Onkohan kenelläkään tietoa C 203-sarjan vetokoukun sähkösarjan asentamisesta sisäpuolelle. Onkohan missään netissä selkeitä ohjeita kaapeleiden liittämiseksi? Sarjan mukana tuli moniste, joiden epäselvät kuvat eivät aukene minulle. Sarjan on valmistanut Jaeger-Automotive ja se on Fixus-Monoflex koukun matkassa. Joutuuko käymään merkkihuollosta kodauttamassa sen?
Mersun vetokoukun sähkösarja
4
1518
Vastaukset
- mb.w.s-203
kannattaa käydä merkkihuollossa.
jos johtosarjan mukana ei ole autoon kuuluvaa
ohjainlaitetta,lähtee autosta valot. - jasu
Taas meni rahat hukkaan. Johtosarja maksoi varmaan yhtä paljon kuin itse koukku!
Mersun vetokoukkuun laitetaan sähköt näin:
Akulta vahva syöttökaapeli (muista laittaa sulake) sinne takavalojen läheisyyteen, jolla saadaan virtaa releille (minireleitä noin 5 kpl). Ryöstäjillä takavalojohdoista herätevirta releille (ajovalot, sumuvalo, vasen vilkku jne).
Releisiin kytket sitten vetokoukun (tarvike) johtosarjan kiinni. Aikaa palaa noin 3 tuntia ja kustantaa noin 20e.- mb.w.s-203
ja sitten merkkikorjaamolle valittamaan
kun valot ja muut ei toimi. - jasu
mb.w.s-203 kirjoitti:
ja sitten merkkikorjaamolle valittamaan
kun valot ja muut ei toimi.Siis ongelmia syntyy, kun otetaan virrat suoraan ryöstäjillä johdoista vetokoukulle, mutta kun toteutus tehdään releillä, niin ryöstäjillä ei oteta kuin mitätön herätevirta auton johdoista ja varsinainen virta suoraan akulta, homma toimii, ei herjaa polttimoiden vikalamppu, eikä pauku ylijännitesuojat.
Tietenkin, jos on peukalo keskellä kämmentä, niin ei ole syytä mennä mitään vetokoukkuja asentelemaan, vaan antaa homma jollekin, joka sen osaa oikein tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708