Ajelinpa Poriin taannoin ja aloin ihmettelemän kylttiä Kiukainen 3. Se oli ennen ihan ok, vaan kuntaliitoksen jälkeen, eikös se kuuluisi olla Euraqkoski? Elikä onko Kiukainen nimistä kylää olemassa, vai oliko se kunnan nimi, joka edelleen kuvastaa aluetta Eurasta pohjoiseen, jolloin se kattaa myös Panelian "kaupungin".
Vastaukset 10
- köpätsy
Eikös Kiukainen ja Panelia ole ihan Euran "kaupunginosia", kuten esimerkiksi Kauttua on? Voin olla myös väärässäkin, mutta näin minä tämän miellän.
- luvalahtelainen 1
missäs se kiukaisten "kaupunginosa" noin ninku fyyssesti sijaitsee?
- köpätsy
luvalahtelainen 1 kirjoitti:
missäs se kiukaisten "kaupunginosa" noin ninku fyyssesti sijaitsee?
Kiukaisissa? Harjavaltaan kun porhaltaa niin pariin otteseen voit kääntyä Kiukaisiin, yhdestä risteyksestä voit jopa valita haluatko kääntyä Paneliaan tahi Kiukaisiin. Joten eikös se sieltä sitten ala kun pääset Kiukaisten alueelle, mitään sen tarkempia maantieteellisiä rajoja en osaa sanoa, mutta kai osaat itsekin sanoa oletko Euran keskustassa vai Kauttualla, Paneliassa, Kiukaisissa tahi missä vaan?
- paavo paneliasta
köpätsy kirjoitti:
Kiukaisissa? Harjavaltaan kun porhaltaa niin pariin otteseen voit kääntyä Kiukaisiin, yhdestä risteyksestä voit jopa valita haluatko kääntyä Paneliaan tahi Kiukaisiin. Joten eikös se sieltä sitten ala kun pääset Kiukaisten alueelle, mitään sen tarkempia maantieteellisiä rajoja en osaa sanoa, mutta kai osaat itsekin sanoa oletko Euran keskustassa vai Kauttualla, Paneliassa, Kiukaisissa tahi missä vaan?
Tottahan kaikki viitat ovat nähneet, vaan paikalliset kun sanovat siellä olevan Eurakosken.
- panelialainen
Eurakoski muuttui kiukaiseksi kuntaliitoksen myötä.
Ja kyllähän niitä risteyksiä mistä pääsee kiukaisiin tai
paneliaan on 3 kappaletta.- panelialainen
soriiii! Onkin vain 2
Vaaniissa teiden välillä on 300-400m - wiki3
Wikipedia ei tunne muita kyliä kuin:Eurakoski, Harola, Hiukko, Köylypolvi, Laihia, Laukola, Mäkelä, Panelia AS, Panelia, Peltomaa, Rahvola, Saarenmaa ja Vaanii.
- kiukiu
Kiukainen on sama kuin eurakoski eli 'puukirkon puoli'
Panelia taas on sissänbpäin kasvanut alalaji ja kiukaisten sivukylä.- Anonyymi
Kiuksisiin pääsee hyvin myös Köulypolventietä ja about samasta kohtaa Panelian suuntaan Jokiahteentietä. Se joenvarsireitti on vanha tie tavallaan. Mykora-väylä uudempi.
- Anonyymi
Kateellisten ja katkeroitujen Kiukainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65958
- 69712
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37615- 69586
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️33582- 43559
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43551Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19490Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172474Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18451Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62386- 52369
- 42368
- 17362
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29354Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96343YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338