Elikkäs hamsterini kynsien leikkuu ei oikein suju! Hamsteri pyristelee ja möngertää otteestani koko ajan ulos . Olisiko teillä vinkkejä siihen miten leikkaisin hamsuni kynnet?
TALVIKKONI KYNSIEN LEIKKAUS EI SUJU!
meipossu
5108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja hamsullani on häkissään kiviä, ruukkuja yms.
toivoisin saavani vastauksen mahdollisimman pian... mieluustii huomis iltaan mennessä!
Aseta hamsteri selälleen ja napsnaps. Voit myös antaa hamsterin möngertää kädessässi ja sopivassa kohdassa napsasta kynnen poikki. Kaikkia kynsiä ei tarvitse leikata kerralla.
olen yrittänyt tuota selälleen laittamista, mutta eihän se nyt siinä halua pysyä... _
ja tosiaan hamsterini on aika vilkasta porukkaa, että vaikka sen väsyneenä ottaisinkin niin se virkoaa kuin taika iskusta kun olen juuri leikkaamassa niitä kynsiä...no kiitos kuitenkin vastauksesta:) jatkan yrittämistä!
Kynsiä ei tarvitse leikata kunhan sillä on esim. juoksupyörä missä kynnet voivat kulua. Minun hamsuni raapii myös mökkinsä seiniin kynsiä (se on posliinia) jossa kynnet kuluvat. Kivet ovat myös hyviä kunhan muistat keittää/paistaa ne :) Jos nämäkään ei onnistu voit mennä eläinkauppaan ja kysyä siletä ;)
Hamsuu kääpiöillä ei yleensä tuolla menetelmällä kulu , omillani kaikenmailman kiviä yms mutta ei kulu. Ainakin omilla hamstereilla perus käsittelyyn kuuluu selällään oleminen. Siihen kannattaa aina totuttaa!