Suzuki Liana -04 moniurahihna hajoittanut kompressorin?

justaquestion

Vuosi sitten vaihdettiin toinen moniurahihnoista, joka pyörittää mm. laturia. Hihna luisti, joten sitä kiristettiin. Tästä noin puolen vuoden päästä ilmastoinnin kompressorin laakerit on menossa rikki. Pitäisi kuulemma vaihtaa koko kompressori.

Onko näillä kahdella asialla jotakin yhteyttä, eli moniurahihnan vaihdolla ja kompressorin rikkoutumisella?

15

3506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikaa kiristetty hihna rikkoo laakerit...pantiinko tarvikehihna vai suzukin oma hihna vaihdossa?

      • Justaquestion

        Tarvikehihna siellä on. Sama firma väittää että hihnan kireydellä ei ole vaikutusta kompressoriin koska se kytkeytyy magneettikytkimellä.


    • Eikos se kompura kuitenkin saa käyttövoimansa siitä hihnasta,joka pyörittää kompuran akselia.Ei sillä ole väliä onko kompura päällä vai ei,vauhtipyörä pyörii kesät sekä talvet.Jos hihna on liian kireällä niin hajoo siinä laakeri lopulta jostakin.Laturi,vesipumppu tai kompura niin tai hihnankiristinpyörästä.

    • justaquestion

      Jotain tuollaista ajattelinkin.

      Tässä yhdeltä toiselta firmalta tullut vastaus:

      "Emme usko että siitä voi olla kyse että hihnan kireyden takia menisi rikki
      Koska autoissa on automaattikiristin mikä pitää kireyden oikeana."

      Hihna vaihdettiin huollossa kahteen kertaan. Ensimmäisellä kerralla luisti, hihna paloi ja vaihdettiin takuuna. Uusi hihna luisti myös ja huolto oli ensin haluton kiristämään, koska "kireä hihna voi särkeä apulaitteiden laakereita". Koska hihna olisi ennen pitkää hajonnut myös, niin kiristivät kuitenin vähän.

      Uusi kompressori maksaa vaihtoineen lähemmäs tonnin. Uusi hihna olisi tullut halvemmaksi.

      Olisiko merkkihuolto ja Suzukin hihna ollut parempi valinta? Tultiin ei-merkkihuoltoon kun merkkihuolto oli juuri tehnyt autoon väärän määräaikaishuollon, muuten olisi varmaan hoidettu asia siellä.

    • Minä haen välillä merkkiliikkeestä varaosia ja vaihdatan ne "omassa" korjaamossa.Työn hinta on paljon halvempi.

      • itte tein, säästin?!

        Lianassa ei ole automaattikiristintä tälle hihnalle. Olen vaihtanut ko. hihnan itse aikanaan ja se kyllä jää helposti ensin löysälle, jolloin alkaa kiljahdella. Ei kuitenkaan pidä kiristää liiaksi, muuten käy laakerien päälle.


      • Justaquestion

        Kompressori pitää meteliä ja auto täristää vain silloin kun ilmastointi kytketty päälle. Kun ilmastointi ei ole päällä niin ei vaikuta olevan mitään ongelmaa. Silloinhan ei voi kuitenkaan olla kyse laakereista jotka jatkuvasti ottaisivat iskua liian kireästä hihnasta?


      • Justaquestion kirjoitti:

        Kompressori pitää meteliä ja auto täristää vain silloin kun ilmastointi kytketty päälle. Kun ilmastointi ei ole päällä niin ei vaikuta olevan mitään ongelmaa. Silloinhan ei voi kuitenkaan olla kyse laakereista jotka jatkuvasti ottaisivat iskua liian kireästä hihnasta?

        Olen samaa mieltä kanssasi,kyllä vika on jossain muussa kuin laakereissa.Mites oletko kysellyt netin kautta käytettyä iv-kompuraa?


      • Justaquestion
        sus500 kirjoitti:

        Olen samaa mieltä kanssasi,kyllä vika on jossain muussa kuin laakereissa.Mites oletko kysellyt netin kautta käytettyä iv-kompuraa?

        Ok, olisikohan jotakin paikkaa josta kannattaisi erityisesti kysellä? Googlaillessa ei oikein tahdo osua silmiin, ellei sitten ulkomailta tilaisi. Voi olla että pitää laittaa uusi. Kiitos avusta sus500.


      • Anonyymi
        itte tein, säästin?! kirjoitti:

        Lianassa ei ole automaattikiristintä tälle hihnalle. Olen vaihtanut ko. hihnan itse aikanaan ja se kyllä jää helposti ensin löysälle, jolloin alkaa kiljahdella. Ei kuitenkaan pidä kiristää liiaksi, muuten käy laakerien päälle.

        Moi voisitkos auttaa kiristimet toiminnosta vähän kun ei liiku mihinkään suuntaan lineassa


    • doctors

      Miulla samanlaisia ongelmia lianassa. Mikä mahtoi olla syy hihnojen vinkumiseen?

      • Motonet

        Kypsyneet hihnat kannattaa vaihtaa ajoissa, hyvä laatuisiin!


    • Anonyymi

      Hihnapyörät voivat olla kuluneita jos hihna luistaa ilman kohtuutonta kiristämistä.

    • Anonyymi

      Kuulostaa ihan joltain Lada -touhulta, muissa autoissa yleensä hihna hajoaa, mutta Soviet Suzukissa hihna hajottaakin muita osia...

      • Anonyymi

        no jos hihna katkii ja pieksää kovasti selekään laitteita siinä matkan varrella...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      94
      4560
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      222
      1805
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1450
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1150
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1070
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1059
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      145
      1014
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe