Paras bändi Suomessa(maailmassa..?)

hazakki80

20v cmx musiikkia kuunnelleena voi todeta et cmx on ainut bändi joka säilyttänyt ns.arvonsa musamaussani koko ajan.on ollut nirvana,bodom ym.kausia mut cmx
on ollut ja pysyy suosikkina.kun kotiteollisuus alkoi menestyä,ajattelin siitä ns.seuraajaa,mut paskanvitut!!ehkä yup pääsee suomalaisista bändeistä monipuolisuudella,kieroudellaan samalle kiinnostavalle ja kärkitasolle.
mukava ois keskustella TOSI cmx-fanien kans.

ps.ruoste,vallat ja väet-tyypit,älkää osallistuko..

8

2222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CMX-fani

      Samaa mieltä tuon CMX:n kanssa, aikoinaan kuulin tuon Vallat ja väet-biisin, oli ihan uskomattoman hieno ja sen jälkeen aloin todella aina vain enemmin ja enemmin pitämään kaikista biiseistä joita heillä on ollut ja joita toivon aina vain uusia kuulevan. Tuo Vallat ja väet ei koskaan kulu puhki vaikka sitä kuuntelen vieläkin usein. Sitten, jos mennään ihan toiseen laitaan on sitten tuo Nimetön aivan upea keksintö.

      Mitä sitten tulee muihin suosikkeihini niihin kuuluvat: Eput, Popeda, Ismo Alanko, Donkkarit (ennen kuulijoiden mielipiteitä), Hector ym.

      Mitä tuohon Kotiteollisuuteen sitten tulee, poikkeaa edellämainituista aikalailla, hieman henk.koht näkökulmaa höystettynä yhteiskuntaan, taas nuo muut ovat yhteiskunnan meinigistä kertovaa yleisellä tasolla, mutta eivät vieraita käsitteitä biisin tekijöille.

    • Ventin Vihtori

      No joo. Onhan siinä nyt tietysti jotain jujua, mutta ei se nyt niin kauhean ihmeellistä ja nerokasta ehkä kuitenkaan ole. Jännä fiilis niissä monissa biiseissä on, mutta jotenkin ne sanoitukset on sittenkin monesti aika naurettavia. Vois kuvitella että niitä on tuskanhiki otsalla vääntämällä väännetty ja kuitenkin lopputuloksena on sitten useimmiten jotakin aika kömpelöä.

      Omasta mielestäni Yup on kyllä onnistunut paljon paremmin luomaan tuota mainitsemaasi kieroutta. Toimii jotenkin paljon luontevammin.

      Kotiteollisuus taas on lähinnä jonkinlainen vitsi. En tiedä kyllä ovatko pojat itse ymmärtäneet vitsiä tekevänsä vai onko komiikka tahatonta.

    • 7+8=?

      Onpa niin vanhoja viestejä, jottei täällä enää ketään liiku?l

    • Hoh hoi-jaa-aaa

      Onko CMX vielä kasassa?

    • näin se vaa on

      cmx on ja voi hyvin.2015 juhlavuosi.jotain spesiaalierikoista vissiin tulossa.joo yup tekstit on selkeämpiä,saa tarinasta kii ja juicemaista sanan kans kikkailua.silti cmx mulle ykkönen.kotiteollisuus tekee hittejä tosi helposti samalla kaavalla,tyyliin acdc.mediaporttohan se bändi on.mut onnistuu meteliosastossa.esim cmx ei saa kunnon jytinäbiiseihin samaa meininkiä.esim.väkivallan moottorit,helevetinkone ku kt.mut aatellu monesti et puuvertaus vois olla kt biisi yhtähyvin.samaa tunnelmaa ku kt"ballaadeissa" mokomat ja staminat on paskaa

    • seeämmäks

      seeämmäksä perseenreikä

    • MrJuha82tubelegenda?

      CMX KIVIKOVA, samoin ko YUP.
      Älykkömusaa.

    • Anonyymi

      kun kerroit (avauspostaajalle suunnattu viesti) että YUP myös kolahtaa, niin kokeileppa tätä seuraavaa levyä ; Don huonot-Silmänkääntötemppu
      ja ei , tämä ei ole todellakaan sitä don huonojen musaa jota kuulee radioista paljon joka on semmosta helpostilähestyttävää vaan tämä silmänkääntötemppu on hyvin moniulotteinen levy jossa on niitä koukeroita ja sun muita juttuja ja tekstimaailma myös kova juttu sekä kansikuva (joka puhdasta neroutta ja yks kautta aikain moniulotteisin levynkansi).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      20
      2978
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2577
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1443
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1340
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1231
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      979
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      883
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      796
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      645
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      611
    Aihe