Gradu ja avoimet haastattelut (ktm)

Voihan ahdistus

Teen gradua rahoituksen eräästä osa-alueesta ja tutkin kuinka toimitusjohtajat suhtautuvat asioihin x ja y (en jaksa tähän avata aihetta enempää kun asia kuulostais varmasti suuremmalle osalle heprealta).

Haastattelussa on 10 kysymystä ja luulin niiden kokoamisen olevan helppo nakki. Ongelma on siinä, että haastattelut kestää 20-80min tj:stä riippuen ja osa heistä kertoo tarinoi pitkän kaavan mukaan kuitenkin aiheeseen liittyen.

Olen lukenut useampia graduja, mutta ktm-puolelta en ole löytänyt kuinka avoimia haastatteluja ois käsitelty, kun ei oo kyllä/ei-vastauksia, vaan lähinnä mielipiteitä. Että mitä nyt noille litteroiduille haastatteluille tekisin ja repisin 10:stä eri mielipiteestä jotai tuloksia?! Ja miten vielä yhdistän niihin toimarin sukupuolen, koulutuksen yms tekijät? Apuaa tuntuu et oon ihan solmussa. Mikä mun tutkimustapa ees on?

Nim. Ois pitäny kuunnella vähän enemmän kvali-kurssilla

6

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juu-ei-vaarin housut

      No yliopiston kirjastosta (humanistinen, yhteiskuntatieteellinen) löytyy aika paljon kvalitatiivisen tutkimuksen oppaita, tosin ei niistä niin hirveästi hyötyä ole. Eikö sun lähdekirjoissa ole mitään hyviä esikuvia? Lähinnä sun pitäisi omalla järjellä yrittää pohtia niitä asioita. Kuuntele tai lue vaikka ne haastattelut muutamaan kerran putkeen läpi ja kokeile, että tuleeko sun päähän jotain ajatuksia. Jos sukupuoli tai koulutus pomppaa jotenkin esiin, niin siinä se pitäisi huomata. Sekä kysy ohjaajaltasi (joka on kyllä nyt varmaan jo lomalla).

      Kyllä/ ei -vaihtoehdoilla tehty tutkimus on varmaan helppoa tehdä, mutta mahtaako niin yksinkertaistetuilla tuloksilla olla mitään todellista arvoa? Jos ei sitten tutkita jotain sellaista asiaa jossa selkeästi on vain kaksi vaihtoehtoa olemassa.

    • erarae

      No, olisko loogista aloittaa niin, että ensin lajittelet ne sukupuolen mukaan, joka lienee ikään kuin "pääluokka"? Sitten lajittelet edelleen koulutuksen mukaan jne. Sitten alat käymään niitä läpi ja selvittelet, löytyy sukupuolten / koulutustaustan jne. mukaisesti jotain yhteneväisyyttä. Ehkä ei. Mutta onhan sekin sitten tutkimustulos.
      .

      • juu-ei-vaarin housut

        Jos on kymmenen haastateltavan otos, niin ei niiden jakautuminen sukupuolen tai koulutustaustan mukaan ole mikään tutkimustulos! Siis ei kai nyt kukaan luule tekevänsä tilastoa kymmenestä ihmisestä!

        Mutta joka yksittäisen haastateltavan kohdalla voi löytyä perusteluja mielipiteille sukupuolesta tai koulutustaustasta. Eli voi tutkia sukupuolen ja koulutustaustan mahdollisia vaikutuksia kunkin yksilön mielipiteisiin. Ei voi tehdä yleistäviä päätelmiä tyyliin "naistoimarit ovat tätä mieltä".

        Ihan ekaksi lainaa äkkiä joku kvalitatiiviseen tutkimuksen opas. Paikkakunnasta riippuen yliopiston kirjastoilla voi olla kesätaukoja, osa taisi mennä kii jo juhannuksena.


    • Atlasti

      Itse käytän Atlas-ti nimistä softaa kvalitatiiviseen tutkimukseen (muitakin on olemassa). Kannattaa tosiaankin olla joku teoria alla datan käsittelyyn.

      Käy lainaamassa siis peruskirja jossa kerrotaan eri tutkimusmenetelmistä kvalitatiivisella alalla esim. Grounded Theory, Discourse Analysis yms. Jälkiviisaana voi kyllä sanoa että aina kannattaa olla metodi mielessä ennen kuin lähtee tutkimusta tekemään, mutta kyllä sen voi jälkikäteenkin vielä pelastaa :)

    • yritys hyvä

      Kiitos vastauksista! Istunkin yliopiston kirjastolla viiden eri laadullisen tutkimuksen kirjan kanssa. Katsotaan mitä tästä tulee :D

    • teekkari2

      Lue mikä on Grounded Theory, ja käytä sitä, mikäli se sopii tutkimuksesi tueksi. Itsellä oli vähän sama ongelma, mutta onneksi löysin vahingossa kyseisenen metodologian. Nyt voit saada "akateemisen" linkin kvalitutkimukseen suht vähällä vaivalla. Teorian käyttöön tietysti liittyy tietty eri vaiheita, joista pitää olla perillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4112
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1157
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      50
      949
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      272
      883
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      807
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      801
    Aihe