Yksivuotiaan ruokailu ja juominen

1v.

Vauva on juonut Nan 2:kosta ja yksi vuotispäivä kohta koittaa jolloin pitäisi siirtyä Nan 3:seen. Mutta eikö yksi vuotias voi jo juoda ihan tavallista kuten vaikka kevytmaitoa? Moniko teistä käyttää vielä Nan tai muita tuotteita jotka on tarkoitettu 12 kk lähtein eteenpäin? Ymmärrän että näissä Nan maidoissa on enemmän ympätty ravintoaineita jotka ovat sopivat tuon ikäiselle (kai) eli ovat kai sitten parempi vaihtoehto? Hieman tyyristähän tuo Nan on jos litrahintaa katsoo ja tuo kolmonen vielä vähän kalliimpaa kun kakkonen.

Juotatteko nokkamokista ja käytättekö enää yhtään tuttipulloa yksivuotiaasta eteenpäin? Häpeäkseni täytyy tunnustaa että nokkamukia ei ole vielä hankittu tosin lasista olen ruokailun yhteydessä juottanut. En ehkä aio ollenkaan ostaa sellaista "taika" nokkamukia josta juoma ei tule muuten kun imemällä koska sehän ei ole sitä "oikeaa" juomista ollenkaan vaan ostan heti sellaisen tavallisen nokkamukin.

Ruokailusta sen verran että syötättekö vielä vauvanruokia niitä purkkiruokia jotka on tarkoitettu 1-3 vuotiaille ja jos vielä käytätte niitä niin miksi tai kuinka paljon? Eikö 1-vuotias voi jo syödä ihan mitä vain periaatteessa jos on hieman soseutettu. (vaikka tavallista kaurapuuroa?) ja mitkä on niitä ruokia mitä ei suositella vielä 1-vuotiaalle.

9

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mammuli28

      Miksi Nan2, mikä ero Nan1 ja 2 on? Meille sanottiin neuvolassa että Nan1 voi mennä ihan rauhassa sinne 1v asti jonka jälkeen normaali maito. Aloitettiin kevytmaidon sekoittaminen nanniin 11kk kohdalla, aluksi puurossa ja viikonpäästä juodussa maidossa.
      Ruuista.. Lapsi on syuönyt samaa kuin muu talous jo 9kk eteenpäin, jätin vain suolan ja kerman pois ruuanlaitosta. Ja meillä on lapsi saanut ihan elovenan tavallista kaurapuuroa (ilman suolaa) jo 4,5kk alkaen, en edes tiennyt aluksi että vauvoille on myös omaa puuroa olemassa :D

    • jhgft

      Nan2 on rasvahappoja ja rautaa enemmän kuin Nan1

      Mutta suosittelen mieluummun siirtymään tavalliseen maitoon. Nan3 on vieroitusvalmiste

      Meillä lapsi alkoi vähän ennen vuotta saamaan oikeaa maitoa ja oikeaa ruokaa. Mielestäni nuo 1-3 v. purkkiruuat on ihan huuhaata. MIksi niitä antaa kun voi jo tavallista ruokaa hienonnettuna antaa?

      muistaa vaan jättää suolan pois,eikä laita mausteita paljoa. Muistaakseni hunaja kana on sellainen jota vielä pitää välttää 1 -vuotiaalla

      Tuttipullo meillä jäi siinä 1 vuotiaana ja siirryttiin nokkamukiin.

      • mikä siitä

        huuhaata tekee? Ruokaa sekin on ja ihan hyvällä omatunnolla voi silloin tällöon antaa.Meillä ainakin joskus syödään hampurilaista tai ranskalaisia niin silloin annan purkista pienimmälle.Tämähän nyt tietenkin on kauhistus jollekkin(sekä purkki että hampurilainen) mutta siinäpä on:)
        Mutta tällä palstalla onkin kauhistus lähes joka asia mikä poikkeaa omasta..


      • kfjb

        Jos tarkoitat kaupan hunajakanamarinadia, niin sitä kannattaa välttää lisäaineiden ja liian suolan takia, ihan noin kuin muitakin valmiiksi marinoituja tuotteita. Muita syitä ei ole.


      • jhgft
        mikä siitä kirjoitti:

        huuhaata tekee? Ruokaa sekin on ja ihan hyvällä omatunnolla voi silloin tällöon antaa.Meillä ainakin joskus syödään hampurilaista tai ranskalaisia niin silloin annan purkista pienimmälle.Tämähän nyt tietenkin on kauhistus jollekkin(sekä purkki että hampurilainen) mutta siinäpä on:)
        Mutta tällä palstalla onkin kauhistus lähes joka asia mikä poikkeaa omasta..

        No jos annat 3 v. vielä purkkiruokaa niin se on huuhaata mielestäni. Eriasia antaa 1 veelle vaikka kylässä,reissulla yms. kun ei voi vielä kaikkea normi ruokaa syödä.


    • tääääähmitääää??

      Ei mitään korvikkeita 1 vuotiaalle, vaan tavan maitoa! Meillä poika 9 kk ja juo jo nokkamukista ja syö samaa ruokaa kun muu perhe, ilman suolaa. Eikä tarvii soseuttaa , kunhan lihan pilkkoo. Osaa syödä palija ja pureskella. Ei kai nyt 1 vee syö enää sosetta?? :/
      ja normaalia nalle neljän viljan puuroa syöty 5 kk iästä alkaen.

    • Tällälailla täällä

      Meillä ollut syntymästä asti käytössä tuo nan1 (en imettänyt) puolenvuoden kieppeillä siirryttiin nan2 ja hetki ennen kun lapsi oli 12 kk kokeiltiin nan3,mutta siirryttiin sitten kuitenkin tavalliseen maitoon..

      Ruokailulla meillä käytössä tavallinen nokkamuki mistä juo itse, mutta taikamuki päikkäreille ja yöunille mentäessä(maitoa siitä)

      Purkkiruokia meillä syödään vielä hävettävän usein n 3-4 päivänä viikosta, muuten tavallista kotiruokaa. Yritetään parantaa että jäisi nuo purkit kokonaan.
      Ja jokailta tietysti kaurapuuro.

    • milk3

      Kyllähän tuo Nan 3 on tarkoitettu juuri yli 12 kk eli tarkoitettu varmaan annettavaksi sen tavallisen maidon sijaan. Siinä on ravintoaineet paremmat kun tavallisessa maidossa yksi vuotiasta varten. Hinta on n. 1.30€ puolen litran purtilo eli melko kallista on.

      • semmottist

        Tai sitten voi vaan imettää edelleen yli yksivuotiasta, jolloin lapsi saa ihan hänelle varta vasten suunniteltua ravintoa... ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      423
      3631
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1612
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      114
      1432
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1399
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1368
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1316
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1246
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1159
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1027
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      39
      960
    Aihe