http://www.itviikko.fi/uutiset/2012/06/04/pelko-toteutui--microsoft-update-antautui-virukselle/201230782/7?rss=8
"Tietoturva-asiantuntijoiden painajainen – se, että joku onnistuu levittämään haittaohjelmaa Microsoft Update -palvelun kautta – on nyt kaikesta päätellen toteutunut, F-Securen Mikko Hyppönen kirjoittaa.
– Eikä vain minkä tahansa haittaohjelman toimesta, vaan Flamen, hän korostaa. Flame on erikoinen vakoilutyökalu, jonka uskotaan olevan länsimaisen tiedustelupalvelun tekemä."
Winkuraan tulee viruksia virallista paivityskanavan kautta. Winkuraa ei pitäisi kytkeä nettiin.
"Tietoturva-asiantuntijoiden painajainen – se, että joku onnistuu levittämään haittaohjelmaa Microsoft Update -palvelun kautta – on nyt kaikesta päätellen toteutunut, F-Securen Mikko Hyppönen kirjoittaa.
– Eikä vain minkä tahansa haittaohjelman toimesta, vaan Flamen, hän korostaa. Flame on erikoinen vakoilutyökalu, jonka uskotaan olevan länsimaisen tiedustelupalvelun tekemä."
Winkuraan tulee viruksia virallista paivityskanavan kautta. Winkuraa ei pitäisi kytkeä nettiin.
Vastaukset 26
Vanhimmat
"– Microsoftin koodia allekirjoittavan varmenteen väärentäminen on haittaohjelmakirjoittajien Graalin malja. "
Olikohan se väärennetty ollenkaan. Windows Update levittää tahallaan haittaohjelmia!
Haluan nähdä yhdenkin haittaohjelman, joka tarttuu Windowsiin itsestään käyttäjän tiedostamatta. Windows ei ole nimittäin mikään Linux mihin haittaohjelmat asentuvat automaattisesti käyttäjän tietämättä.
Sitä paitsi Linuxin sovelluskauppojen ja paketinhallintojen on tiedetty jo kauan lataavan kaikenmaailman haittaohjelmia, kun siellä ei tarkisteta ohjelmien oikeellisuutta tai turvallisuutta yhtään millään tavalla.
Niitä Windowsiin itsestään tarttuvia haittaohjelmia on tehty valtavat määrät. Linuxilla ei ole mitään sovelluskauppaa tai paketinhallintaa, sekun on pelkkä kerneli.
"Haluan nähdä yhdenkin haittaohjelman, joka tarttuu Windowsiin itsestään käyttäjän tiedostamatta. Windows ei ole nimittäin mikään Linux mihin haittaohjelmat asentuvat automaattisesti käyttäjän tietämättä."
ÄLÄ JAUHA P*SKAA! Linuxiin ei tartu haittaohjellmat käyttäjän tietämättä kun niitä ei edes ole!
"Sitä paitsi Linuxin sovelluskauppojen ja paketinhallintojen on tiedetty jo kauan lataavan kaikenmaailman haittaohjelmia, kun siellä ei tarkisteta ohjelmien oikeellisuutta tai turvallisuutta yhtään millään tavalla."
Esim. Ubuntun pakettivarastoissa olevat ohjelmat tarkastetaan etukäteen eikä ne levitä mitään haittaohjelmia! Joten TAAS valehtelet!
Pena se vaan jää jatkuvasti valheista kiinni!
Windowsiin tiedetään asentuvan automaattisesti ja käyttäjän tietänättä viruksia!
Vastahan oli se Linux/Cdork.A, josta kellään ei ole mitään havaintoa, että miten se edes tarttuu Linuxiin. Linuxin paketinhallinnat ja soveluskaupat myös levittävät viruksia kokoajan.
Niitä oli joskus 90-luvulla Windows 95:lle, 98:lle ja ME:lle, mutta kun ihmiset siirtyivät NT-pohjaisiin Windowseihin niin niihin ei enää ole. Minulla ei ole ollut yli kymmeneen vuoteen mitään virustorjuntaa tietokoneella, koska se on ihan turha sillä käytän huipputurvallista Microsoft WIndowsia.
Vielä Windows 7:lle niitä ainakin on. Windows 8:lla en ole itse päässyt tälläistä todistamaan mutta eipä sitä kukaan käytäkkään.
"Lisätään vielä että 37!!!! Version 7 Update 21:n haavoittuvuuksista on kriittisiä mikä tarkoittaa sitä että haittaohjelmat tulevat itsekseen koneelle kun vain osuu saastuneelle sivustolle.
Jos vielä suhailee järjestelmänvalvojana niin koko kone on korkattu saman tien uudelleenasennuskuntoon."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11538372/#comment-62051682
Linuxiin ei tuollaista haittaohjelmaa ole tarttunut missään. Linuxilla ei myöskään ole sovelluskauppaa eikä paketinhallintaa. Joten, valehtelet.
Juuri äskettäin miljoonat Linux-tietokoneet saastuivat Linux/Cdorked.A-viruksesta.
Missä maassa? Mikä käyttöjärjestelmä? Ja tarttuiko se Linuxiin vai johonkin muuhun osaan? Tarttuiko ylläpidon laiminlyönnin takia vai mistä syystä?
Nyt on hihhulilla näytön paikka!
Tarttui pelkästään Linuxiin eikä kenelläkään ole mitään tietoa miten se tarttuu tai miten sen voisi estää.
älä puhu potaskaa, Linux/CDorked.A saastuneiden koneiden lukumäärä lasketaan sadoissa kun taasen windows bottiverkoissa on miljoonia koneita.
Huh huh, onko 20 vuoden jälkeen vihdoin onnistuttu tekemään 1 leviävä virus, kuulostaa hurjalta. Sellainen on varmaan loppu käyttöjärjestelmälle.
"Windows"-bottiverkoissa suurin osa tietokoneista on Linux-pohjaisia.
Nyt odotetaan edelleenkin todistusaineistoa.
http://arstechnica.com/security/2013/05/attack-hitting-apache-sites-goes-mainstream-hacks-nginx-lighttpd-too/
Kamalia katiskoja nuo Linuxit. On yhä edelleen syytä pitää huipputurvallinen Microsoft Windows tietokoneella, että uskaltaa nettisivuja selata huoletta.
Tuo haittaohjelma on tarttunut webbiservereihin, ei Linuxiin.
"Linux/Cdorked.A, as the malicious backdoor behind the attacks is known, has been observed infecting at least 400 Web servers, 50 of them from the Alexa top 100,000 ranking, researchers from antivirus provider Eset said. The backdoor infects sites running the Apache, nginx, and Lighttpd Web servers and has already exposed almost 100,000 end users running Eset software to attack (the AV apps protect them from infection)."
Toisekseen kyseinen haittaohjelma on levitetty ilmeisestikin väärin konfiguroitujen järjestelmien kautta tai laiminlyömällä turvapäivitykset:
"(There's no evidence the vulnerability is related to the Cdorked infection.)"
Eli siis huuhaata tämäkin "Linux-virus".
Mitä kohtaa et ymmärtänyt? Windows-bottikone tarkoittaa nimenomaan sitä että Windowsista on tehty se botti!!!! Ei Windows-bottikone voi mitenkän olla linux-pohjainen! Pena valehtelee siis taas!
Miljoonat? Olisko todistusaineistoa? Mä en nimittäin usko sua muuten koska tiedän että olet patologinen valehtelija!
Flame pääsi sisään windowsiin juuri M$/NSA:n väärennetyllä avaimella. Flame ja Stuxnext olivat valtio tason virusohjelmia tähtäimenään Iranin atomiohjelma ja sen keskeiset laitteet.
NSA sai avaimen M$ joko suoraan taikka välikäden kautta-
Feliks toimitti avaimen.
Periaatteessa hyvä lausunto, että Fed toimitti avaimen. Fede on Microsoftin palkkalistalla, joten on täysin mahdollista, että Fede myös jakelee Windowsin takaporttiavaimia minne sattuu sen mukaan miten se sattuu Microsoftille sopimaan. Ole väärää mieltä ja kyllä, windowsisi on avoin nettipoliisille heti! Arvostele poliisia, USA:ta tai kokoomusta ja heti olet poliisivakoilun kohteena. Sama koskee kriittisiä mielipiteitä vaikkapa luterilaista kirkkoa vastaan.
Windowsia pahempi vakooja on Facebook. Jokainen yksityisyydestään välittävä ihminen poistuu Facebookista ja sulkee tilinsä. Sama koskee muitakin sosiaalisia medioita. Facebok on kaljun nettipoliisi Fobban leikkikenttä, leikkikööt yksinään siellä.
Mä meen nyt syömään mun jogurtin, ja kun palaan panen winkuraa kunnolla p*rsees*en