Viime päivinä olen saanut useita sähköposteja täysin oudoilta ihmisiltä ja tahoilta joiden liitteinä oli tiedostoja(.pif ja .zip yleisimmin).Ja skannaus paljasti että ne sisälsivät Netsky/I-Worm madon.
Olkaa varovaisia ja muistakaa pitää virussuojaus ajan tasalla!:)
Olkaa varovaisia ja muistakaa pitää virussuojaus ajan tasalla!:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi hitossa et poista välittömästi sellaisia sähköposteja jotka tulee täysin tuntemattomilta lähettäjiltä ja vieläpä sisältävät liitteitä.
Niinhän minä poistankin!Enkä avaa mitään liitteitä!Minulla nyt vain sattuu olemaan automaattinen skannaus sähköposteihin ja ilmoitus tulee ilman avaamistakin.Tajusitko?!?
Turhan moni ei sitä tajua.
avaruuten vaan kaikki suoraan..mitä niitä tutkimaan..
Helppohan on jättää oudot postit avaamatta,
vaan joku osaa jopa tutunkin nimissä lähettää vastaavanlaisia, joissa virus kulkeutuu koneelle kun mitään epäilemättäkään avaa postinsa!
Näin minulle kävi keväällä!
Hotmaililla on ainakin posteissaan hieno suojaus, kaikki liitteet tarkistuu tehosuodattimen kautta!
Tietysti F-Securen suoja on paras !!!!
Pitäkää koneet kunnossa ja nettailkaa.
Riittää kun ei käynnistä .exe .bat .cmd .com .doc .xls .xpi .vbs .inf .scr (tulikohan suurinpiirtein kaikki?) tiedostoja. .zip tiedoston sisään voi turvallisesti katsoa. Tärkeää on huomata että tiedostossa saattaa olla monta päätettä (hiihaa.txt.exe) jolloin viimeisellä on merkitystä. Eli tuo hiihaa.txt.exe voi olla, ja jos tiedosto lähetetään tuolla tavalla kyseessä on 99.9999% varmuudella virus. Ja loputtoman monennen kerran: älkää käyttä....... :)