Venäjän rajan lähelle nousi salaperäinen "Nato-torni" -

Että sillai

Venäjän rajan lähelle nousi salaperäinen "Nato-torni" - puolustusvoimat ilmoittautui omistajaksi



Virolahti. Virolahdelle lähelle Suomenlahden rantaa on rakennettu 138 metriä korkea masto, jolle ei aluksi löytynyt omistajaa.

Masto sijaitsee noin kilometrin päässä Venäjän rajalta Hurpun rajavartioaseman läheisyydessä. Mastoa on kasattu kuluvan viikon alusta lähtien. 138 metrin korkeuteen se nousi torstaina.

Isoa mastoa ihmetelleet kyläläiset uskoivat sen tulevan armeijan tiedustelukäyttöön. Leikkisästi he puhuivat myös "Nato-tornista".

Puolustusvoimien tiedotuspäällikkö Eero Karhuvaara kiisti aluksi puolustusvoimien osallisuuden maston pystyttämisessä, mutta palasi asiaan otettuaan selvää rakennuksesta.

"Kyseessä on puolustusvoimien viestintäverkon asema. Sillä tuetaan alueen yleistä verkkoa ja vastaavanlaisia torneja on Suomessa yli sata", hän kertoi Helsingin Sanomille.

Alunperin Karhuvaara epäili maston kuuluvan rajavartiostolle. Kaakkois-Suomen rajavartiolaitos kuitenkin kiisti Helsingin Sanomille maston olevan heidän projektinsa. Muutoin rajavartiosto kieltäytyi kommentoimasta asiaa ollenkaan.

Puolustusministeriökään ei ilmoittautunut tornin rakentajaksi.

"En tiedä siitä yhtään mitään, en ole ainakaan kuullut mitään", totesi viestintäpäällikkö Jyrki Iivonen HS:lle.

Edes valtion viestintävirastolla ei ole tekemistä tornin kanssa.

Virolahden kunnanjohtaja Osmo Havuaho muistelee, että Suomen valtio olisi hakenut mastolle rakennusluvan.

"Sille ei ole hakenut rakennuslupaa mikään taho. Enempää en kerro siitä", rakennustarkastaja Risto Poikolainen kommentoi Helsingin Sanomille. Poikolainen myös kehotti HS:n toimittajaa olemaan kirjoittamatta asiasta.

Mastoa torstaina asentanut yrittäjä Tom Sjöman kertoi pystytyksen alkaneen maanantaina. Hanke on ollut hänen mukaansa salaperäinen, eikä Sjöman tiennyt kenen torni oli kyseessä. Alue aiotaan hänen mukaansa aidata ja pääsy sinne estää ulkopuolisilta.

Maston valmistaneesta yhtiöstä ei voida kommentoida asiaa.

"Tässä tapauksessa emme voi kommentoida asiaa, kun meille on sanottu, että emme saa sanoa mitään."

http://www.hs.fi/kotimaa/Venäjän rajan lähelle nousi salaperäinen Nato-torni - puolustusvoimat ilmoittautui omistajaksi/a1372299626952

3

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leave comment here

      Näkee kuinka pienessä kunnassa ollaan aivan töpinöissään ja James Bond tunnelmissa kun joku rakentaa radiomaston kuntaan! ;)

      Se on näköjään niin, että se keltainen neste pakottaa itsensä ihan väkisin ylöspäin kun ihminen pääsee kunnan korkeisiin virkoihin.

    • sosiaalidemokraatti.

      sutta ja sekundaa hukka meidät nyt perii..

    • ihmettelevä???

      Masto on Venäläisten ja Suomalaisten yhteishanke sen vaikutusalue on saman laajuinen molemmille valtioille.
      Mutta mitä varten se on tehty on ja miksi siitä ei haluttu kertoa mitään herättää paljon kysymyksiä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      263
      6613
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      215
      6179
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      38
      5630
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      148
      4959
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      26
      3762
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      185
      3689
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3435
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      33
      3133
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      322
      2749
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      31
      2612
    Aihe