Volvo V 70 D5 Käyntiongelmaan apua viisaammilta kaivataan!!

Eli mistähän voisi johtua kun tyhjäkäynti muuttuu välillä muutamaksi sekunniksi raskaaksi, sitten taas pyörii noin 10 sekuntia normaalisti ja tätä samaa jauhaa välillä minuuttisotalla peräjälkeen. Käynti aaltoilee myös jos vapaalla pitää kierrokset vaikka 1500rpm paikkeilla, käy välillä 1700rpm paikkeilla ja tippuu taas takaisin ja jne..

Oire kuullostaa vähän kuin nostaisi kytkintä vaihde päällä irroitus kohtaan muutamaksi sekunniksi ja koneen ääni muuttuu vähän kuin kävisi hetken aikaa neljällä pytyllä, tai jtenkin epätasaisesti vapisee jokatapauksessa.

Ilmastoinnin kompura menee myös päälle noin 10s välein eli varmaan kylmäaineetkin vähissä, mutta oire jatkuu vaikka ilmastointi olisi pois päältä.

Voisiko tuo käyntihäiriö oire johtua jostakin suuttimesta, kun reilummin kiihdyttäessä koneesta kuuluu aavistuksenomainen sirinä, kirinä tai jotain siihen suuntaan.

Vai johtuisko mahdollisesti kaksoimassa vauhtipyörästä, kun sekin välillä raklattaa hiukan tyhjäkäynnillä.

Olisko kellään arviota mistä vaiva johtuu vai meinaako koko hoito leipoa kiinni.
Ei kuluta öljyä eikä savuuttele milläänlailla, mutta joku mättää.
Niin ja vielä semmoinen että ajossa tuntuu myös aavistuksenomainen nykäys tai tehon tippuminen ajoittain, mutta voisiko tuo olla juuri tuon kompuran päälle menemisen oire kun ei taida tuota tehdä kun ilmastinti pois päältä.

Siinäpä vasta hankitun pelin joitain oireita, toivottavasti joku osaisi auttaa.
Auto vuosimallia 2002 ja ajettu 390 000km.

13

14530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ämis

      Tuo käynnin aaltoilu on hieman hankala etänä selvittää missä on vika. Auto pitäisi melkein saada Volvon testeriin, jossa esim. livedataa seuraamalla näkisi mikä hummaamisen aiheuttaa. Polttoainesuodattimen vaihto voisi tosin olla yksi homma mistä itse aloittaisin.

      Tuo 10sek kompuralle on aivan normiaika näillä helteillä. Toki ei se pahaa koskaan järjestelmälle tee, jos sen täyttää kuitenkin.

      Kilinä, etenkin vedätyksessä 3-vaihteella, joskus ääni lakkaa n. 2000rpm kohdilla, viittaa suoraan suutinvikaan. Vika kannattaa korjata pikaisesti, koska ääni johtuu siitä, että suutin vuotaa palotilaan ennenaikaisesti polttoainetta, joka rasittaa konetta ja turboa turhaan. Pahimmassa tapauksessa mäntään tai venttiiliin palaa tämän vuoksi reikä.

      Kaksoismassan ääntämisen en usko johtavan tuohon käyntihäiriöön. Ravistaako vauhtis, jos vedettää isolla vaihteella lämä pohjassa? Jos rynkyttää, niin iso remppa tiedossa ennemmin tai sitten myöhemmin...

      • Hei! Kiitos vastauksesta! Polttoainesuodatin vaihdettu 4/2013 joten siltäosin asia kunnossa.
        Tuo kilinä kuuluu tosiaan ainakin isommilla vaihteilla juurikin melko alhaisilla kierroksilla kun kunnolla vedättää, eli varmaan joku suutin siellä vuotaa, olisiko sitten tuo kolmois suutin kun näyttää hiukan ulkopuoleltakin tummemmalta, mutta ei kuitenkaan mitään polttoaine vuotoa tuosta oikein ulospäin huomaa. Kai se pitää käyttää pikaisesti testerissä ettei ainakaan tule mitään suurempaa vauriota.
        Kaksoismassa antaa välillä kevyttä rallatusta tyhjäkäynnillä, mutta kun kytkintä käyttää pohjassa tuo loppuu ja saattaa pyöriä pitkäänkin normaalisti ilman mitään rallattelua ja välillä tuota ei saa kuulumaan vaikka mitä tekisi.
        En ole huomannut että ravistaisi milläänlailla ajossa, lämä pohjassakaan.
        Tänään kun kuunneltiin tuota oikein porukalla, niin vika saattaisi olla ilmastoinnin kompuran laakerissa, tai olisiko mahdollisuus tuo laturin vapaakytkin mikä voisi aiheuttaa tuo moottorin kierrosten laskun ja hetkellisen käynnin ahdistustilan, no tuota pitää nyt seurata kun välillä tuokin oire kataa täysin..


      • ämis
        mvl68 kirjoitti:

        Hei! Kiitos vastauksesta! Polttoainesuodatin vaihdettu 4/2013 joten siltäosin asia kunnossa.
        Tuo kilinä kuuluu tosiaan ainakin isommilla vaihteilla juurikin melko alhaisilla kierroksilla kun kunnolla vedättää, eli varmaan joku suutin siellä vuotaa, olisiko sitten tuo kolmois suutin kun näyttää hiukan ulkopuoleltakin tummemmalta, mutta ei kuitenkaan mitään polttoaine vuotoa tuosta oikein ulospäin huomaa. Kai se pitää käyttää pikaisesti testerissä ettei ainakaan tule mitään suurempaa vauriota.
        Kaksoismassa antaa välillä kevyttä rallatusta tyhjäkäynnillä, mutta kun kytkintä käyttää pohjassa tuo loppuu ja saattaa pyöriä pitkäänkin normaalisti ilman mitään rallattelua ja välillä tuota ei saa kuulumaan vaikka mitä tekisi.
        En ole huomannut että ravistaisi milläänlailla ajossa, lämä pohjassakaan.
        Tänään kun kuunneltiin tuota oikein porukalla, niin vika saattaisi olla ilmastoinnin kompuran laakerissa, tai olisiko mahdollisuus tuo laturin vapaakytkin mikä voisi aiheuttaa tuo moottorin kierrosten laskun ja hetkellisen käynnin ahdistustilan, no tuota pitää nyt seurata kun välillä tuokin oire kataa täysin..

        Vuotavaa suutinta ei pysty näkemään ulkoa päin. Ainoastaan tämä viittaa siihe, että suutin voi olla jokus irroitettu ja jätetty esim. pohjan kuparinen tiivisterengas uusimatta, jolloin suutin likaantuu. Kun suutin siis vuotaa, tapahtuu vuoto palotilaan aivan samoin mitä oikeassa ruiskutuksessa. Vuotava suutin vain valskaa löpöä hieman lävitse koko ajan. Painetta siellä taitaa takana yli 1000bar, joten pienikin kuluma alkaa näkymään ja etenkin kuulumaan. Voit yrittää kuunnella rikkinäistä suutinta jollain rautatangolla. Rikkinäinen suutin naputtaa enempi kuin muut. Suuttimia kannattaa ostaa jostain kolariautosta. Huomio vai, että suuttimen päällä on on numero 1-3 ympyrän sisällä. Uuden suuttimen pitää olla samaa sarjaa.

        Tuo raklatus tulee tosiaan vaihtipyörästä. Pieni kilkatus vapaalla ei tosiaan ole uutta tai kamalan vaaralllista. Sitten kun joustot loppuu kiihdytyksissä ja limppu alkaa rynkyttämään menee kytkin nopeasti uusiksi. Ravistus ottaa myös kovasti vaihdelaatikon päälle.

        Näissä on ollut myös etenkin tuossa vapakytkimen laakerisssa. Kulkeeko hihna tasaisesti ilman värinää/pomppimista? Jos liikehtii niin viittaa vapaakytkimeen.


    • tällaista ollut

      Mulla fuskasi kakkossuuttimen kuparitiiviste ja jouduttiin uusimaan samoin laturinvapaakytkin piti ääntä vaikka hihna ei pomppinut.Eli välttämättä ei hinan tarvitse pomppia kun vapaakytkin on tiensä päässä.

      • Kiitos varsinkin ämikselle kun vaivaiduit vastamaan kysymyksiini ja kaiken kukkuraksi vielä asiallisesti.
        Tuo vauhtipyörä ei anna mitään oireita normaaliajossa tai vaikka antaisi kenkääkin ihan kunnolla, eikä tosiaan mitään rynkytystä kuulu vaikka mitä tekisi.
        Yritin tänään tutkia että pomppiiko tuo hihna kun tulee tuo moottorin kierrosten lasku, mutta tänään ei tuota oiretta taas saanut esille millään vaan kone pyöri ihan tasaisesti.
        Mutta, kiitos tosiaan asiallisista neuvoista.. Pitää nyt seurata ja kuullostella tuota myllyä joku aika, niin pääsee tuosta itsekin vähän paremmin perille ja kiinnittää huomiota nuihin asioihin mitä vastauksessasi mainitsit, Kiitos!!


    • kysyn vain

      Onko se laturin vapaakytkin kaikissa malleissa. Esin. D5, 2003 ?
      Näkyykö se laturin mallista ?

      • prigjqpjg

        Vapaakytkin löytyy kaikista D5 koneista.


    • D5 -03

      En tiedä näkyykö se laturin mallista mutta kyllä se on ja mulla se jouduttiin vaihtamaan.

    • No problem

      Tuo tyhjäkäynnin muuttuminen raskaaksi johtuu viallisesta syttöpaineensäätimestä, joka maksaa parisensataa ekua. Kun säädin sekoilee, paine nousee tyhjäkäynnillä ja mootorin käyntiääni muuttuu teräväksi, sellaiseksi enemmän dieselimäiseksi. Polttoaineen paineensäädin on helppo vaihtaa vaika itse.

      • D5 -02

        Ilmeisesti löytyy omaa kokemusta? Meikäläisen D5 kuulostaa aivan traktorilta, tuo ääni on pahentunut viime kuukausina. Välillä käy normisti ja sitten taas jurnuttaa. Vaiva alkoi jo pari vuotta sitten, ja tällöin volvon liikkeessä sanoivat että se on auton ominaisuus (!)

        Autolla nyt ajettu ~320 000km.


    • vövlööö

      minulla oli myös laturin vapaakytkin rikki piti sellasta ääntä niinkuin oiis ollut muovi jostain irti tai löysällä auto d5 2003

    • Onnen onkijat?

      Kannattas ajoissa vaihdattaa se laturinvapaakytkin tulee nimittääin kalliiksi kun lyö juntturaan ja ampuu hihnan jakopäähän.

    • volovomiäs

      Onko ongelma ratkennut? Itellä vähän samaja oireita d5 -03 volvon kans

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe