Juhannusruusuni ei kukkinut!

vanhempi henkilö

En nähnyt siinä mitään tuholaisia. 7 kukkaa tuli varjon puolelle eli seinän puolelle, mutta muuten ei kukan kukkaa. Koko ruusulla on pari metriä, ja on muutaman vuoden vanha.

Jotta kukkisi ensi kesänä pitäisikö se leikata jo nyt ja minkä korkuiseksi?

4

276

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Anna sen ruusun olla rauhassa ja toipua kevättalven ahavista ja muista koettelemuksista.

    • kerran kokenut

      Leikkasitko siitä keväällä versoja? Edellisen vuoden versoja ei pidä leikata, sillä niihin ne kukat tulevat. Eli jos nyt jätät leikkaamatta ja suojaat talveksi, niin ensi kesänä pitäisi kukkia, mikäli ei muita vaivoja ole. Auringossa köynnös kukkii enemmän kuin varjossa.

      • Kerran kokenut

        Näköjään sekoitin kaksi eri kysymystä, kahdesta eri lajin ruususta. Eli juhannusruususta en tiedä, mutta antaisin silti senkin vain olla.


    • ruusun kukkia

      Juhannusruususta leikataan vuosittain vanhoja kukkimattomia oksia pois. Voi pensaan leikata maan tasallekkin, mutta silloin ei tule kukkia. Juhannusruusu tekee kukkia paljon edellisvuoden versoihin. Ei ainkaan minun juhannusruusu ole koskaan tehnyt kukkia kuluvan kesän versoihin, paitsi eräänä syksynä, joka oli pitkä ja leuto ja ruusu kai luuli että on jo seuraava kesä. Siihen tuli kolme kukkaa syksyllä. joskus on pihlajakin erehtynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1732
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      105
      705
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      654
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      575
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      18
      549
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe