Lapsikaste ja uskonnonvapaus
Mielikki
7497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lapsikaste, vastasyntyneen kastaminen, ei ole pakollista. Ei edes ev.lut. seurakuntaan kuuluvien ole mikään pakko kastaa lapsiaan.
Kaste ei ole nimenantojuhla, vaan kasteella lapsi liitetään seurakuntaan ja Jumalan yhteyteen. Kuten aikuinenkin, joka menee kasteelle.
Lapselleen voi antaa nimen ilmoittamalla sen väestörekisteriin. Jos haluaa tilaisuutta juhlia, niin tottakai se on luvallista, kukaan ei sitä estä! Senkun vaan juhlakutsut postiin ja kakkua tarjoamaan kavereille. Jos lapselle haluaa nimetä jotkut "luottoaikuiset", kummin vastikkeet, ja nämä aikuiset haluavat ottaa tehtävän vastaan, sitäkään ei kukaan kiellä eikä estä !
Vauvana kastettu saattaa ottaa toisen kasteen liittyessään esim. babtisteihin tai helluntaiseurakuntaan.
Miksi näihin seurakuntiin ei saa liittyä ellei ota kastetta? Liittyminen ja kokouksissa mukanaolo ja käyminen edellyttää kastella käymistä. Miksi? MInusta SE luokkaa uskonnon ja kansalaisen vapautta ! Miksi siitä ei nosteta meteliä ja tehdä galluppeja?!
Uskonnonvapaus ON suomessa.
Kirkkoon ei ole pakko kuulua. Kirkosta voi erota. Lastaan ei ole pakko kastaa. VOit kuulua vaikka hare krishna -järjestöön jos niin haluat, kukaan ei vie sinua siksi vankilaan.
Uskonnonvapaus pitäisi sallia myös ev.lut. ja vastaaviin seurakuntaan kuuluville, joille lapsikaste on ok-juttu.
Sitäpaitsi Raamatusta löytyy puolustuksensa molemmille kasteille, niin aikuis- kuin lapsikasteellekin.
lapsi ei olisi halunut tulla kastetuksi. Olen kastettu, kuten suurin osa suomalaista lapsena. Enkä ymmärrettyäni kasteen merkityksen, ole koskaan halunut kuulua ko. uskontoon. Erosinkin kirkosta hyvin nuorena. Minusta on väärin valita lapsen puolesta uskonto. Valitkoon jokainen siinä vaiheessa, kun sellaisesta jotakin pystyy ymmärtämään ja jos uskontokuntiin kuuluminen on haluttua. Väkisin ei ketään saisi liittää uskontoihin, ei lapsena eikä aikuisena.
Eikös tohon uskontoon kuulu helvetillä pelottelu ja taivasosalla lupailu..
Eli miksi hätäkaste on olemassa?Ja mitä tapahtuu lapselle,joka kuolee kastamattomana?
Lapsen oikeuksista on tosin vaikea antaa sääntöä.Vanhemmathan vaikuttaa lapseensa, mutta mikä on oikein ja mikä liikaa?
Omia lapsiani ei ole kastettu,eikä ne kuulu kirkkoon.Saavat kuulua,jos jostain syystä aikuisena haluavat,kunhan ei nyt kiihkoilijoiksi rupea.
luterilaiseen uskoon kuuluu lapsikasteen jatkona rippikoulu. monet sen käyvät aivotta läpi, mutta todellisuudessa se on se lopullinen sitoutuminen kasteen armoon. konfirmoitavaksi EI PITÄISI MENNÄ, jollei ole valmis hyväksymään vanhempiensa valintaa ja jos ei todella tunne haluavansa vahvistaa kasteen liittoa.
joten jos olet kirkosta eronnut olet myös eronnut kasteen liitosta ja olet siis vapautunut myös lapsikasteen kahleesta.
sina vastustat lapsikastetta, mutta silti haluat vaikuttaa omiin lapsiisi etteivät he ainakaan saisi kiihkeää uskonnollista herätystä??
saako siis uskonnottomuuteen manipuloida mutta uskoon ei?
hätäkaste on kirkkoon kuuluvien uskovien yritys pelastaa vastasyntynyt ja silti kuoleva lapsi Kristukselle, mutta jos et usko, niin hätäkasteen voi kieltää ja vaatia vain lapsen nimeämistä. ja ilmoittaa se nimi sitten rekisteriin, jos lapsi hengissä selviää tai kaivertaa hautakiveen.
Sinäpä sen sanoit. Minä olen ihmetellyt aika ajoin tuota samaa.
...samalla myös eronnut kirkolisesta lapsikaste harhasta!