Ruotsissa lähetettiin TOR:in sähköpostiohjelmalla tappouhkauksia Aftonbladetin päätoimittajalle hänen muslimiystävällisen kirjoituksensa johdosta ja lehden oma tietokoneosasto selvitti lähettäjän IP:n ilman poliisia. Tämä on kohtalaisen outoa. Eikös TOR:in pitänyt olla täydellisesti salaava?
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article16577366.ab
TOR-verkko paljastaa sinut.
2
226
Vastaukset
- N67jFl
Nämä lehtijutut ovat usein mitä sattuu. Toimittajat ovat toimittajia eivät tietotekniikan asiantuntijoita. Asiaa juttu kirjoitetaan vaikka asiaa ei ole ymmärretty. Yleensä lukijakaan ei ole asioista perillä.
Nykytietämyksen mukaan Tor toimii aivan kuten pitääkin eikä tietoturvassa ole aukkoja. Tor ei kuitenkaan estä käyttäjää paljastamasta itseään. Java, Javascript, evästeet ja selaimen antamat tiedot voivat köyttäjän paljastaa. Samoin käyttäjän kirjoitukset tai valokuvat.
Tor on siis vain suojattu kanava eikä se itsessään takaa anonymiteettiä.- PPAP2
juurin näin. kaverille kävi mitä ilmeisemmin kämmi. noita tapahtuu yleensä silloin kun henkilöt eivät käytä ns. bundlea selaimineen tai unohtavat esmes scriptit päälle koska niitä tarvitaan tietyillä sivustoilla. siksi toisekseen, on vastenmielistä, että anonymiteettiä halutaan käyttää tuollaiseen toimintaan.
mielipiteisiin meillä kaikilla on oikeus. niiden takana on kuitenkin voitava siestä selkä suorana ja rehellisesti. "minä puhun, vastuu on muilla" mentaliteettia ei voi hyväksyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1452388
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1531613Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311598Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1451289- 641287
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121155Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2491070- 156956
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58869Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20859