Toinen pää sitten pesuvatiin missä tietenkin on vettä.Kukat tähän pesuvadin ympärille. Kastelen kukat kunnolla tätä ennen. Kukka vetää nauhasta itseensä nestettä. Viikko oltiin poissa ja kukkien mullat olivat kosteat. Ikkunalla tein saman jutun vaasiin vettä ja siitä nauhat kukkiin. Toimi muuten mutta vettä oli liian vähän oli haihtunut kaikki. Vaikka oli varmaan toista litraa. Vettä tarvitsee siis olla reilusti että varmaan riittää. Kukat imee sen minkä tarttee eivätkä likoa vedessä.

    • ei kulje järki ?

      Testaa etukäteen viikon verran veden riittävyys, sillähän siitä pääset.

    • Pienpuutarhuri

      Pullokastelu on minun mielestä paras. Ja kun vielä valitsee isot limsapullot ja siihen sopivat "nokat".
      Kun olet asettanut pullot nokkaineen multaan, niin puhkaise neulalla reikä pullon pohjaan jotta pulloon ei jää painetta, vaan ilmaa.
      Minä olin unohtanut puhkaista yhdestä pullosta reiän ja kun tulin viikon päästä kotiin oli pullo kamalan näköinen ja täynnä vettä ja kasvini ilman vettä.

      • Teemu5

        Minä käytän lasipulloja. Multa kuivuessaan päästää ilmaa pulloon jolloin vesi pääsee alas multaan. Eli mullan kosteustaso säilyy kasvin kulutuksen mukaisesti. Sinun mallissasi vesi tulee painovoimaisesti, eli kasvi voi helposti hukkuakin. Joskus kokeillessani tuon huomasin.


    • muukeino

      Sama kokemus tuon nauhan kanssa, kukka todella oli läpi märkä ja alunenkin vettä täynnä.Ei hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      81
      3548
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      28
      2362
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      2001
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1606
    5. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      63
      1244
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1217
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1062
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      903
    9. Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      73
      898
    10. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      77
      879
    Aihe