Yrityksistä huolimatta en ole löytänyt pentuetta joka täyttäisi tämän vaatimuksen.. Olen alkamassa kasvattamaan staffeja mahdollisimman tarkkaan jalostussuunnitelman mukaisesti, mahdollisimman terveistä koirista. Vaikuttaa kuitenkin mahdottomalta löytää pentuetta missä molemmat vanhemmat olisivat a/a lonkkaiset. Tietääkö kukaan kenellä olisi tällainen pentue suunnitteilla?
Onko mahdotonta löytää staffia, jonka molemmilla vanhemmilla ja mielellään suvussa olisi a/a lonkkia
10
262
Vastaukset
- Ammattilainen kasvis
Mullon.
Kun hinnasta sovitaan,niin saat tasan sellaiset terveystiedot kuin haluat.
Laita yhteystietoja,niin katsotaan millaset paprut tehdään - cccdc
http://www.staffordshirenbullterrieriyhdistys.fi/page.php?pageId=5
Tuolta voisit kysyä pentuevälittäjältä.- Epäilevä
Millä testillä aiot osoittaa, että ovat myös tervepäisiä, siedettävän näköisiä ja että allergiat ei vaivaa? Jos koira on esim. Oikein allerginen, siinä ei a:n lonkat paljon lohduta.
- kiinnostunut_staff
Harkitsen seuraavaksi koirakseni staffia ja olen tutkinut jonkin verran kasvattajia ja koirien sukuja. Harmikseni Suomen staffien lonkkatilanne näyttää surkealta :( Miten jalostukseen onkaan käytetty esim. c/c lonkkaisia koiria!? onko staffien populaatio Suomessa niin pieni, ettei a/a -lonkkaisia koiria ole tarpeeksi käytettävissä? vai onko ko. rodun kasvattajilla liian vähän ymmärrystä jalostuskoirien valinnasta? Lonkkia kuitenkin kuvataan ja indeksejä lasketaan, joten sääli jos tuloksia ei hyödynnetä jalostuksessa. Haluaisin mielelläni myös tietoa a/a -lonkkaisten vanhempien pentueista, jos sellaisia löytyy.
- staffan3
Samaa olen miettinyt aloittajan kanssa. Juttelin viikko sitten erään kasvattajan kanssa. Kyseisen kasvattajan mielestä c/c lonkat on vielä ihan OK. Ei kuulemma häiritse koiraa elämän aikana :O Muutosta tähän saadaan odottaa. Ei nyt näköpiirissä, staffit on niin suosittuja tällä hetkellä :( Minusta saat sitten asiakkaan kun a/a lonkkaisia koiria alkaa saada. Ja valitettavasti taitaa olla totta että nuo terveystiedot on mahdollista ostaa suomessakin!
- qaqqa
Siis staffikasvattajalta törkeää välinpitämättömyyttä väittää c lonkkiä hyväksi. Ja jotkin kasvattajat vielä teettää jälkeläisiä d lonkkaisen kanssa. Siinä ei ajatella koiran parasta yhtään vaan ainoastaan omaa rahapussia. Voihan sillä rahalla vaikka tehdä etelänmatkan.
- arrrggh
Hienoa että kerrankin tulee kasvattaja joka ottaa myös lonkat huomioon. Jos ja kun saat ensimmäisen pentueen alulle niin aivan varmasti haluaisin pennun sinulta. Uskon että olet yhtä tarkka myös muissa terveys ja luonneasioissa kuin lonkkien kanssa. Olen todella kyllästynyt kasvattajiin jotka eivät viitsi paneutua yhtään pentueen terveyteen vaan teettävät niitä vanhemmilla joiden tulokset on mitä on tai ei ole tutkimustuloksia ollenkaan. Yksikin kasvattaja sanoi että- minä tiedän että nämä vanhemmat on hyviä- vaikka tuloksia ei ole kummastakaan koirasta juuri mitään. Eikä meriittejä näyttelyistä.
- orlandos1
Huonot lonka staffilla tulee esille monesti vasta vanhemmalla koiralla jonka päivittäinen liikkuminen on jo vähentynyt ja lihakset heikentyneet. Siinä vaiheessa huomaa A tai C lonkkien eron. Koiran omistajan olisi hyvä ajatella pentua hankkiessaan myös sen koiran vanhuusaikaa että onko se kivutonta vai kivuliasta aikaa.
- minäjamunkoira
Hienoja kommentteja staffien terveyteen liittyen!!! Upeaa että ihmiset alkavat vaatia kasvattajilta enemmän!
- Aloittaja taas
Aloittaja palaa pitkän ajan jälkeen kommentoimaan. Aion tuoda ulkomailta staffin, a/a lonkilla, mahdollisimman terveystestatuista ja luonnetestatuista vanhemmista, ja käyn ulkomailla astuttamassa sen. Mielipiteitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1478294Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496121Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju604516K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon444078Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko714037Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta953594- 853444
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1583333Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö82073Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä181956