Ikuisuuskysymys - mikä vaha ??

Thanx !

Auto on met.musta vm. 2004, eli maalipinta ei ole enää uusi, joskaan ei huonokaan. Rajaan kysymyksen kolmeen vahamerkkiin: Autoglym, Collinite ja Presta. Mitä käytät / olet käyttänyt ja suositteletko ? Käytätkö saman merkin kliineriä ? Kuinka usein vahaat autosi ?

10

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • POHJALLE

      Autoglym SRP
      Sitten päälle Collinite 476.

      Vahaan kerran vuoteen ehehehe ei vaan
      kerran vuodessa.

    • Thanx !

      Joo, niin teen mäkin, kerran vuodessa, mutta pitää tulla kunnon jälkeä ... Ja kyllähän sen vuoteen VOI vahata, kun ottaa (mieluummin?) vuodevaatteet eka pois ;)

    • Vahaan sillä vahalla, mitä sattuu tallissa olemaan. Kun loppuu, ostan uutta silloin kun satun muistamaan. Ja siitä halvimmasta päästä.
      Minulla on 2 autoa, 24 v ikäisiä molemmat. Toisella ajettu 470 000 km, toisella 180 000.
      Toisen vahasin viimeksi keväällä 2012, toisen kesällä 2011.
      Vahaan taas joskus kun satun sille päälle.
      Minulle auto on kulkuväline, ei mikään palvottava epäjumala.

      • Thanx !

        Mulle auto ei oo pelkkä kulkuväline, se on yksi parhaista frendeistä tai jopa perheenjäsen. Eikä se oo myöskään mkn epäjumala. Voin vain kuvitella citikoidesi kunnon, kun suhtaudut niihin tuolla asenteella. Eikä mua kiinnosta pätkääkään sun citikoiden vahausvuodet, mähän puhuin AUTOISTA :D :D Saatika, että paljonko niillä on ajettu =/


    • purkkivaha

      paras simonez pasta vaha..helppo levittää pois ottaminen työläämpää
      mutta kiiilto on paras ja kestäääää

    • vahatuksi tuli

      Minä levitin vahan autoon joka paikkaan, sitten tuli kaveri ja lähettiin ryyppäämään, jota kestikin 3vrk. Auto oli auringossa vahat päällä tuon 3 päivää, ja oli muuttunut täysin valkoiseksi. Kun laitto rälläkkään lampaanvilla laikan, auto saatiin putsattua ja kiiltoakin tuli.

    • Thanx !

      Hyvä tuli "mumman kantapäästä, niin paha kun se oli" :D
      Autoglymin wanha parivaljakko 'punainen' ja 'kulta' ja toimii !

      • collinitemies

        Helpommalla olisit päässyt kun olisit sipaissut pintaan Collinite 476s tai 915, kestokin olisi ollut toistaluokkaa kuin mitä tuossa glymin tuotteessa.


      • onko ihan faktaa??
        collinitemies kirjoitti:

        Helpommalla olisit päässyt kun olisit sipaissut pintaan Collinite 476s tai 915, kestokin olisi ollut toistaluokkaa kuin mitä tuossa glymin tuotteessa.

        juu, mielipitetä löytyy puolesta ja vastaan. kuinkas on kiillon kanssa?
        helppous ei ole kaikille tärkein ominaisuus. glymin kulta on varmaankin helpoin ja kevein työstää mitä markkinoilta löytyy.


      • Thanx !
        onko ihan faktaa?? kirjoitti:

        juu, mielipitetä löytyy puolesta ja vastaan. kuinkas on kiillon kanssa?
        helppous ei ole kaikille tärkein ominaisuus. glymin kulta on varmaankin helpoin ja kevein työstää mitä markkinoilta löytyy.

        Helppous ei ole mulla ainakaan tärkeysjärjestyksessä kuin jossain hännillä, jos sielläkään. Kuitenkin, Autoglym 'punainen' oli helppo työstää ja 'kulta' naurettavan helppo, kuten sanoitkin. Esim. joku Meguiar´s on järjettömän isotöinen ja lopputulos pelkkää miinusta.
        Mikä sitten on "faktaa", kuluttajien kokemukset vaiko lehtien testit ?? Mun mielestä omasta autosta tuli tod. hyvä, ja kun sen ekan kerran pesi (kunnolla, ei mtn autopesuloita), niin kyllä oli kiilsi ! Bilika on nyt 9-v., joten eihän siihen uuden auton maalipintaa tms. vahalla saakaan.
        Tuo Collinite lienee vaha, jota kokeilen "päälle" seuraavaksi. Mutta Presta-kokemuksia nyt myös kehiin, moni fiksaamo vannoo nykyään sen nimiiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      30
      5053
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      264
      4920
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      53
      4423
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2405
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1838
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1482
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1450
    Aihe