mansikkakartelli

On mielenkiintoista, että mansikat maksoivat 5€ litra (30 markkaa) tai noin litra joka paikassa paitsi S-marketin edessä. Siellä pyydettiin, kuten yleensäkin vieläkin enemmän.

Muualla Suomessa mansikoiden hinta tällä hetkellä on 3-4€ välillä. Mikä tekee mansikoista erityisen kalliita Mäntyharjulla. Ei pitäisi olla korkeita kuljetuskustannuksia, onko se ahneus vai mikä?

Tuo S-marketin edessä oleva mansikkakojuhan on jo vitsi. Vuodesta vuoteen... ehkä marketpäällikkö saa pakastimensa ilmaiseksi täyteen. Näinhän ne paikat jaetaan.
8385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kartelli tai sitten ei, mutta Sivaa ja Tokmannia lukuun ottamatta ,on joka kaupan edessä joku mansikan myyjä. Saisivat pysytellä torilla, joka on sitä varten.

Äänestä

Voi teitä .
Suomi on vapaa maa mutta onko Mäntyharju.
Jokainen saa myydä missä tykkää.

Äänestä
  • Ei nyt sentään ,k yse on kuitenkin elintarvikkeista. Ja Suomi ei ole vapaampi kuin muukaan maa. Kaikki pylälät ja asetukset koskevat myös mansikanmyyntiä! Myös hygienia pellolla. LUE KÄSIENPESU PAIKAT.

    Äänestä

  • !!!!!! kirjoitti:

    Ei nyt sentään ,k yse on kuitenkin elintarvikkeista. Ja Suomi ei ole vapaampi kuin muukaan maa. Kaikki pylälät ja asetukset koskevat myös mansikanmyyntiä! Myös hygienia pellolla. LUE KÄSIENPESU PAIKAT.

    Voihan perhe.

    Missä eläkeläinen Tarmo pesee kädet kun välillä pelaa ja sitten myy mansikoita ja sitten raappii ?

    Torilla ei kukaan valvo mitä siellä touhutaan.

    Kuka on vastuussa.

    Äänestä

Oliskohan parempi ku nää kaikki narisiat ei ostais toreilta eikä kauppojen edustoilta mitään vaan etsisivät kaupan jossa myydään elämää.
Siis ostakaa elämä ja nauttikaa siitä :)

Äänestä
  • Kuka Sinut on käskenyt näitä narinoita lukemaan? Oma uteliaisuutesi. Joten laita kone kiinni ja ole omassa narisemattomassa maailmassasi. Tosi asiat ovat mielestäsi narinaa, laita laput silmille ja kuulosuojaimet, ellet kestä totuuksia. Vai kolahtiko pahastikkin omaan nilkkaaan?

    Äänestä

Onneksi kartellitoiminta loppuu syksyn aikana, viimeistään kun lumi tulee maahan.

Äänestä

Mansikat on voinut mennä myös itse poimimaan viljelijän pellolta. Silloin on voinut valita sellaiset kuin haluaa.

Hinta on tällöin ollut 3 euroa litralta kaikkialla, jopa silloin, kun poimiminen oli jo hankalampaa ja marjat heikompilaatuisia.

Viittaa vahvasti siihen, että kyseessä on ollut kartelli, jota on sovellettu myös itsepoimintaan.

Hintaa lisää vielä se, että ehkä puolet mansikoista jää poimimatta ja poimija joutuu niistäkin maksamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esko9 kirjoitti:

On mielenkiintoista, että mansikat maksoivat 5€ litra (30 markkaa) tai noin litra joka paikassa paitsi S-marketin edessä. Siellä pyydettiin, kuten yleensäkin vieläkin enemmän.

Muualla Suomessa mansikoiden hinta tällä hetkellä on 3-4€ välillä. Mikä tekee mansikoista erityisen kalliita Mäntyharjulla. Ei pitäisi olla korkeita kuljetuskustannuksia, onko se ahneus vai mikä?

Tuo S-marketin edessä oleva mansikkakojuhan on jo vitsi. Vuodesta vuoteen... ehkä marketpäällikkö saa pakastimensa ilmaiseksi täyteen. Näinhän ne paikat jaetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu