Perhoskirjoahvenen reviiri

Perhostaja

Kysymys on kaikessa yksinkertaisuudessaan: kuinka suuren tilan perhoskirjoahvenpariskunta vaatii reviiriksi? Joo, jokainen kala ja jokainen kalapariskunta on erilainen, mutta jos jonkinlaista suuntaviivaa. Mulla on 240-litrainen purkki johon olen suunnitellut pohjalle ainakin perhosia, mutta ehkä myös noin 6 - 8 -senttisiksi kasvavia monnisia (laji on vielä työn alla). Onko turha edes haaveilla siitä, että perhoset ja monniset pärjäisivät samassa purkissa?

1

707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -ipsukka-

      Meidän perhoskirjoahven pariskunta todella säyseä muita kaloja kohtaan, tuntuu kuin eivät olisi vallanneet ollenkaan omaa reviiriä itselleen. Eivät häädä tai näyki muita kaloja. Ovat rauhallisia, mutta rohhkeita ja todella uteliaita. Meillä samassa akvaariossa ruostekirjoahven pariskunnan kanssa ja hyvin pärjäävät keskenään. Jos Ruoste, - ja perhskirjoahvenia keskenään vertaa, perhoskirjoahven huomattavasti rauhallisempi ja säyseämpi muita kaloja kohtaan. Itsellläni ei kokemusta monnisista samassa akvaariossa pienten ahventen kanssa, mutta voisin kuvitella että hyvinkin tulisisvat toimeen! (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5238
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3742
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      48
      3145
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3035
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3025
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2383
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1868
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      145
      1838
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1815
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1741
    Aihe