Mites te isät, jotka haluatte ottaa kuppia, otatteko lasten läsnäollessa, lasten nukkumaan mentyä vai vietättekö Juhannuksen "poikaporukassa" ilman lasta ja juomisesta nalkuttavaa vaimoa?
Moni kuitenkin taitaa ottaa (?) ainakin tutkimusten mukaan vaikka kysyttäessä ei koskaan tunnu löytyvän kuin absolutisteja tai yhden saunakaljan ottajia, ruoan kanssa viiniä nauttivia.
http://publications.theseus.fi/bitstream/handle/10024/35635/Elisa%20Suvilampi.pdf?sequence=1
"Aikuisten juhlat ja humala lasten silmin -tutkimuksen (2007) mukaan suurin osa suomalaislapsista (ala-asteikäisistä 89 %) on nähnyt humalaisen ihmisen ja tietää mitä humala on. Yleensä lapsi on nähnyt humalassa tuntemattoman ihmisen (54 %), mutta osa on nähnyt tutun aikuisen (28 %). Oman äidin on nähnyt humalassa noin joka kymmenes ja oman isän joka neljäs lapsi. Suurin osa (91 %) ala-asteikäisistä lapsista kokee humalaisen ihmisen negatiivisena. Lapset määrittelevät humalassa olevan sekavaksi, hulluksi tai sellaiseksi, joka ei tajua tekojaan (80 %) ja kömpelöksi, horjuvaksi tai sellaiseksi, joka ei pysy pystyssä, (74 %). Aggressiiviseksi, ilkeäksi, kamalaksi tai vihaiseksi humalaisen määrittelee 55 % lapsista. Kuusi prosenttia alle 13-vuotiaista ilmoitti, että humalassa ihmiset antavat rahaa. Ala-asteikäiset lapset yhdistävät alkoholinkäytön aikuisten juhliin (58 %)."
Menikö Juhnannus ryypätessä?
3
193
Vastaukset
- -------------
Jos ala-asteikäinen lapsi ei tiedä mitä humala on, niin mielestäni sellainen lapsi kärsii voimakkaasta sivistyksen puutteesta. Väittäisin, että noin totaalisen tietämätön on vieläpä pahempi uhri aikaisille alkoholikokeiluille ja siitä seuraaville alkoholivaurioille kuin lapsi, jolle on pienestä pitäen asiallisesti selitetty alkoholin vaikutuksista ja vaaroista.
- Miten suhtaudut?
Onko isän ok ottaa kotonaan "kalsarikännit", jos äiti huolehtii lapsesta? Entä toisinpäin, voiko äiti ottaa, jos isä huolehtii lapsesta?
Aika tynnyrissä kasvanut lapsi kyllä on, jos ei koskaan ole nähnyt humalaista ihmistä, kun ajattelee, että niitä on joka puolella, ainakin täällä kaupungissa. Tai kai sitten ei vaan ole tiennyt, että kyseinen henkilö on humalassa tai että mitä se tarkoittaa.- on..
Lasten nukkuessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.546129Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652733Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️181854- 1461816
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1341702Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181660Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?281460- 1021457
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411196Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141163