Suomalaisten on taas aika muistaa vanhaa Jumalaansa kuten esi-isänsä ovat tehneet ja kuten jotkut harvat valveutuneet Suomalaiset tekevät tänäkin päivänä.
Juhannus nimenomaan oli Ukon juhlan aika. Tähän tungetteleva ristin kirkko vain asetti oman Johannes kastajan päivänsä.
Muistakaa Ukko Ylijumalaa niin se tuo teille menestystä vuodeksi eteenpäin.
On Ukon juhla.
14
370
Vastaukset
- Anttikristua
Totta virkat , Ukko on itseasiassa kaikkien luotujen luoja !
Tyhjä on sitä Mehmettien ja muiden esm, Paavilaisten muuta toitottaa ! - Väärin.
Muinaissuomalaisilla ei ollut niitä jumalia, joita Kalevalassa on. Ne ovat Lönnrotin keksintöä. Muinaisilla oli jumalina mm. Äkräs ja Pellonpekko. Hanki tietoa.
- Itse olet väärässä
Ukko ei ole Lönnrotin keksintöä. Jumalaa on Suomenniemellä aina kutsuttu Ukoksi.
Jopa Jahve sai nimen ukkojumala. Tämä antoi myös muinaisuskonnolle sijaa menneinä vuosisatoina koska kun Suomalainen puhui Ukosta saattoi vaikka pappi luulla puhuttavan jahvesta vaikka toisin oli.
Että tietoa on kyllä hankittu.
- aina tuonut surua
Tuosta Ruotsalaisten "herraskansan" keski-aikaisesta uskonnosta pitäisi päästä jo 2000 luvulla eroon.
- iso ukko
Ja kun akkasi taas seuraavan kerran nimittelee sinua ukoksi, voit olla tyytyväinen siihen, että arvot ovat tanakasti kohdallaan.
- Järki päässä
Väkivallalla ja pakolla se kristinusko tännekin tuotiin, että turha aina moralisoida muslimeita samaisesta toiminnasta...
Minä uskon Ukko Ylijumalaan ja luontoon, en mihinkään sairaaseen pakotettuun kristinuskoon.- teologistikko
Ihan ok tuo, ei siinä mitään, mutta sinun kannattaisi kuitenkin valita, uskotko Ukkoon vai luontoon. Molempiin uskominen on lähtökohtaisesti ristiriitaista.
- Järki päässä
teologistikko kirjoitti:
Ihan ok tuo, ei siinä mitään, mutta sinun kannattaisi kuitenkin valita, uskotko Ukkoon vai luontoon. Molempiin uskominen on lähtökohtaisesti ristiriitaista.
Ukko ylijumala ja muut suomalaisten muinaiset jumalat ON yhtäkuin luonto, sitä tarkoitin.
teologistikko kirjoitti:
Ihan ok tuo, ei siinä mitään, mutta sinun kannattaisi kuitenkin valita, uskotko Ukkoon vai luontoon. Molempiin uskominen on lähtökohtaisesti ristiriitaista.
Näistä uskonasioista: kumpaa yleensä voi rukoilla? Eikö rukoileminen ole aikalailla sääntö? Ihminen lähestyy kiittäen tai pyytäen jumalaksi käsittämäänsä.
- .....
Alkaa Ukon juhla kääntyä ehtoopuolelleen. No Ukkoa tuli muistettua ja maljat juotua.
- ei muuta uskoa
Aurinko on ikiaikainen Jumala, sen kierto määrää, milloin kesä taikka talvi.
Meidän Jussi, levoton pussi.
"ukko ylijumala" eli perkele
Perkele eli saatana on valheiden isä joka haluaa hukuttaa kaikki helvettiin.
Jeesus Kristus on ainoa tie taivaaseen.
Mikään synti ei pääse taivaaseen: synneissään kuolleet joutuvat ikuiseen kadotukseen.
Jeesus sovitti Golgatalla koko maailman synnin, nousi kolmantena päivänä kuolleista, istuu Isän oikealla puolella ja tulee pian takaisin tuomitsemaan eläviä ja kuolleita.
Tehkää parannus ja ottakaa uskossa vastaan Jeesus Herraksenne ja Vapahtajaksenne, niin teistä tulee Jumalan lapsia ja saatte ikuisen elämän.
Seuratkaa Jeesusta Pyhässä Hengessä ja totuudessa. Lukekaa Raamattua se on Jumalan Sana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573471Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472826Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482640Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572331Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572053- 1561724
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241184