Niin onko lapinkoirilla riistaviettiä? Lähtevätkö helposti esimerkiksi jänisten perään? Ymmärsin että paimennusviettiä löytyy mutta riistavietistä en ole kovin varma.
Riista/metsästysvietti
4
338
Vastaukset
- 151tqg3451
Varmasti lähtee pakenevan jäniksen perään mutta ajo on lyhyt. Uskon että saa senkin varmasti jänikselle oppimaan sillä metsästysviettiin paimennuskin kuuluu.
- jepjep8
Edesmennyt lapinkoirani lähti pari kertaa hirven perään, mutta ei edennyt kuin 50 metriä ,kun huomasi ettei omistaja tullutkaan perässä ja palasi takaisin :)
- Porru
Ei varmaan hirveästi riistaviettiä, mutta saalisviettiä varmasti monella on. Eli nähdessään varmasti lähtee, mutta palaa todennäköisesti siinä vaiheessa kun takaa-ajettava häviää näkyvistä. Toisilla lapinkoirilla voi olla kyllä myös riistaviettiä, eli tosiaan jatkaa sitä ajoa jäljen perusteella.
- lappis4
Meidän lapinkoirat olisivat liian laiskoja siihen hommaan.. Paimennusviettiäkin löytyy nykyään vain harvoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513545Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1082337Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5922266Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192016- 201638
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431638KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar731635Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1361502- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?921401