nyt tajusin, että siellä on jotain linux-roskaa
mitä ihmeen järkeä? voiko olla totta, että joku oikeasti on ostanut Steamista Linkurapelin? Aika uskomatonta jos niin on...
mitä ihmeen järkeä? voiko olla totta, että joku oikeasti on ostanut Steamista Linkurapelin? Aika uskomatonta jos niin on...
Vastaukset 29
Vanhimmat
Mitä enemmän linuks ja sen oheistuotteet leviävät, sitä enemmän sen valtavat toimimattomuudet tulevat esille!
Hyvä niin.
Steamissa myytävät pelit eivät ole mitään Microsoftin Windows oheistuotteita.
Microsoftin Windows oheistuotteita
ei kukaan niin ole väittänyt, onhan se ymmärrettävää, että on esim. omppukoneelle pelejä
mutta Linruralle... tämä menee yli ymmärryksen rajan - jossain raja pitäisi kulkea
siis kun järjellä ajatellaan, niin eihän se voi tuottaa mitään firmalle...
linux-nördäkkeet eivät kyllä OSTA pelejä, koska HEIDÄN mielestä paras peli on kun voi konffata käyttöjärjestelmää tai sitten muuta täysin joutavanpäiväistä paskaa, jota he voivat pitää vaikka koodauksena, työnä tai opiskeluna... täysin turhaa
todellisuudessa Windowsilla pelaaminen on kehittävempää
Pelaaminen on ylipäätään kehittymättömien lasten puuhaa, sopii kyllä Windowsin käyttäjille. Pelaaminen ei kehitä mitään.
Mielestäsi työ ja opiskelu on turhaa ? Ei yhtään yllätä tuollainen mielipide Windows-luuserilta.
"ei kukaan niin ole väittänyt"
Onhan. "Mitä enemmän linuks ja sen oheistuotteet leviävät, sitä enemmän sen valtavat toimimattomuudet tulevat esille!"
Eli Steamissa ei myydä mitään Windowsin oheistuotteita.
On todistettu että pelaaminen kehittää aivoja ja on muutenkin ajattelun ja ongelmien ratkomisen kannalta erittäin hyvää treeniä.
Win-hihhulit nyt vähän sekoittaa asioita, vaikka en maksakaan windowsista, ei se tarkoita, ettenkö maksaisi hyvästä, laadukkaasta tuotteesta.
ei Linux-nördäkkeet hanki kaupallisia pelejä!!! PISTE
Aika monikin on niitä ostanut. Itse en pelaa joten en ole ostanut pelejä mutta muita kaupallisia ohjelmia kylläkin linuxille.
Windowsin tasoisesta laaduttomasta kurasta en maksa koska en sitä käytäkään mutta laadukkaista tuotteista maksan mielelläni oli sitten kyse ohjelmistosta tai raudasta.
Ei kannattaisi aukoa päätään aiheesta josta ei tiedä mitään.
Suurin osa peleistä tehdään nykyään Linuxin päälle toimimaan.
Winkuraa ei voi ostaa, niin pitää ostaa Linuxilla.
Jospa jätät ihmisten ostokset ihan vain ihmisille itselleen, etkä mieti kuka mitäkin ostaa. Se on jokaisen Linux-käyttäjän OMASSA päätösvallassa ostaako Linux-pelejä vai ei. Ei kuulu teille Windows-persereijille sitten pätkän vertaa.
Ylipäätään Linux-maailman asiat eivät koske sinua ollenkaan, joten jätäpä se Linux-aihe rauhaan ja painu vittuun tältä palstalta, sama koskee muitakin jotka tulevat palstalle itkemään kun joku silverlight ei satu Linuxissa toimimaan. Ei kuulu teille, eikä sitä puutetta tulla korjaamaan koskaan. Älkää käyttäkö Linuxia jos ei kiinnosta, mutta pitäkää se turpa kiinni siitä aiheesta, teiltä ei kukaan kysynyt mitään.
Sananvapaus ei koske Windows-käyttäjiä.
on se väärin, kun Steamissa seuraa kustannuksia kun ovat ottaneet Linux-räpellyksen valikoimiin, kun kukaan ei osta ja ne eivät tuota mitään
Ikäänkuin Windows-käyttäjät joutuvat maksamaan silloin enemmän siitä kehitystyöstä mikä kohdistuu Linuxiin, jonka osuus käyttäjäkunnasta on mitätön ja toisekseen linkurakäyttäjät eivät pelaa
Eli kuuluu ja paljon - pitäis tehdä adressi, että poistais Linux-sonnan valikoimistaan
Ihan vapaasti saat tehdä adresseja, niitä olet tehnyt ennenkin, niitä alkaa olemaan pitkin pimein ympäri nettiä.
Ja sitä paitis eii kuulu sulle jos joku firma tekee linux pelejä. Jos et halua tukea tätä toimintaa niin jätä ostamatta kyseisen firman tuotteita. Ihan vapaasti se ei sinulle kuulu jos haluaa tukea toimintaa jossa voittaja valitaan sillä joka osaa tehdä parhaiten softaa eikä sillä kuka eniten lahjoa päättäjiä.
Ettehän te windows-puudelipennut mitään joudu maksamaan linux-ohjelmistojen kehitystyöstä, kukaan ei pakota ostamaan Steamista mitään jos ette halua.
Vai pakottaako joku muka ostamaan sieltä ?
Steam on valintansa tehnyt, te idiootit voitte valittamisen sijaan tehdä omat valintanne ja hankkia ohjelmat muualta jos ei Steamin valinta miellytä.
Ihme valittajia Windows-puudelipennut.
Mistä tuon idiootin adresseja löytää, voisin käysä avaamassa tasan päinvastaiset kansalaisaloitteet.
winkkuralla ei uskalla ostaa koska muuten on heti tili tyhjänä
Samoin, jos ostaa linuks-ytimeen tehdyllä androidilla - tyhjenee paljon muutakin, kuin tilit.
onko joku LinkuraNörde ostanut sieltä pelin? voi tulla kertomaan
kyllä olen muutaman ostanut
ei totuuden häivääkään
kukaan Linkuranörde ei osta kaupallisia pelejä sieltä
- koska siellä ei ole ainoatakaan sellaista linkura-peliä jota oikeasti joku viitsii pelata
Näemmä inisijä teinipeelo ei ymmärrä Steamplay konseptia.
Mulla on useampi peli steamista ostettu jotka toimii sekä Windowissa että Linuxissa tai vaihtoehtoisesti Windowsisa ja OSX:ssä tai osa jopa kaikissa kolmessa.
Ihme hätä heti kädessä kun huomaa että Linuxillekkin saa pelejä.
Itse pelaan enimmäkseen konsoleilla, löytyy PS3, Xbox360 ja Nintendo Wii sekä useampi vanhempi konsoli. Myös pelikelpoinen teho PC jossa taas Windows, sillä vaan tulee pelattua nykyään todella vähän.
Mutta näin Windows käyttäjänä ei ymmärrä miten Linux pelit tai Linux yleensä saa jonkun suu vaahdossa purnaamaan anonyyminä internetissä. Pakko olla jokin mielenhäiriö. Pitääkin kysyä kaverilta asiasta kun ensikerran näkee, hän on psykiatri ammatiltaan ja osaa varmasti kertoa diagnoonsin.
ps: Omassa mediatoistimessa on muuten Linux, hyvin toi toimii ja helppo käyttää.
mikä konsepti se on, kun panostetaan sellaiseen, mikä ei tuota mitään eikä palvele mitään? vajaajärkisyyttä, kaiketi?
jos omistaa noin paljon konsoleita, niin suosittelen psykiatria
ketään ei varmaan kiinnostanut, mitä sinun mediasoittimessa on - ymmärrän toki, että syötät itsellesi kaiken mahdollisen mediapaskan ja pitäisi elää normaaliakin elämää
oli muuten hauskaa luettavaa, sopii perjanillan fiiliksiin
Hmmm. Mutta kiinostaa jos joku pelaa pelejä käyttäen Linux alustaa.
Jos firma tekee pelin ja suunnitelee sen alun perin niin että se on helppo portata muille alustoille niin firma saa enemmän kohdeyleisöä kuin tekemällä pelinsä vain yhdelle alustalle. Eri asia on jos peli alunperin suunnitellaan täysin Windows riippuvaiseksi jollain porttaaminen onkin jo sitten vähän hankalampaa ja kalliimpaa.
Ja kerään konsoleita ja vanhoja arcade kabinetteja, entäs sitten.
En syötä kovinkaan paljoa itselleni mediapaskaa, panostan laatuviihteeseen. Ja mikä on normaalia elämää?
Jos käyn töissä, matkustelen lomalla perheen kanssa, vapaa ajalla perheen kanssa pelaillaan, ulkoillaan, käydään mökillä ja kiikutetaan poikaa futismatsessa ja peleissä. Omasta mielestä melko normaalia elämää.
Aivokääpiö joka jaksaa vetää herneet nenään asiasta joka ei itse asiassa kuulu aivokääpiölle paskan vertaa kannattaa miettiä sitä omaa elämää.
Se että jokin peli julkaistaan Linuxille ei ole sulta pois, paitsi ehkä henkisesti jos olet jotenkin vajaa mieleltäsi. (melko todennäköisesti oletkin)
En syötä kovinkaan paljoa itselleni mediapaskaa, panostan laatuviihteeseen. Ja mikä on normaalia elämää?
NORMAALIN IHMISEN ELÄMÄ tuskin on sellaista miten sinun konsoli-kerääjän elämä...
"
Jos käyn töissä, matkustelen lomalla perheen kanssa, vapaa ajalla perheen kanssa pelaillaan, ulkoillaan, käydään mökillä ja kiikutetaan poikaa futismatsessa ja peleissä.
"
Ei tuota tee sinunlainen kirjoitaja - keksit pelkkiä satuja
Jospa se on exergyn kamu?
Valve saisi vetää Linuxin Steamin pois, samoin kuin Ubuntusta pitäisi jo oletuksena vetää Amazonlens ja kaikki muukin kaupallinen saasta pois. Linux-käyttäjät eivät yleensä ole kiinnostuneita ostamaan mitään eivätkä katsele turhia mainoksiakaan. Käytän itsekin Adblocker :aa ja popupblockeria estämään mainokset nettiäkin selaillessa. Ei kiinnosta kaupalliset "tiedotteet".
Miksi ihmeessä Linux-käyttäjille, joiden päämäärä on avoin ja ilmainen softa, yritetään väkisin myydä kaupallisia tuotteita, joita emme kuitenkaan osta? Emme ole kaupallisten firmojen asiakaskuntaa toisinsanoen.
niin, eihän se sovi tippaakaan kuvioon
eli äkkiä pois linux-roska sieltä