Muutaman vuoden ikäinen Navicon 2100 Max sekoilee pahasti, lähtee opastamaan ihan miten sattuu jopa päinvastaiseen suuntaan, ohjelmapäivitystäkin yritin mutta näytti että on ajantasalla ja kartatkin ovat alkuperäiset, mikähän tuossa mättää?
Vastaukset 12
- wwrwe
yritätkö aja "lyhintä reittiä" tai oletko määritellyt maksiminopeuden?
- Hortoilija1
Reitti on ollut optimaalinen ja normaali H-auto eikä nopeuksia ole määritelty , noilla se on ennen toiminut, akku vaan ei kestä ollenkaan vaan pitää olla kokoajan latauksessa.
- takkari
Et kertonut, toimiko Navigonisi aiemmin OK?
- Hortoilija1
Tuossa yläpuolella kerroin että se on ennen toiminut, nyt vaan kesällä kun otin sen käyttöön niin se alkoi sekoileen tosi pahasti pyörittää aivan sekona eri reittejä, ei tuota voi käyttää enää kun ajattaa minne sattuu.
- takkari
Hortoilija1 kirjoitti:
Tuossa yläpuolella kerroin että se on ennen toiminut, nyt vaan kesällä kun otin sen käyttöön niin se alkoi sekoileen tosi pahasti pyörittää aivan sekona eri reittejä, ei tuota voi käyttää enää kun ajattaa minne sattuu.
joo niinpä näkyi lukevan kun tarkemmin katsoo, mutta siitä sun tekstiä on hankala lukea ku olet kirjoittanut kaikki tälleen samaan pötkyyn ja oletin asian olevan jo aloituksessa lähtötietona, mutta ei ollut, juu tosiaan voit yrittää navilla jakomäkeen mutta viekin barcelonaan, kokeilisin sinuna kuitenkin vielä päivittämään kuten "hyvin toimii" kirjoitti
- hyvin toimii
minulla on sama navi käytössä, suosittelen että päivität sen pc:llä uudestaaan navigonin sivulta
- tämä on totuus
Päivittämättömyys ei voi aiheuttaa sitä että opastaa päinvastaiseen suuntaan. Eihän se olisi toiminut sitten uutenakaan. Laitteen asetukset on väärin. Resetoi laite, palauta tehdasasetukset.
- Hortoilija1
Nuokin asiat on tehty, mutta ei auta ongelmaan, mutta kysyisin nimimerkki "hyvin toimii" että kun yritän tuota ohjelmiston päivitysta tulee että se on ajantasalla.
- selöytääsinne
"Navicon 2100 Max sekoilee pahasti, lähtee opastamaan ihan miten sattuu jopa päinvastaiseen suuntaan"
No, laitappa vähän esimerkkiä miten tuo ylläoleva tapahtuu, käskeekö tekemään u-käännöksen vai miten? Jos menet Helsingistä Hämeenlinnaan, ohjaako Porvooseen?- Hortoilija1
No suunnilleen näin, eli kun tulen esim, T- risteykseen pitäis kääntyä oik, käskee vasemmalle, ja sitten mutkien kautta ties minne. mulla on myös toinenkin navi Garmin c310 joka on jo vanha ja kömpelö mutta ei vielä höperö, tosin kartat pitäis päivittää koska ovat alkuperäiset, eikä tietenkään uusia teitä osaa.
- Hortoilija1
Juu kävin eilen oulussa laitoin tuon naviconin kokeeksi päälle pyhäjärvellä, asetus oli nopea reitti keskustan osoitteeseen, se opasti oikein tupokseen asti jossa alkoi sekoileen abc: kohdalla rampille ja siittä vasemmalle Kempelettä kohden ja sieltä olis opastanu ties minne, heitin sen siitä hanskalokeroon sekoilemasta.
Tuota ohjelmaversiota ihmettelen koska se on alkuperäinen 7.0.12, Fresh ilmoittaa aina että se on ajantasalla. - peke
olisin kiinnostunut korjaamaan tuo kyseiseisen 2100. Itsellä on 3100 , josta on kertynyt kokemusta, joten voisin yrittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa912086Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as391353Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1371025Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.218965- 82846
- 95833
- 79731
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215724Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,53707- 76639
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79638- 35611
- 44598
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25477Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28462Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14460- 35454
- 33433
- 40427