Rakvere, Narva vai mikä muu? Jotain muuta kuin Tallinna...

viroon1

Tervehdys!
Tallinnassa on tullut käytyä niin monta kertaa ja pärnussakin pyörähdettyä, että mihin päin sitä kannattaisi lähteä virossa? Omalla autolla liikkeellä ja jokunen päivä aikaa, että ei ihan hirveän kauaksi. Mitä näissä muissa lähialueen kaupungeista löytyy? Onko niissä hintataso edullisempi kuin tallinnassa? Kaksi aikuista siis matkalla ja jotain kylpylää, hierontaa ja shoppailua lähinnä tahdottais :)

13

2158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • head reisi
    • Suosittelen

      Tallinna on Eestin kallein kaupunki.

      Rakvere on ihan mukava ja rauhallinen pikkukaupunki. Edullinenkin. Tie Tallinnasta hyvä.

      • viroon1

        Jep, kiitoksia, tuo vois olla hyvä vaihtoehto :)


      • XLmen
        viroon1 kirjoitti:

        Jep, kiitoksia, tuo vois olla hyvä vaihtoehto :)

        Itse miellän rakveren jotenkin talviaikaan kuuluvaksi, raskas kylpylätsydeemi ei niin kesätä, eikä koko rakverekaan.
        Narva-joensuu olisi tollanen hyvien ilmojen kohde, mutta turvallisuuden takia en suosittelisi ensikertalaisille.
        Haapsalu on ok, jos ensi kertaa menossa.


      • viroon1
        XLmen kirjoitti:

        Itse miellän rakveren jotenkin talviaikaan kuuluvaksi, raskas kylpylätsydeemi ei niin kesätä, eikä koko rakverekaan.
        Narva-joensuu olisi tollanen hyvien ilmojen kohde, mutta turvallisuuden takia en suosittelisi ensikertalaisille.
        Haapsalu on ok, jos ensi kertaa menossa.

        Hei, miksi narva-joensuuta et suosittele turvallisuuden takia?


      • Siinä syyt
        viroon1 kirjoitti:

        Hei, miksi narva-joensuuta et suosittele turvallisuuden takia?

        Paljon huumeveikkoja ja ryssiä.


      • Xlmen
        viroon1 kirjoitti:

        Hei, miksi narva-joensuuta et suosittele turvallisuuden takia?

        Vaatii tosiaan täsmennystä. Alueella on turistihotelleja/kylpylöitä, joiden lähellä ja niiden rannalla ei varmaan ongelmia ole.
        Mutta hiekkaranta on jotain 10:n kilometriä ja pienempiä majoituksia riittää. Olen ollut tilanteessa, jossa makailimme rannalla virolaisen seuralaiseni kanssa, lepikosta tuli 2 siilitukkaa ja 1 nahkapäätyyppi neuvottelemaan meidän kanssa.
        Neuvottelu oli tiukka, mutta päättyi onnellliseti kannaltani.
        Joten narva-joensuussa en majoittuisi niihin pikkupaikkoihin, en ainakaan ihan puhtaana Suomituristina.


      • röhö
        Siinä syyt kirjoitti:

        Paljon huumeveikkoja ja ryssiä.

        Onneksi ei tsuhnia yhtä paljon kuin ryssiä.

        PS. Virossa on kaksi yleisesti puhuttua kieltä, niin Suomessakin vaikka meillä toista kieltä puhuu vain 5 %, Virossa 27 %.


    • esim. polva,voru, etelävirossa ja alatsikivi, toila,viljandi,

      • sinne

        Viljandi on nätti pikkukaupunki, mm. vanhoja keskiaikaisia linnan osia. Omalla autolla voi helposti samalla käydä Tartossa, Viron toiseksi suurin kaupunki, kuttuuria, vanhempi yliopisto kuin Turun yliopisto.


    • mökki Virossa

      Tarttokin hyvä kohde ja sinne suora tie Tallinnasta. Siellä ihan kohtuuhintaisia hotelleja ja kaupungin keskusta on todella ihana kävelykatuineen.

    • älä yleistä

      Xlmen, ja noinhan ei voi Suomessa tapahtua ikinä missään rannalla? :) Käyn itse monta kertaa vuodessa Narvassa sukulaisilla ilman ongelmia, joten en ymmärrä tuota sinun asennettasi, jo edellisessä Narvaa koskevassa ketjussa. Se, että sinulla on siellä kerran ollut jotain riitaa ei tarkoita sitä että kaikki siellä asuvat olisivat jotain sekopäitä riidanhaastajia. Kyllä sä Suomessakin voit saada lättyys, ei sun Narvaan asti tarvi mennä :) Itse ainakin suosittelen käymään kaupungissa, hintataso vielä Tallinnaa hieman edullisempi, turhat ennakkoluulot pois! Venäjän kielentaito toki plussaa, sitä en kiistä :)

      • ensvuonna uudestaan!!!

        Rakvereä suosittelen, oon käyny monesti. Tosi jees!
        Sit kannattee käydä niissä rantakylissäkin sielläpäin. Esim. Võsu , vergi, altja. Vergin sadamassa on hotelli. Siellä oltiin kolme yötä sillä eka yö sielläpäin oltiin altjan kylässä Toomarahva Turismitalu nimisessä majoitus paikassa ja se ei ollu oikein meidän makuun( vittumainen talonemäntä).
        Muita kivoja paikkoja lähellä on Toolse,Eisma,Karepa,Käsmu.
        Nuissa paikoissa riittää katseltavaa.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7443
    2. 81
      5047
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4869
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4268
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3058
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2699
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2596
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2247
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2221
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1850
    Aihe