valokatkaisijan asennustyöstä yli satasen lasku ja asennustyön kestoksi merkattu 1.5 tuntia. Asentajalla tais mennä liki 15 minuuttia matkoineen..
Paikallissähkö
asiakas3
161401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
hommahan menee sillee, että soitat niille ja pyydät ottaan tarvikkeen x mukaan ja asentaan sen. Kerrot vaikka sähkönumeron, että varmasti tulee oikea osa... ja hyllystä löytyy. No sitten kun asentaja tulee paikalle, niin onko sillä tarvike x mukana? Ei tietenkään. Pitää hakea kylältä missä vierähtää kahvitaukoineen tovi jos toinenkin. Sama homma joka kerta.
Asentajan kanssa vähn peittoa pöläytettiin niin ei maksanna mitään koko sähköremppa
polonen asentaja tuota rahaa saa, murto-osa tietennii tuloo. pääosa menee niitten johtajiin palakkoihin. ois kannattanu vähän kysellä muita. minä ainaki jätän tuon virman ottamata.
Se kaoppahan onkin toeselta nimeltään Kallis Sähkö - ollut ikänsä !
Asentakaa itse ne kytkimenne, jos ammattitaito ja lisenssit riittävät. Elleivät riitä, maksakaa, älkää itkekö. Jos on varaa pitää kiinteistöä, niin on varauduttava maksamaan ammattityöstä oikea korvaus.
Ja paskat se Paikallis-Sähkö oo sen kalliimpi, kuin muutkaan sähköfirmat, ellet nyt sitten tarkoita jotakin harmaan talouden yrittäjiä.
Ei nyt voi sanoa, että Paikallis-Sähköllä on monopoli mutta melkein. Onneksi on uusiakin yrittäjiä ja heillä palvelun taso parempaa.
Piti oikein ihmetellä naapurin papalle tehtyä asennusta kun hän ihmetteli hintaa.. P-S oli laittanut normaalin 50€ kalikan sijaan liki 200€ kalikan... raha tehdään valitettavasti niillä jotka eivät piittaa (kunta/valtio/yritykset) tai sitten niillä jotka ei tiedä/ymmärrä (vanhukset).
onhan niillä kalikoilla hinnat, huonoilla vähemmän ja paremmilla enemmän, niinhän se on kuule ilotytöilläkin.
tarvikkeet ovat yli puolet halvempia kuin p-s:ssä, ja ne tekee saman asian jos eivät liene jopa parempiakin. Muuan asentaja kerran sano hakevansa itselle asennettavat tarvikkeet puuilosta ja maxista, mutta asiakkaille firmasta. Tyhmä maksaa...
Ja Ladan kun ostaa Veholta, niin se on kuin Mersu. Tai jopa parempi!
Uuden kytkimen asennukseen ei mene aikaa edes 10 minuuttia. Itselläni on aina autossa Schneiderin, Abb:n ja Elkon kalusteita ja peitelevyjä jne.. Asiakkaan ei todellakaan kuulu maksaa siitä että asentaja ravaa eestaas tukun ja työkohteen väliä.
Niin niin, vaan entäs kun Jussi-sarjaa tarviisi? Niin ja entä kun sun autovarasto sattuu loppumaan jonkun tuotteen osalta ???
En nyt meinaakaan, että tukkuliikeessä asiointi kuuluu asiakkaan maksaa suoranaisesti, vaikka välillisesti asiakas maksaakin kaikki.
Niinpä niin, ja ihanko tosissaan laskutat sen kymmenen minuuttia kytkimen vaihdosta, eikö merkitse mitään, onko työkohde sadan metrin vaiko sadan kilometrin etäisyydellä.
Jos näin, niin pane nyt mainoksia äkkiä lehtiin ja nettiin.
Mistä hetkestä sinun laskutuksesi alkaa, siitäkö kun seisahdat sen vaihdettavan kytkimen äärelle ruuvimeisseli valmiina kädessäsi ?
Tottakai maksat kaikki vaadittavat verot yms. sivukulut niin kuin pitää? Siihen vielä asentajan palkka, luulisin tuolla veloitusperusteella riittävän niin paljon töitä, että tarvitset apuakin hommissa, muutoinhan kaikki asiakkaat eivät saa sinun edullisia palvelujasi.
No kuka se sitten maksaa, jos ei asiakas? Yhteiskuntako?
MORO!! ostakaahan sähkötarvikkeet puuilotalosta? ja nukkukaa yönne rauhassa,jos uskallatte? siinä se pieni ero? eikä maksa paljon??? ...
jovain
Kai ne tarkastettuja/hyväksyttyjä tarvikkeita Maxi/Puuilo-osastonkin sähköosat ovat?
no ihan samaa,ei kaikkien verkkarienkaan tarvi olla adidaksia