Samsung & kortinlukija

Kyllä nyt raavitaan taas päätä niin, että tikkuja kynnenaluset täynnä. Minkähänlainen kortinlukija mahtaisi käydä samsungin LE40N87 -malliin? Aivan pyörryksissä jo kaikenlaisten korttilinkitysten ja erilaisten kortinlukijoiden tutkimisen jälkeen.

Taloudessa yksi kortinlukija (LA digital conax CI ) ja kaksi samsungin televisiota (edellä mainittu ja LE40D504) , mutta ilmeisesti tämä lukija ei sitten tuohon jälkimmäiseen olekaan sopiva, sillä tv ei tunnista lukijaa. LE40N87 tunnistaa kyllä lukijan ja lähtee jotain lataamaankin, mutta lopputuloksena ääni, tekstit ja musta kuva.
3426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Unohdit kertoa perusasioita, mutta tässä muutama ehdotus:
1. Jos kyseessä on antenniverkko ja valkoinen PlusTV:n kortti, niin se ei toimi CI kortinlukijalla. Hanki perusmallinen CA-kortinlukija PlusTV:n korttia varten.
2. Jos oli kyseessä kaapeliverkko, ja kortti oli oikein asennettu, niin valtuutusta voi joutua hetken odottamaan. Jätä vastaanotin hetkeksi tilaamallesi maksukanavalle, niin aikanaan se aukeaa.
3. Kaapeliverkon operaattorilla on joskus ruuhkaa ja valtuutus saattaa tulla vasta seuraavana päivänä. Näin asiakaspalvelu varoitteli, kun jouduin vaihtamaan maksukortin uuteen versioon.
4. Anna CI kortin päivitysten latautua rauhassa, niin elämä on paljon helpompaa. Ohjeet => http://www.testatutlaitteet.fi/fi/fi_13.html

Äänestä
  • 5. Jos kyseessä on kaapeliverkko, niin kanavakortti ei avaa CI kortinlukijalla mitään tilattuja palveluja, ennen kuin kortti ja kortinlukija on linkitetty toisiinsa. Totesin tämän, kun laitoin kortin uuden tv:n CI kortinlukijaan. Piti laittaa tavallinen kortinlukija hyllystä käyttöön toistaiseksi, ennen kuin saan korttilinkityksen kuntoon.

    Äänestä

  • Yksi arvaus lisää.. kirjoitti:

    5. Jos kyseessä on kaapeliverkko, niin kanavakortti ei avaa CI kortinlukijalla mitään tilattuja palveluja, ennen kuin kortti ja kortinlukija on linkitetty toisiinsa. Totesin tämän, kun laitoin kortin uuden tv:n CI kortinlukijaan. Piti laittaa tavallinen kortinlukija hyllystä käyttöön toistaiseksi, ennen kuin saan korttilinkityksen kuntoon.

    Käväisin DNA Welhon asiakaspalvelussa, jossa vanhan vuokralla olleen kortinlukijan linkitys purettiin ja uuden CI kortinlukijan tiedot vaihdettiin vanhan CIv1 -vuokramodulin tilalle. Kolmisen tuntia meni, ennen kuin kortinlukija sai linkitystiedon verkosta, joten ei kannata hätäillä näiden korttipäivtysten kanssa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tekniikan ihmelapsi kirjoitti:

Kyllä nyt raavitaan taas päätä niin, että tikkuja kynnenaluset täynnä. Minkähänlainen kortinlukija mahtaisi käydä samsungin LE40N87 -malliin? Aivan pyörryksissä jo kaikenlaisten korttilinkitysten ja erilaisten kortinlukijoiden tutkimisen jälkeen.

Taloudessa yksi kortinlukija (LA digital conax CI ) ja kaksi samsungin televisiota (edellä mainittu ja LE40D504) , mutta ilmeisesti tämä lukija ei sitten tuohon jälkimmäiseen olekaan sopiva, sillä tv ei tunnista lukijaa. LE40N87 tunnistaa kyllä lukijan ja lähtee jotain lataamaankin, mutta lopputuloksena ääni, tekstit ja musta kuva.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu