Paras bändi Suomessa(maailmassa..?)

hazakki80

20v cmx musiikkia kuunnelleena voi todeta et cmx on ainut bändi joka säilyttänyt ns.arvonsa musamaussani koko ajan.on ollut nirvana,bodom ym.kausia mut cmx
on ollut ja pysyy suosikkina.kun kotiteollisuus alkoi menestyä,ajattelin siitä ns.seuraajaa,mut paskanvitut!!ehkä yup pääsee suomalaisista bändeistä monipuolisuudella,kieroudellaan samalle kiinnostavalle ja kärkitasolle.
mukava ois keskustella TOSI cmx-fanien kans.

ps.ruoste,vallat ja väet-tyypit,älkää osallistuko..

8

2238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CMX-fani

      Samaa mieltä tuon CMX:n kanssa, aikoinaan kuulin tuon Vallat ja väet-biisin, oli ihan uskomattoman hieno ja sen jälkeen aloin todella aina vain enemmin ja enemmin pitämään kaikista biiseistä joita heillä on ollut ja joita toivon aina vain uusia kuulevan. Tuo Vallat ja väet ei koskaan kulu puhki vaikka sitä kuuntelen vieläkin usein. Sitten, jos mennään ihan toiseen laitaan on sitten tuo Nimetön aivan upea keksintö.

      Mitä sitten tulee muihin suosikkeihini niihin kuuluvat: Eput, Popeda, Ismo Alanko, Donkkarit (ennen kuulijoiden mielipiteitä), Hector ym.

      Mitä tuohon Kotiteollisuuteen sitten tulee, poikkeaa edellämainituista aikalailla, hieman henk.koht näkökulmaa höystettynä yhteiskuntaan, taas nuo muut ovat yhteiskunnan meinigistä kertovaa yleisellä tasolla, mutta eivät vieraita käsitteitä biisin tekijöille.

    • Ventin Vihtori

      No joo. Onhan siinä nyt tietysti jotain jujua, mutta ei se nyt niin kauhean ihmeellistä ja nerokasta ehkä kuitenkaan ole. Jännä fiilis niissä monissa biiseissä on, mutta jotenkin ne sanoitukset on sittenkin monesti aika naurettavia. Vois kuvitella että niitä on tuskanhiki otsalla vääntämällä väännetty ja kuitenkin lopputuloksena on sitten useimmiten jotakin aika kömpelöä.

      Omasta mielestäni Yup on kyllä onnistunut paljon paremmin luomaan tuota mainitsemaasi kieroutta. Toimii jotenkin paljon luontevammin.

      Kotiteollisuus taas on lähinnä jonkinlainen vitsi. En tiedä kyllä ovatko pojat itse ymmärtäneet vitsiä tekevänsä vai onko komiikka tahatonta.

    • 7+8=?

      Onpa niin vanhoja viestejä, jottei täällä enää ketään liiku?l

    • Hoh hoi-jaa-aaa

      Onko CMX vielä kasassa?

    • näin se vaa on

      cmx on ja voi hyvin.2015 juhlavuosi.jotain spesiaalierikoista vissiin tulossa.joo yup tekstit on selkeämpiä,saa tarinasta kii ja juicemaista sanan kans kikkailua.silti cmx mulle ykkönen.kotiteollisuus tekee hittejä tosi helposti samalla kaavalla,tyyliin acdc.mediaporttohan se bändi on.mut onnistuu meteliosastossa.esim cmx ei saa kunnon jytinäbiiseihin samaa meininkiä.esim.väkivallan moottorit,helevetinkone ku kt.mut aatellu monesti et puuvertaus vois olla kt biisi yhtähyvin.samaa tunnelmaa ku kt"ballaadeissa" mokomat ja staminat on paskaa

    • seeämmäks

      seeämmäksä perseenreikä

    • MrJuha82tubelegenda?

      CMX KIVIKOVA, samoin ko YUP.
      Älykkömusaa.

    • Anonyymi

      kun kerroit (avauspostaajalle suunnattu viesti) että YUP myös kolahtaa, niin kokeileppa tätä seuraavaa levyä ; Don huonot-Silmänkääntötemppu
      ja ei , tämä ei ole todellakaan sitä don huonojen musaa jota kuulee radioista paljon joka on semmosta helpostilähestyttävää vaan tämä silmänkääntötemppu on hyvin moniulotteinen levy jossa on niitä koukeroita ja sun muita juttuja ja tekstimaailma myös kova juttu sekä kansikuva (joka puhdasta neroutta ja yks kautta aikain moniulotteisin levynkansi).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      151
      8863
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6181
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      61
      4521
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      59
      4422
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      72
      4050
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3813
    7. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3454
    8. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      160
      3355
    9. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      15
      2970
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      2206
    Aihe