Kuinkahan normaalia on, että yamaha 30 -93 sotkee ajossa koneen sisäpohjaa. Pikkukierroksilla öljyä ei tunnu tihkuvan mistään, ei ainakaan 5 min käytöllä. Pitemmässä ajossa öljyä alkaa valua mereen. Voisiko vika olla kovettuneissa letkuissa?
yamaha 30 -93 vuotaa öljyä
6
4876
Vastaukset
- Ya-man
Ota ensin ns.ilmanputsari irti ja katso onko siellä sitä öljyä.(neljä ruuvia)
Jos ei, niin anna koneen käydä kierroksilla ja yritä löytää mistä sitä voisi tulla.
Onko se niin että kone ollut aina kipattuna kun sitä alkaa tulla?? Kokeile jättää se alaasentoon ja katso tuleeko silloinkin sitä öljyä.
Oletko varma että se on öljyä eikä bensaa?- Rätti
Ei ollut ilmanputsarissa öljyä (tai bensaa) Olisiko putsarikotelossa pitänyt olla jonkinlainen suodatin niinkuin autossa? Koneen sisäpohjan kostuminen tapahtuu nimenomaan ajossa, paikallaan käytettäessä ei ilmennyt mitään.
- Ya-man
Rätti kirjoitti:
Ei ollut ilmanputsarissa öljyä (tai bensaa) Olisiko putsarikotelossa pitänyt olla jonkinlainen suodatin niinkuin autossa? Koneen sisäpohjan kostuminen tapahtuu nimenomaan ajossa, paikallaan käytettäessä ei ilmennyt mitään.
kuulu olla muuta ku pelkkä muovinen "koppa".
Ja sen oikea nimitys on imuäänenvaimennin.
- v.m.h
Valuu bensaa,bensa haihtuu,öljy jää.
- Ya-man
Sehän on tuoreöljyvoideltu moottori..........
- Ykä
Jammun tuoreöljysysteemi ei sotke öljyä bensaan kuten vanha OMC:n VRO. Jotta ehdottamasi voisi tapahtua, pitäisi olla vuoto imusarjasta tai kampikammiosta. Ei täysin mahdotonta, mutta jos kone muuten toimii kunnolla, niin epätodennäköistä.
Hakisin vuotoa siitä öljysysteemistä. Lähtökohtana kun vuotaa vain käydessä, todennäköisimmin vuoto painepuolella, eli niissä letkuissa ja liitoksista jotka tuovat öljyn pumpulta takaikuventtiilien läpi imusarjan liittimiin. Itse pumppu on myös mahdollinen.
Koneen käydessä ja täristessä voi kuitenkin jokin löysä letkuliitos vuotaa vaikka paikallaan ei vuodakkaan, joten kaikki mahdolliset liitokset syyniin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3811709Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334649Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512817Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442574- 1071643
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14104140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207822- 82820
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv60728- 10718