jälkivuodosta.

kokemuksia

synnytin kuukausi sitten ja jälkivuotoa on edelleen, mutta 4pv sitten alkoi menkkamainen kipu joka on voimistunut päiväpäivältä. Onko muilla ollut tälläistä ja onko ollut normaalia? vuoto ei haise.

2

333

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normaalia.

      ihan normaalia on että jälkivuoto voi jatkua 6 viikkoakin.. kivut voi johtua siitä että maha alkaa palautumaan ja lihakset palautuu normaaleihin kohtiin.. en usko että mitkää menkat alkaa tuossa vaiheessa vielä, voi mennä vaikka kuinka kauvon ennenku menkat alkaa.. mut jos alkaa vuoto haisemaan yhtään pahalle mene lääkäriin, sillon on toden näköisesti kohtutulehus..

    • samankaltaista

      Mulla oli jälkivuotoa 5 viikkoa, sitten viikko taukoa, ja sitten alkoivat menkkakivut ja menkat. Vaikka täysimetin. Sen jälkeen menkkoja ei ole ollut kolmeen kuukauteen imetyksestä johtuen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2443
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      195
      1575
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1475
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1391
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      60
      1092
    6. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      919
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      72
      916
    8. Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?

      Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats
      Ruoka ja juoma
      30
      771
    9. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      60
      767
    10. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      41
      761
    Aihe