VR tarjoaa bussiyhteyttä

dfvbn

Olisi tarkoitus matkata peräkylältä Helsinkiin tällä viikolla ja nimenomaan junalla. Tulikin sitten tällainen eteen, että tarjotaan bussiyhteyttä pääteasemalle (Tampereelle), josta sitten matka jatkuisi junalla itse Helsinkiin.

Kysymykseni kuuluukin: tuleeko tämä korvaava bussi hakemaan matkustajat juna-asemalta, vai pitääkö vaivautua kulkemaan paikallisen Matkahuollon bussiasemalle/pysäkille, josta se bussi hakee?

Kiitos.

7

891

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no voeh

      Kuules nyt: Kysymyksesi on muuten aivan järkevä, mutta eihän kukaan pysty siihen vastaamaan, jos haluat pitää salaisuutena, minkä paikkakunnan asemasta on kysymys! Käytäntö vaihtelee täysin paikkakunnittain. Jos kyseessä on pieni paikka (ja muutenkin) kannattaa kyllä mieluummin vaikka soittaa suoraan sen asemalle ja kysyä, sillä on aika epätodennäköistä, että kukaan paikkakuntalainen asiantuntija sattuisi selailemaan tätä palstaa.

    • fnsdff

      Yritinkin tuossa muutama tunti sitten soittaa VR:lle, mutta ei siitä päässyt läpi 10 minuutin odottelun jälkeen.


      Paikkakuntana joko Harjavalta tai Kokemäki. Teoriassa bussi mahtuu molemmista paikoista koukkaamaan juna-aseman kautta. Mutta jos bussi kulkeekin linja-autoaseman kautta, niin se on paskempi homma, kun molemmissa tapauksissa on suhteellisen kaukana asemat toisistaan (okei, Harjavallan asemien välillä ei taida montaa sataa metriä olla eroa, mutta ala nyt siinä juoksemaan väliä.

      Molemmat ovat myös sen verran kehitysmaan tyylisiä "asemia", ettei niissä ole omaa toimintaa, ts. niihin ei voi soittaa.


      Terveisin, aloitusviestin kirjoittanut.

      • ed.

        Koetapa etsiä vastaus matkahuollon sivuilta. Itse asiassa olisin voinut etsiä sen sinulle jo valmiiksi, jos tietäisin miltä paikkakunnalta olet Kokemäelle tai Harjavaltaan tulossa. Siellä nimittäin saat kaikista bussivuoroista näkyviin tiedot pysäkin tarkkuudella.


      • dfvbn
        ed. kirjoitti:

        Koetapa etsiä vastaus matkahuollon sivuilta. Itse asiassa olisin voinut etsiä sen sinulle jo valmiiksi, jos tietäisin miltä paikkakunnalta olet Kokemäelle tai Harjavaltaan tulossa. Siellä nimittäin saat kaikista bussivuoroista näkyviin tiedot pysäkin tarkkuudella.

        Antaa olla. Sain eilen jonkun ihmisen kiinni VR:n aspasta ja juna kyllä kiertää aseman kautta. Toivotaan, että puhelimeen vastannut antoi oikeaa informaatiota.


      • Nikke T
        dfvbn kirjoitti:

        Antaa olla. Sain eilen jonkun ihmisen kiinni VR:n aspasta ja juna kyllä kiertää aseman kautta. Toivotaan, että puhelimeen vastannut antoi oikeaa informaatiota.

        juna kyllä kiertää aseman kautta

        Katohan et siellä on kiskot myös!

        Eikö Kokemäki/Harjavalta akselillla kannattais tyytyä bussikyytiin?


    • fdsvcxfdssdfs

      Jos loppumatkalle tarjotaan bussiyhteyttä niin onko se pakko ottaa vastaan? Itse en tykkää matkustaa bussilla ja haluan nimenomaan matkustaa junalla.

    • 222

      VR:n sivulla kerrotaan syy bussimatkoihin: "Tampere-Pori-radalla korvataan ratatöiden vuoksi kuusi junavuoroa linja-autoilla päivittäin maanantaista perjantaihin 12.8.–5.12. klo 8–16 välisenä aikana."

      http://www.vr.fi/fi/index/aikataulut/liikennetilanne/ratatyot.html#TamperePori

      Sivulla kerrotaan myös miten bussit kiertävät / ajavat suoraan & se, että jatkoyhteyksien pitäisi toimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      882
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      862
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      548
      781
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe