Sivuprofiili

....

En todellakaan tule toimeen minun sivuprofiilin kanssa.
Kaikki lähti siitä kun n. 4 vuotta sitten yksi tyyppi sano että sun pää näyttää isolta kun sulla on niin paksu tukka. Kävin leikkaamassa hiuksia ja sitten se sanoi että ei enää.
Mulla on ollut paljon seurustelukumppaneita ja kaikki sanoo että olen hyvännäkönen ja mussa ei oo mitään vikaa.
Mutta katson aina toisella peilillä mun sivuprofiilia toisesta peilistä ja se näyttää hirveeltä. Mua oikeen oksettaa katsoa sitä. Mutta sitten kun katson normaalisti peiliin tunnen olevani ihan kivannäkönen, mutta pilaan aina kaiken katsomalla profiiliani peilistä.
Jos joku ihminen katsoo mua sivusta päin mua alkaa ahistaa ja käännän väkisin silmäni häneen päin että se ei huomaisi mun sivuprofiilia. Vihaan sitä ja tää alkaa tuntuu jo ongelmalta mielessä.

Väärentääkö se peili?
Kun kameralla kuvaa niin näyttää ihan normaalilta ja kivalta se sivuprofiili mutta peili on kamala.

3

2353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex-sivuprofiilin vihaaja

      Enpä tiedä, mulla oli tuota samaa muutama vuosi sitten, masennuin aina kun näin sivuprofiilini, silloin kiinnitin huomiota nenäni muotoon ja takaraivoon (siis siinä sivuprofiilissa). Ja mulla oli myös sama juttu kuin sulla, eli jos tajusin jonkun katsovan mua sivusta päin, niin käänsin kasvot välittömästi häneen päin. Ihmisten seurassa mietin jatkuvasti (muka) kamalaa sivuprofiiliani, enkä voinut todellakaan nauttia muiden seurasta täysin. Valokuvissa ei näyttänyt mielestäni niin pahalta kuin peileissä.

      Nyt asia on muuttunut niin, että mielestäni näytän sivuprofiilista jopa kauniimmalta kuin suoraan edestä päin, varsinkin valokuvissa kun näkyy sivuprofiilini, olen näkemääni todella tyytyväinen :) Mutta silloin kun pidän silmälaseja, ja katson peilistä sivuprofiiliani, niin sama tuttu masennus iskee. Edestä näyttää ok:lta, mutta peilistä sivusta katsottuna näyttää kun naamani olisi ihan lytyssä, heh, ja tämä lytty-tunne siis vain silmälasien kanssa.. outoa.

      Enpä olisi uskonut, että on muitakin joita tuo ongelma vaivaa/on vaivannut.

      • Minäkin

        Minulla sama juttu. Kasvoni näyttävät sivulta katsottuina jotenkin "lättänöiltä" - pelkään joka paikassa, että minua pidetään tavalla tai toisella vammaisena ulkonäköni vuoksi.


    • Jehu

      Ompa kaveri nakannu keljusti.Ihmiset sanovat monesti pahasti ja se loukkaa herkkää sielua.Lapsena yks huusi mulle;isopää.Aloin karttamaan tuota sanojaa.Se meni vuosien mittaan ohi.Sitäpaitsi ei minulla ole iso pää.Monesti näissä asioissa on ongelma sanojalla itsellään.Melkeimpä aina ja olen kuullut muitakin joille on tullut turhasta vuosien traumat.uskon,että sinussa ei ole mitään vikaa.Mitähän siinä toisessa on,vaikka ei sanoiskaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1690
    2. 105
      1185
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      969
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      867
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      838
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      719
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      709
    Aihe