Ajelinpa Poriin taannoin ja aloin ihmettelemän kylttiä Kiukainen 3. Se oli ennen ihan ok, vaan kuntaliitoksen jälkeen, eikös se kuuluisi olla Euraqkoski? Elikä onko Kiukainen nimistä kylää olemassa, vai oliko se kunnan nimi, joka edelleen kuvastaa aluetta Eurasta pohjoiseen, jolloin se kattaa myös Panelian "kaupungin".
Kiukaisista
10
1361
Vastaukset
- köpätsy
Eikös Kiukainen ja Panelia ole ihan Euran "kaupunginosia", kuten esimerkiksi Kauttua on? Voin olla myös väärässäkin, mutta näin minä tämän miellän.
- luvalahtelainen 1
missäs se kiukaisten "kaupunginosa" noin ninku fyyssesti sijaitsee?
- köpätsy
luvalahtelainen 1 kirjoitti:
missäs se kiukaisten "kaupunginosa" noin ninku fyyssesti sijaitsee?
Kiukaisissa? Harjavaltaan kun porhaltaa niin pariin otteseen voit kääntyä Kiukaisiin, yhdestä risteyksestä voit jopa valita haluatko kääntyä Paneliaan tahi Kiukaisiin. Joten eikös se sieltä sitten ala kun pääset Kiukaisten alueelle, mitään sen tarkempia maantieteellisiä rajoja en osaa sanoa, mutta kai osaat itsekin sanoa oletko Euran keskustassa vai Kauttualla, Paneliassa, Kiukaisissa tahi missä vaan?
- paavo paneliasta
köpätsy kirjoitti:
Kiukaisissa? Harjavaltaan kun porhaltaa niin pariin otteseen voit kääntyä Kiukaisiin, yhdestä risteyksestä voit jopa valita haluatko kääntyä Paneliaan tahi Kiukaisiin. Joten eikös se sieltä sitten ala kun pääset Kiukaisten alueelle, mitään sen tarkempia maantieteellisiä rajoja en osaa sanoa, mutta kai osaat itsekin sanoa oletko Euran keskustassa vai Kauttualla, Paneliassa, Kiukaisissa tahi missä vaan?
Tottahan kaikki viitat ovat nähneet, vaan paikalliset kun sanovat siellä olevan Eurakosken.
- panelialainen
Eurakoski muuttui kiukaiseksi kuntaliitoksen myötä.
Ja kyllähän niitä risteyksiä mistä pääsee kiukaisiin tai
paneliaan on 3 kappaletta.- panelialainen
soriiii! Onkin vain 2
Vaaniissa teiden välillä on 300-400m - wiki3
Wikipedia ei tunne muita kyliä kuin:Eurakoski, Harola, Hiukko, Köylypolvi, Laihia, Laukola, Mäkelä, Panelia AS, Panelia, Peltomaa, Rahvola, Saarenmaa ja Vaanii.
- kiukiu
Kiukainen on sama kuin eurakoski eli 'puukirkon puoli'
Panelia taas on sissänbpäin kasvanut alalaji ja kiukaisten sivukylä.- Anonyymi
Kiuksisiin pääsee hyvin myös Köulypolventietä ja about samasta kohtaa Panelian suuntaan Jokiahteentietä. Se joenvarsireitti on vanha tie tavallaan. Mykora-väylä uudempi.
- Anonyymi
Kateellisten ja katkeroitujen Kiukainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1118043Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4287209SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1975476Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1364410Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en794348Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal984277Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103992Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03680Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132540Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema182146