Ajelinpa Poriin taannoin ja aloin ihmettelemän kylttiä Kiukainen 3. Se oli ennen ihan ok, vaan kuntaliitoksen jälkeen, eikös se kuuluisi olla Euraqkoski? Elikä onko Kiukainen nimistä kylää olemassa, vai oliko se kunnan nimi, joka edelleen kuvastaa aluetta Eurasta pohjoiseen, jolloin se kattaa myös Panelian "kaupungin".
Kiukaisista
10
1389
Vastaukset
- köpätsy
Eikös Kiukainen ja Panelia ole ihan Euran "kaupunginosia", kuten esimerkiksi Kauttua on? Voin olla myös väärässäkin, mutta näin minä tämän miellän.
- luvalahtelainen 1
missäs se kiukaisten "kaupunginosa" noin ninku fyyssesti sijaitsee?
- köpätsy
luvalahtelainen 1 kirjoitti:
missäs se kiukaisten "kaupunginosa" noin ninku fyyssesti sijaitsee?
Kiukaisissa? Harjavaltaan kun porhaltaa niin pariin otteseen voit kääntyä Kiukaisiin, yhdestä risteyksestä voit jopa valita haluatko kääntyä Paneliaan tahi Kiukaisiin. Joten eikös se sieltä sitten ala kun pääset Kiukaisten alueelle, mitään sen tarkempia maantieteellisiä rajoja en osaa sanoa, mutta kai osaat itsekin sanoa oletko Euran keskustassa vai Kauttualla, Paneliassa, Kiukaisissa tahi missä vaan?
- paavo paneliasta
köpätsy kirjoitti:
Kiukaisissa? Harjavaltaan kun porhaltaa niin pariin otteseen voit kääntyä Kiukaisiin, yhdestä risteyksestä voit jopa valita haluatko kääntyä Paneliaan tahi Kiukaisiin. Joten eikös se sieltä sitten ala kun pääset Kiukaisten alueelle, mitään sen tarkempia maantieteellisiä rajoja en osaa sanoa, mutta kai osaat itsekin sanoa oletko Euran keskustassa vai Kauttualla, Paneliassa, Kiukaisissa tahi missä vaan?
Tottahan kaikki viitat ovat nähneet, vaan paikalliset kun sanovat siellä olevan Eurakosken.
- panelialainen
Eurakoski muuttui kiukaiseksi kuntaliitoksen myötä.
Ja kyllähän niitä risteyksiä mistä pääsee kiukaisiin tai
paneliaan on 3 kappaletta.- panelialainen
soriiii! Onkin vain 2
Vaaniissa teiden välillä on 300-400m - wiki3
Wikipedia ei tunne muita kyliä kuin:Eurakoski, Harola, Hiukko, Köylypolvi, Laihia, Laukola, Mäkelä, Panelia AS, Panelia, Peltomaa, Rahvola, Saarenmaa ja Vaanii.
- kiukiu
Kiukainen on sama kuin eurakoski eli 'puukirkon puoli'
Panelia taas on sissänbpäin kasvanut alalaji ja kiukaisten sivukylä.- Anonyymi
Kiuksisiin pääsee hyvin myös Köulypolventietä ja about samasta kohtaa Panelian suuntaan Jokiahteentietä. Se joenvarsireitti on vanha tie tavallaan. Mykora-väylä uudempi.
- Anonyymi
Kateellisten ja katkeroitujen Kiukainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2884535Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3502614Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1292524Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1702412Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2032300Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5031290Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii3991176Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki121151Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v38963- 93937