Miten ja minkä ikäisenä pois kotoa

Haluan oman elämän

Olen 14 täyttävä tyttö ja mietin lähitulevaisuutta. Minkä ikäisenä voi muuttaa pois (opiskelija asuntoon) ja onko muita vaihtoehtoja kuin opiskelija asunto? Mitä pitäisi silloin maksaa? Huonontaako nyt (15-17v?) muutto mun mahiksia hankkia kunnon talo myöhemmin (lapsia lähden yrittämää 2024-2026 alkaen, eli silloin pitäisi jo olla se kunnon asunto), siis jos vaikka nyt menee johonkin rahaa niin joudunko pitkittämään asunnon ostoa rahatilanteen vuoksi? En tiedä mitään tästä aiheesta, mutta haluaisin ehkä muuttaa tässä parin muutaman vuoden sisällä pois kotoa. Olen lopen kyllästynyt olemaan osa isän ja äidin elämää ja ettei itselläni melkeimpä ole omaa elämää. En esimerkiksi voi mennä kesätöihin (kesätyöhaastattelu olisi ollut huomenna) koska isä ja äiti haluavat mut niiden mukaan maalle. Mutta mulla alkaa jo olla omakin elämä tässä kehitteillä. Olen kyllästynyt siihen että on isä ja äiti ja mä olen osa niiden elämää. Haluan että on isä ja äiti, ja mulla ihan oma elämä toisessa asunnossa. Anteeksi jos tekstini sisältää tyhmiä kysymyksiä, mutta kuten sanottu en siis tosiaan tiedä tästä vielä mitään.

Vai onko tää nyt ihan tyhmä idea? Onko tää nyt kuitenkin vaan jotain murkun uhoamista? Jaa-a, en tiedä mutta toisaalta haluaisin kyllä oman elämän.

On mulla ihan hyvät vanhemmat, ei sen puoleen... Paitsi tosiaankin tuntuu että saisivat vähän antaa lisää siimaa.

Ja tää koko muutto juttuhan on ihan vaan ajatus, ja kaipaisin lisää informaatiota ennen kuin osaan sanoa mitä sitten lopulta päädyn tekemään.

Saa myös kertoa jos jollain kokemusta tälläsestä :)

Kiitos asiallisista vastauksista! :)

2

370

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+10

      Voi voi ei kannata kyllä tuossa iässä miettiä kovinkaan paljon noin pitkälle elämäänsä. Et voi olla varma mitä tulee vielä tapahtumaan eikä tuota vauvojen hankkimista kannata todellakaan suunnitella noin tarkasti . Opiskelija-asuntolaan pääset varmimmin jos opiskelupaikka ja kotipaikka ovat eri paikkakunnilla. Muuten ei taida olla mahiksia. Etkä tuossa iässä kyllä hirveästi voi vaikuttaa vanhempiesi mielipiteeseen. Jos he haluavat sinut maalle niin hyvin varmasti joudut lähtemään. Omaa asuntoa kannattaa harkita aikaisintaan opiskelujen loppuvaiheessa jos on jo töissä jos siis käy amiksessa eikä lukiossa. Mutta onhan tietenkin kaikki tuet olemassa mutta niitten kanssa on sitten aika tiukkaa elämistä ja riippuu tietenkin kaupungista myös koska vuokra-asuntojen hinnat ja tarjonta vaihtelevat paljon.
      Voi olla että nuo ovat tuota murkku-iän suunnittelua ja uhittelua

    • Haluan oman elämän

      Omasta mielestäni tuntuu hyvältä ja turvalliselta suunnitella tulevaisuutta jo vähän pidemmällekkin, tiedän ainakin suunnilleen ja lähtökohtaisesti mitä haluan ja mitä aion tehdä. Ja varmasti noi vauvahaaveilutkin muuttuu vielä, ehkä omat mielipiteet muuttuu ja puolisonkin ajatukset totta kai vaikuttaa.

      Mm-m, just se tässä nyppiikin kun en voi itse valita tulenko maalle mukaan vai en. Just semmosta että on iskä ja äiti joilla on lapsia, eikä iskä ja äiti ja mä erikseen.

      Joo, oman asunnon hankkimista en ole vielä ennalta suunnitellut, lähinnä vain sisustusta ja värimaailmoja eri huoneisiin.

      tiukilla eläminen ei mua haittaisi, se olisi sen arvoista kun saisi kuitenkin elää erillään vanhemmista.

      Mut eihän sitä tiedä, voihan olla että koko idea kaatuu jos iskä ja äiti sanoo ehdottoman ein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      77
      1826
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      55
      608
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe