Ajelinpa Poriin taannoin ja aloin ihmettelemän kylttiä Kiukainen 3. Se oli ennen ihan ok, vaan kuntaliitoksen jälkeen, eikös se kuuluisi olla Euraqkoski? Elikä onko Kiukainen nimistä kylää olemassa, vai oliko se kunnan nimi, joka edelleen kuvastaa aluetta Eurasta pohjoiseen, jolloin se kattaa myös Panelian "kaupungin".
Kiukaisista
10
1333
Vastaukset
- köpätsy
Eikös Kiukainen ja Panelia ole ihan Euran "kaupunginosia", kuten esimerkiksi Kauttua on? Voin olla myös väärässäkin, mutta näin minä tämän miellän.
- luvalahtelainen 1
missäs se kiukaisten "kaupunginosa" noin ninku fyyssesti sijaitsee?
- köpätsy
luvalahtelainen 1 kirjoitti:
missäs se kiukaisten "kaupunginosa" noin ninku fyyssesti sijaitsee?
Kiukaisissa? Harjavaltaan kun porhaltaa niin pariin otteseen voit kääntyä Kiukaisiin, yhdestä risteyksestä voit jopa valita haluatko kääntyä Paneliaan tahi Kiukaisiin. Joten eikös se sieltä sitten ala kun pääset Kiukaisten alueelle, mitään sen tarkempia maantieteellisiä rajoja en osaa sanoa, mutta kai osaat itsekin sanoa oletko Euran keskustassa vai Kauttualla, Paneliassa, Kiukaisissa tahi missä vaan?
- paavo paneliasta
köpätsy kirjoitti:
Kiukaisissa? Harjavaltaan kun porhaltaa niin pariin otteseen voit kääntyä Kiukaisiin, yhdestä risteyksestä voit jopa valita haluatko kääntyä Paneliaan tahi Kiukaisiin. Joten eikös se sieltä sitten ala kun pääset Kiukaisten alueelle, mitään sen tarkempia maantieteellisiä rajoja en osaa sanoa, mutta kai osaat itsekin sanoa oletko Euran keskustassa vai Kauttualla, Paneliassa, Kiukaisissa tahi missä vaan?
Tottahan kaikki viitat ovat nähneet, vaan paikalliset kun sanovat siellä olevan Eurakosken.
- panelialainen
Eurakoski muuttui kiukaiseksi kuntaliitoksen myötä.
Ja kyllähän niitä risteyksiä mistä pääsee kiukaisiin tai
paneliaan on 3 kappaletta.- panelialainen
soriiii! Onkin vain 2
Vaaniissa teiden välillä on 300-400m - wiki3
Wikipedia ei tunne muita kyliä kuin:Eurakoski, Harola, Hiukko, Köylypolvi, Laihia, Laukola, Mäkelä, Panelia AS, Panelia, Peltomaa, Rahvola, Saarenmaa ja Vaanii.
- kiukiu
Kiukainen on sama kuin eurakoski eli 'puukirkon puoli'
Panelia taas on sissänbpäin kasvanut alalaji ja kiukaisten sivukylä.- Anonyymi
Kiuksisiin pääsee hyvin myös Köulypolventietä ja about samasta kohtaa Panelian suuntaan Jokiahteentietä. Se joenvarsireitti on vanha tie tavallaan. Mykora-väylä uudempi.
- Anonyymi
Kateellisten ja katkeroitujen Kiukainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2385981Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394808KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104286Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123031Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1192987Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,772469Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212416Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901679- 461649
- 691316