Askaisten kurkkumarkkinat

meren kurkku

Elokuussa taas koko Askainen tuo Maskun perähikiä kokee mullistuksen kun kesän suurin ja mahtavin tapahtuma Kurkkumarkkinat saapuu kylään. Elämyksiä taas tiedossa ja suurta kansanpaljoutta.

5

438

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perunapelto Askainen

      Turha tapahtuma koko kurkunleikkaajien markkina huuma. Eihän niitä kurkkuja ole siellä kunnolla myynissä. Kurkku vaan poikki sanon minä!

      • sokea

        tä?kurkkuja vai oli mökki siäl 28 vuotta.en nähny yhtään kurkkpeltoa!


    • Lemun martta

      Askaisten kurkkumarkkinat ovat kuules jo pitkä perinne ja Askaisten ainoa tapahtuma joka houkkuttelee sinne turisteja. Ei nää Louhisaaret ja pikisaaret ole mitään vaan aitoa askaslaista tunnelmaa koet vain Kurkkumarkkinoilla elokuussa.

    • Rva Maskusta

      Tuo on totta, kyllä joka pitäjällä pitää oma tapahtuma olla. Vaikka tuleekin omaa avomaakurkkua, voin käydä tapahtumaa katsomassa.

    • Ainakäynyt

      Nämä markkinat ovat minun henkireikä, vuoden kohokohta. Jaksaa taas vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      214
      1779
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1475
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1388
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      57
      1216
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      9
      1190
    6. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1105
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1019
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      990
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      890
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      860
    Aihe