Rintarangan kipu

kipuileva1

Minulla on ollu jo ainakin vuoden ongelmana, että rintarangassa yhdessä kohtaa tuntuu kipua, joka ilmenee poltteluna, välillä pistävänä kipuna ja välillä puutumisena. Lisäksi tämä kipu saa välillä aikaan tunteen, että ihoni olisi litimärkä ja paitani olisi liimautunut kiinni siihen, vaikka todellisuudessa näin ei ole. Mikäköhän selkääni voisi vaivata?

Lisäksi minulla raksahtelee oikea olkapääni liikuteltaessa ja epäkäslihaksen yläosassa tuntuu välillä viiltävää kipua, mutta en tiedä liittyykö nämä kaikki toisiinsa?

Kiitos etukäteen mahdollisista vastauksista!

5

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kipuileva1

      Ainiin unohdin mainita että kipeä kohta rintarangasta myös rusahtelee liikuteltaessa, en tiedä onko kyseessä ranka vai nivelsiteet.

    • apua34634575

      Tipuin mopon kyydistä todella jyrkässä ylämäessä selkä eellä asfaltille jossa oli kulma joka osui rintarangan tietämille. Mitä kannaittaisi tehdä näin aluksi juokseminen hankalaa muuten aika normaalia mutta kipu tuntuu koko ajan selvästi ja liikkuessa vielä selvemmin.

      • parannusta.

        Menet lääkärille ja röngenkuvaan.

        Jos ei ole murtumaa, niin oota kivun loppumista ja jos ei lopu, niin

        kiropraktikko ja hieroja parantavat sinut


    • Kalevalainen

      Kalevalainen jäsenkorjaaja tutkii tukirakenteesi onko siihen tullut virheitä. Samalla korjaa havaitsemansa virheet. Siinä se!

    • dfsssssss

      oireet kuulostavat hermokivulta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      8
      2748
    2. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      164
      2662
    3. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      184
      2511
    4. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      12
      2034
    5. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      21
      1987
    6. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      54
      1838
    7. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      69
      1558
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      23
      1162
    9. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      69
      1139
    10. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      82
      1036
    Aihe