Aulangon leirintäalue- 2013 Hämeenlinna

lämmintä kesää

Olen ihmetellyt keskustelua Aulangon leirintäalueesta ja päätin mennä sinne polkupyörällä telttailemaan yöksi. (19-20.6.13) Paikka on erittäin viihtyisä, verraten moneen leirintäalueeseen jotka muistuttavat lähinnä jalkapallokenttää.

- Telttailualue on isojen vanhojen puiden suojassa jota moni telttailija peräänkuuluttaa. Vesistö "järvi" ihan vieressä. (Miksi telttoja oli siinä, alueen kartan mukaan telttailualue ei ole ihan siinäkohdassa.)

- Miesten WC / suihkutilat jotka lähellä telttailualuetta, ovat ihan kelvolliset. Tiloissa 2 kpl uudehkoja suihkukoppeja. WC tila oli ihan siisti, aamulla jo hyvissä ajoin tuli kaksi siistijää luuttuineen tiloista poispäin.

- Leirintäalue on vanha, oli pitkään suljettuna ja olettaen raivattavaa on riittänyt. Alue ollut auki nyt 3 vuotta.

- Vastaanotto menee klo 22.00 kiinni. Tulin hiukan myöhemmin joten vastaanotto oli kiinni. Menin alueelle telttani kanssa ns. omalla luvalla, kävin aamulla sopimassa maksun, joka oli 20 eur. Asiasta olin varautunut saamaan palautteen mutta ei, kaksi neitoa hoiti yöpymiseni muitta mutkitta, join kupillisen kahvia ja lähdin hyvillä mielin jatkamaan matkaani.

- Ihmiset jotka moittivat aluetta ovat todennäköisesti eläneet itse hiukan umpiossa. Suomessakin on paljon sellaisia leirintäalueita, joita ei hyvällä tahdollakaan voi kutsua leirintäalueiksi. Aulanko on ihan siisti ja lisäksi vielä ihan viihtyisä. Pitää ottaa huomioon, että kysymyksessä on siis leirintäalue.

Tässä yksi esimerkki huonosta alueen hoitamisesta: http://www.matkukuus.com/leiri/

Peräänkuulutankin nyt juuri nimen omaan telttailijoita, jotka eivät monessakaan paikassa saa minkäänlaista arvostusta. Telttailijat on asuntoautojen/vaunujen ympäroimänä ihan keskellä aukiota. Ilman yhtää varjostavaa puuta. Telttailu on ihan kivaa vaihtelua, itse nyt neljänä peräkkäisenä kesänä ajellut polkupyörällä/ telttaillut. Autoni saa pitää myös välillä kesälomaa:D

5

1204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei meidän paikka.

      Saman tasoisia kuvia, sai Aulangolta parivuotta sitten. Lisäksi rotat juoksi ympäriinsä ja "keittiössä"liejut lojuivat ämpärissä koko kesän. Hinta laatusuhe ei oikein kohdannut.
      No hyvä jos tilanne on parantunut,kyllähän siellä tarkastajia juoksikin.Ei muuta kuin terveys-ympäristö ja palotarkastus paikalle!!!!

    • hätäinen avaus

      Aulangon leirintäalue uudelleen avattiin kiireellä ennenkuin ehtivät laittaa paikkoja kuntoon. Nykyään on tilanne parantunut huomattavasti. Keskeneräisenä avaaminen saattoi olla alueen maineelle haitallista. Moni joka ensimmäisenä kesänä alueelle meni, ei tule kovin äkkiä uudestaan.

    • Retkimamaaaa

      Melkoinen hinta jos aloittaja oli yksin!
      Yleensä leirintäalueilla on ns paikkamaksu ja sitten henkilömaksu.
      Esim Suomen parhaimmalla leirintäalueella Kuopion Rauhalahdessa telttapaikka
      on 13 euroa ja henkilömaksu 5 euroa.
      Joten olihan majoituksesi aika kallista,sillä Aulanko ei todellakaan yllä palveluissa
      Rauhalahden tasolle....
      Olkoonkin että pidän itsekkin Aulangon varjoisuudesta. Ylensä kun telttailijat todellakin paiskataan avoimelle kentälle paahteeseen paikassa kuin paikassa...

      Erilaisilla Camping-korteilla saa yleensä vielä pari euroa alennusta.
      Joissakin paikoissa saman alen saa jopa Suomen ladun jäsenkortilla.

      Ja kerran sain alennusta vain hyvällä supliikilla... ;)

    • Tuulaxx

      On totta,että Aulanko otti asiakkaita ennen paikan kuntoon laittamista. Suurilla puheilla,kuinka useampi mies laitta paikat pika pikaa kuntoon.Yrittäjä käytti sanaa nostaa Aulangon loistoonsa.No, ainoa mikä meni kohilleen oli laskun maksaminen.Veto auto ei ollut edes kylmennyt kun meille juoksutettiin kausipaikka laskua 1200,00.Ei tullut remonttimiehiä,ei siivooja,ei edes aina vettä jne.Puolessa välin elokuun kaikki suljettiin.ei oikein mennyt putkeen mikään.
      Varmasti tuon 2011 jälkeen on jokin asia korjaantunut.Mutta itseäni eniten innostaa nyt se, että Hämeenlinnan kaupunki ottaa kesän 2016 aikana alueen itselleen,ja lähtee kehittämään koko Hämeenlinnan alueen matkailua itse. Kaupungin hallituksen päälös on loistava.Toivomme todella,et Aulangon camping alue on viellä hyvässå kunnossa,koska historiallinen paikka tuo myös matkailijoita aluelle.

    • Tupsua

      Hienoa että loppuu kesällä 2016

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2302
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      235
      2238
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1508
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      41
      1289
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      132
      1261
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      932
    Aihe