zippo sytytin

miten voi tunnistaa zippo tyylisen sytkärin aidoksi? (pohjan tekstien perusteella?)
44695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niinpä kai, mutta niitäkin tuntuu olevan vähän erilaisia. Joudut netistä selvittelemään niistä enemmän. Aidon zipon kuori on tehty messingistä joten magneetti ei tartu kuoreen. Kopiotkin voi olla ihan hyviä. Mun aidossa zipossa liekki vähän lepattaa, kuin ei saisi ilmaa tarpeeksi. Kopiossa jossa oli ehkä isommat ilmareijät, liekki paloi hienosti. Ehkä tekis mieli koittaa aitoa zippobensaa onko mitään eroa mutta ei viitti ostaa. Ronsonol kelpaa mulle.

Äänestä
  • Aidon zipon tunnistaa parhaiten saranasta kapea-leveä-kapea.leveä-kapea.ja niistä montuista saranan ylä ja alapuolella,ja tietysti jos on harjaantnut korva niin kilahduksesta kun avaa kannen siinä on oma sointu,ja vielä tietenkin ne leimat pohjassa...ymnykyisin tehdään niin aidon näköisiä kopioita että vaikea eroittaa mutta sarana on mielestäni paras tunniste,kopioijat ei viitsi tai taitaa tulla liian kalliiksi tehdä aidon näköinen sarana.

    Äänestä

ulkokuoren ala-osas on se zippo ltd..tai joku sen tyylinen teksti ja ku ottaa sisustan pois kotelosta niin siinä kyljes on jtn töherrystä. Kopiois ei yleensä mitää tekstii missään

Äänestä

Kiitos vinkeistä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuori keräilijä kirjoitti:

miten voi tunnistaa zippo tyylisen sytkärin aidoksi? (pohjan tekstien perusteella?)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu