Miten voi olla mahdollista että lomautuksen valinneen työntekijän ei tarvitse ottaa vastaan lomautusajalle tarjottua työtä? Eipä silloin kuuluisi liitostakaan mitään korvausta saavan....kylläpä vain saavat. Eivät ilmoita että on töitä tarjottu..kovin on hyväpalkkaisia ja rikkaita työläisiä kaupungilla. Huijaavatko he liittoa vai eikö lomautuksen ajaksi työtä tarjoava esimies tee hommiaan ja ilmoita työstä kieltäytyneet liitolle? Miten näin voi olla ja vielä kunnallisessa organisaatiossa?Itse menisin mieluusti kolmeksi viikoksi töihin jos tarjotaan.
Salon kaupungin lomautukset
Työtön72
36573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ei tietty kukaan mee vapaaehtoisesti töihin jos muualta rahaa tulee..liitolta vaan maksetut pois ja lomaa lisää. Eipä taida liitto tietää ees asiasta. Mun ymmärrykseni mukaan lomautuaaikana on pakko mennä töihin jos sitä tarjotaan. Työstä ei saa kieltäytyä tai muuten korvaus lakkautetaan
Kyllä Salossa kateellisia riittää, harmittaako. Onko menkat vai mikä mättää.
En ole kateellinen eikä oo menkkojakaan. Harmittaa vaan kun monilla ei ole töitä ja kaupungin työntekijät ei huoli vaikka valittavat lomautuksista ja pienestä palkastaan.
Kuka idiootti ottaa kaupingin lapamatoa koskaan töihin!
Paljon pitää vielä porukkaa erottaa että palvelu teknisellä puolella paranee!!!puhelimeen vastaa huru-ukkoja jotka eivät tiedä edes entisten kuntien teitä eikä kyliä.Tekninen virasto on suomen suurin suojatyöpaikka.
nää kaupungin porukat oleet iätajat samoissa töissä,tervetuloa todellisuuteen mitä muut on eläneet jo vuosia,ei se lomautus nyt niin helvetinmoista haloota tarvitse..V älitetään muka kaupungin palvelujen heikkenemisestä,paskat tulee pieni lovi jokakuukautiseen mitä kermaperseitätiliin ,voi hellanlettas sentään
Hah, kateellinen salolainen perusjuntti. Navankaivelija parhaasta päästä.
Meidän perusjunttiperhe taitaa maksaa teidän nörssiperheen ruuat.
Kiitos kiitos. Maksaisitteko myös pienen loman perheellemme, niin ja uusi pesukone.
samanlaisia työläisiä kaupungin työläiset ovat kuin muutkin. Ymmärsin vaan että JHL maksaa väärin perustein lomautetuille kun monille tarjottu omaa ammattiaan vastaavaa työtä lomautuksen ajaksi eivätkä kuitenkaan ota sitä vastaan.Eikö se ole työstä kieltäytymistä? Ei silloin tulisi maksaa myöskään työttömyyskorvausta.
Hullult kuulosta rt ei ol pakko men töihi vaik o lomautettu. Sii kaupunki työläise ova kaik taas paremppi kun me muut salolaise...tuet menee jos töit et ota vasta.Mitä liito tämmössee sanoo?kai tääl joku erustaja tiettä jottai
lopettakaa se s..tanan ruikutus lomautuksistanne,muilla jo vuosia kuulunut elämään,teidänkin kermaperseittenne jo aika totutella elämän todellisuuteen ,pois haavemaailmasta ettei se meitä kosketa
Nyt ei ole tässä ketjussa kyse lomautuksista vaan siitä että lomautetuille tarjotaan töitä lomautuksen ajaksi ja suurin osa kieltäytyy siitä. Kysyin vaan että onko se aivan laillista? Yleensä työstä kieltäytyvät eivät ole oikeutettuja myöskään liiton korvauksiin.Kuitenkin työstä kieltäytyneet saavat korvausta mikä on mielestäni väärin. Onko olemassa jokin "salaperäinen" laki erikseen kaupungin lomautetuille?
Sekö sinua harmittaa että kaupungin työntekijä saisi lomautuksen ajalta ansiosidonnaista? Oletko kateellinen siitä että lomautus voi olla silloin kun aurinko paistaa ja uimavedet ovat lämpimiä?
Ahdistaako sinua myös työkaverin uusi auto, taikka naapurin kesämökki?
Kyllä sinä olet säälittävä - oikein perussalolainen kateuden kyllästämä olmi.
Eipä harmita enkä ole kateellinen. Olen itsekin työtön ja meinasi menettää korvaukset kun ilmoitin etten voi otta työtä vastaa koska tarjottu työ oli 30 km päässä,vuorotyötä ja mulla ei autoa ja lapsetkin sen verran pieniä että ei voi jättää kotiin yksin..varsinkaan jos työt olis loppunu klo 22 ja bussit ei enää siihen aikaan kulje,eivätkä olis kulkeneet aamullakaan eli mahdotonta mennä sellaiseen työhön vaikka haluja olis ollutkin. Kauan kesti liiton päätös korvausasiassa kun eivät uskoneet että töihin pääsy on mahdotonta autottomalle ja piti kirjallisesti todistaa että busit eivät kulje niin aikaisin ja myöhään..Kuitenkin kaupungin työläiset voivat kieltäytyä tarjotusta työstä eikä liitto tee mitään. Mielestäni se on väärin..heitä olisin mielelläni tuuranut täällä kaupungissa ja päässyt työelämään pitkän työttömyyden jälkeen.
Itse olen kaupungilta ollut nyt jo toistamiseen lomautettuna. Tällä erää kaksi viikkoa. Syksyllä vielä viikko. Viimevuonna suunnilleen sama. En ole kuullut, että kenellekkään olisi edes tarjottu jotain työtä lomautuksen ajaksi. Onkohan se totta, että jollekkin on tarjottu, vai onko sekin taas tätä tämän palstan aivottomien kuvittelua. Tunnen kyllä todella monta kohtalotoveria, enkä tiedä kenellekkään tarjotun mitään.
Ainaki siivoojil o tarjottu ku niitte työ o nii tärkkiä ettei tartte sotkuis olla..moniks niist halus men työhö vai ottaks liitolt vaa ? Eks se ol petost?Kyl mun miälest ainaki.
Kermapersei kaik tyyni Tyynet
Menneet hyvät ovat ovat takanapäin - eitkä enää tule takaisin. Suomen idioottimainen hallitus on niin perinpohjaisesti vetänyt tulevaisuuden vessanpöntöstä alas, että vain huonoimmat vaihtoehdot ovat realistisia.
Lomautukset muuttuvat irtisanomisiksi ja irtisanotut syrjäytyvät.
Samaa mieltä, että nykyinen hallitus suurkunta liitoksineen on oikea idioottien pesäpaikka.
Kuulemma Katainen vielä tämän jälkeen valitaan EU:hun komissaariksi.
Onk see Kattane joku niinku punniki?
Voi,Voi näitä Kaupungin ruikuttajia,esim viemäripuolen kaverit pelaa korttii työaikana,ostetaan koneita itelle joka on juuri hajonnut kaupungin piikkiin
selkään ne tarttis kuin myös kyseinen alykääpiö(mestari)
Onks viemäripuolelaset kokomukselasia?
Koneita itselle kaupungin piikkiin? Näin tyhmänäkin sen ymmärtää, että se ei kyllä ole mahdollista. Outoja juttuja täällä kerrotaan. Kukahan näitä oikein keksii. Huh huh.
saa..tanan kaupungin laiskamadot,. Mutta,mutta ettehän te ole koskaan mitään tehneet samoin kuin nokian apinalauma. Menkää Siperiiaan itkemään.
Voi, voi..kun sen lomautuslapun saa kouraansa ja ei saa kolmesta viikosta palkkaa, niin siitäkö huolimatta on laiska ja pitäisi mennä töihin??? Lomautukset on yksi kaupungin säästökohteista, olivat jo viimekin vuonna. Jokaisen pitäisi ymmärtää, että palvelut ei enää pelaa entiseen malliin..Osa töistä jätetään tekemättä ja työkohteet priorisoidaan.
Itse hain viime vuonna lomautuksen ajaksi muuta työtä ja sainkin heti, tuurasin lomautettua. Säästöäkö tästä syntyi??
Lomautus täytyy perua, jos lomautettu halutaan töihin. Viime vuodesta tiedän useita tapauksia, joiden lomautukset peruttiin ja he menivät takaisin töihin.
Minään säästökohteena en näe näitä lomautuksia - luttamushenkilöiden ja kaupungin virkamiesten laskelmat poikkeavat kovin paljon toisistaan.
Kaupunkilaiset valittavat ja syyllistävät meidät kaupungin duunarit, ihan kuin me olisimme keksineet nämä lomautukset laiskotellaksemme..kiittäkää tai valittakaa näistä herra Rantakokolle!
Ranta-Cox on meitän Jummala. Ei me voita valitaa sitä etä mitä Jummala teke.
Tai o tekemäti.
Meet kiittäisime Ranta-Coxia siitä, että jos se lähtis taas Vietnammiin ja ostais vaan menolipun.
Säästöä syntyypi jos sie saat Rantamonoa aanukseen.
Haista sää vitu!
Koht tule joulu. Sitte haistellan lipeäkala.
Ja syötän kuolluta sikaa.
Salon kohdalla lomautukset on täysin turhia, kuten muissakin Suomen kunnissa. Porukkaa on irtisanottava vähintään 15 prosenttia ja jäljelle jääneet kiristävät työtahtiaan saman verran.
Toinen vaihtoehto on palkan alennukset Kreikan tyyliin ja työtahdin kiristäminen.
Valtion toimesta pitää lakeja alkaa muuttaa, etuisuuksia on leikattava, yritteliäisyyttä lisättävä runsaasti. Suomen kansan on ryhdyttävä töihin, kuten sotien jälkeen, jolloin Suomi nostettiin jaloilleen.
Suur kunta liitos on purettava ja pienet ketterät kunnat aloittavat uudelleen. Salon suurin virhe oli tämä typerä suur kunta liitos, joka lisäsi pomojen määrää ja rakennutti heille hienon talon kalliisti.
Kreikasa irtisanotaa 20000 kunnan loisijaa jote saman verran
voisi vaikka Salost laittaa kortistoo
Eiköhän Salon työntekijöistä ole suurin osa lomilla nyt puolitoistakertaisella palkalla ja silti hommat kuitenkin hoituvat.
Suur Salo oli leveine hartioineen monen toive, kun ei ollut käsitystä mitä se tarkoittaa. Leveätä hallintoa ja etäiset palvelut ja suuri kaupungin talo ilmastoineen herroille.
Tätä samaa potaskaa yritetään syöttää väen väkisin Turunkin kehyskunnille, älkää vaan uskoko. Oulukin alkaa olla jo kohtuullisen hyvä esimerkki, mitä suur kunta tarkoittaa.
Johtopaikat Kokoomukselle ja kaikille reilu palkankorotus, kansa maksaa !
Kirjastot ovat suljettuna, maaseudun terveysasemat kiinni ja taitaa olla hammaslääkäriinkin pääsy kiven takana. Kaupungin puistoalueet rempallaan, puolentoista vuoden takaiset myrskynkaatamat kaupungin metsistä korjaamatta, osa uimarannoista ja uimakouluista lakkautettu.
Ja sitten tulee joky älypää ja väittää että hommat hoituu.
Jopa humoristista lukea tietämättömien ihmisten tekstejä ja tosi kovia mielipiteitä asioista kuitenkin. No koko kaupungin lomautusten mittakaavassa en voi puhua, koska jopa ne on jaettu eriarvoisiin asemiin. Jos sun työnkuva olis sellainen, että KUKAAN EI KOSKAAN sijaista sinua (ei edes sairauslomalla), sulla on omat asiakkaat ja alueet niin ei silloin ole järkeä mennä vuodeosastolle töihin. Sun omat työt jää odottamaan ja kertyy kunnes palaat takaisin lomautukselta. Sain viime vuonna tehdä lomautusta edeltävät työt etukäteen ja korjata jälkiä sen jälkeen, ja näin siis terveyspalveluissa, mitä tekin käytätte. Ette vaan yksinkertaisesti tiedä asioista tarpeeksi, joten ei ehkä kannata kovaan ääneen huudella mitään "vääryyksiä" täällä. Ja työttömänä sullakin on ihan kivat korvaukset ainakin kun se rinnastetaan kunnalla työllistetyn palkkaan! JA kaikenlisäksi karenssit on kestetty kohta kaksi kertaa, että jos se saatanan valittaminen vois pikkuhiljaa loppua. Työntekijät väyneitä jatkuvaan paskaan niskaan ja kuntalaiset kuitenkin odottaa täysiä palveluita vaikka työpiste määrätään kiinni kolmeksi viikoksi!