Avastin ilmaisversio löysi koneeltani 2 virusta. Ihmettelen kyllä, miten ne on voineet koneelleni ilmestyä..
No, kuitenkin.. Toisen viruksen polku on C-asemalla -> Local Settings -> Temp. Olen viime aikoina ajatellut, että varmaan pitäisi puhdistaa C-asema, mutta olen kuitenkin jättänyt sen rauhaan. Kun en kuitenkaan ole varma, mitä sieltä saa poistaa.
Laitoin nyt Avastin puhdistamaan konetta, toivottavasti virukset nyt poistuvat.
Avast löysi 2 virusta
9
167
Vastaukset
Avastista kannattaa laittaa nämä kohdat ennen tarkistusta, jotta se tarkistaisi koneen huolellisemmin:
Tarkista mahdollisesti haitalliset ohjelmat
Herkkyys asetuksesta
- Käytä koodin jälittelyä
- Tarkista tiedosto kokonaan
- Etsi mahdollisesti haitallisia ohjelmia
- Seuraa sidoksia tarkistuksen aikana
Tiedostopaketit
- Kaikki pakkaustavat
Suorituskyky asetukset ( Ota tästä kaikki kohdat pois)
Nämä löytyy Tietoturva->Antivirus->Koko tietokoneen tarkistus kohdasta.- Nörtittömyys..
Voi kun osaisit tarkemmin sanoa - noita ei koneesta löydy käyttäjälle.
- Avaaja
Minulla oli asetukset juuri noin, kun luettelit. Sen takiako vai siitä huolimatta Avast löysi ne virukset?
Avaaja kirjoitti:
Minulla oli asetukset juuri noin, kun luettelit. Sen takiako vai siitä huolimatta Avast löysi ne virukset?
Siitä huolimatta kun ne löytyi ennen asetusten laittoa.
Löytyy jos uusin Avast on asennettuna.
- PPAP2
voisitko täsmentää (mikäli vielä muistat), että mitä nuo haitakkeet oikein Avast mukaan olivat? virus kuulostaa hiukan eksoottiselta äkkiseltään.
- Avaaja
En oikein tarkkaan enää muista, mutta C-aseman Tempillä olivat molemmat.
Eikös ne jää Avastin karanteeniin josta voi tarkistaa että minkä nimisiä ne olivat.
- Avaaja
Ne on koneella, joka on vanhempien luona. Pitää siellä muistaa tarkistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1018033- 1075647
- 2794993
- 494933
- 763707
- 542940
- 642667
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222498Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292432- 422358