Mitä palveluita diagnosoidut, heidän läheisensä tai heidän parissaan työskentelevät tarvitsisivat? Minkälaista tietoa? Minkälaista tukea? Minkälaista toimintaa? Olemme suunnittelemassa uudenlaista ADHD-projektia toteutettavaksi Keski-Suomen alueella, ja teemme tällä hetkellä tarvekartoitusta. Kaikista ehdotuksista olisi projektille paljon hyötyä. Kiitos jo etukäteen vastauksista!
ADHD:iden palvelut Keski-Suomessa: Mitä puuttuu?
tietotaitotukitoiminta
2184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei ole omakohtaista kokemusta mutta kuulinpa eräänä päivänä miten vaikeaa omaisten on hyväksyä adhd- läheisen vaikeuksia.
Hei!Minulla on 13v.poika,hänellä adhd.Olen kovin yksin ollut asian kanssa,vaikka on ravattu perheneuvolat,lastenneurologit,lastenpsykiatritOn kokeiltu kotihoitoa ja aikuisystävää.Ei ole minkäänlaista apua ollut mistään näistä.Monelta muultaki vanhemmalta kuullut,että tukitoimet riittämättömät,koska lääkäreillä ja muilla hoitohenkilöstöllä,ei ole tarpeeksi tarkkaa tietoa/näyttöä lapsen käytöksestä.Kirjoista ovat lukeneet,ja sitten yrittävät niiden mukaan neuvoa.Itse,niinkuin moni muukin vanhempi,kaipaisi tukihenkilöä,paikkaa johon viedä lapsi edes hetkeksi ilman pelkoa siitä että katsotaan kieroon,kun hän ei käyttäydy kunnolla.Onhan noita juu lastensuojelun puolelta ihmisiä ketkä tulis hetkeks,mutta kun eihän niitä viitsi edes pyytää,kun heidän apunsa on juuri sitä kyttäämistä ja lapsen arvostelua.Olisi joku,kuka ymmärtäisi lapsen ongelmat,ja antaisi vanhemmille hetken hengähdystsuon silloin tällöin,moralisoimatta tai puuttumatta mihinkään.Yksi juttu myös mitä kaipaisi,ovat erilaiset apuvälineet.Lievästi kehitysvammaisille ja esim. autisteille lapsille on olemassa valtava määrä arkea helpottavia välineitä,ihmettelen miksi adhd lapselle ei näistä puhuta tai tarjota näitä.Varmasti olisi apua.