Miten pääsee kouluttautumaan? En mistään netistä löytänyt.. onko noille ees enää koulutusta vai pelkkä oppisopimus? Mitenkäs oppisopimukseen sitten pääsisi?
sprinkler asentaja
13
7127
Vastaukset
- cvbdfbd
Putkiasentaja niitäkin töitä tekee.
- kaapokannu
Ok. Muistan vaan vuosia takaperin, että are haki opisopimuksella koulutettavia rinkula asentajia... Eikö tohon tarvita jotIn koulutusta mitä ei ammatrikoulusta saa?
- jhweifgegv
kaapokannu kirjoitti:
Ok. Muistan vaan vuosia takaperin, että are haki opisopimuksella koulutettavia rinkula asentajia... Eikö tohon tarvita jotIn koulutusta mitä ei ammatrikoulusta saa?
Työssä sitä oppii. Ala on kuitenkin niin suhteellisen pieni joten mitään suoranaista koulua ei ole. Oppisopimus on ihan hyvä vaihtoehto jos sellaisen paikan löytää.
- kaapokannu
jhweifgegv kirjoitti:
Työssä sitä oppii. Ala on kuitenkin niin suhteellisen pieni joten mitään suoranaista koulua ei ole. Oppisopimus on ihan hyvä vaihtoehto jos sellaisen paikan löytää.
Ok. Täytyy ruveta kyselemään suoraa firmoista josko pääsis töhin...
- kaapokannu
kaapokannu kirjoitti:
Ok. Täytyy ruveta kyselemään suoraa firmoista josko pääsis töhin...
Ilmottakaa jos tiedätte,että joku etsii sprinkleriasentajaa koulutettavaksi... Oon tehny putkihommian,5vuotta..
- lvi/sprinkleriasentaja
kaapokannu kirjoitti:
Ilmottakaa jos tiedätte,että joku etsii sprinkleriasentajaa koulutettavaksi... Oon tehny putkihommian,5vuotta..
En suosittele vaihtamaan sillä putkipuolella on huomattavasti paremmat ansiot, tosin töitä on jos vain tyytyy pienempään palkkaan. Mikä on palkkatoiveesi, sillä kiinnostaisiko tietää mitä ihmiset luulevat tai uskovat saavansa ?
- hrhj
lvi/sprinkleriasentaja kirjoitti:
En suosittele vaihtamaan sillä putkipuolella on huomattavasti paremmat ansiot, tosin töitä on jos vain tyytyy pienempään palkkaan. Mikä on palkkatoiveesi, sillä kiinnostaisiko tietää mitä ihmiset luulevat tai uskovat saavansa ?
Sehän riippuu toki paljon ihmisestä mitä kukakin pitää hyvänä palkkana, mutta meillä putkimiehet tienaa sen 16-19€/h riippuen kokemuksesta. Tämä siis tuntitöinä kun tehdään kokonaan huoltohommia. Urakallahan ne liksat liikkuu ihan eri summissa. Ja samat miehet tekee spr ja putkityöt joten sama palkka tulee molemmista.
- ammattirinkula
Itse sprinkler ammattinokkamies urakkapuolella Caverionilla.
Perustunti 22e euroa lisät. Tuntitöitä ei juuri tehdä, urakalla tehdään
ja palkkaus liikkuu 28-30e tunti huitteilla. Raskasta työtä mutta vaatii
erilaista tarkkaa ammattitaitoa kun perus putkityöt. Suuttimet asennetaan
millintarkasti ja lakisääteisesti oikeille paikoille, näitä ei tuuman mitalla
voi laitella. Kaikki perustuu lainsäädäntöön ja paloturvallisuuteen.
Jokainen suutin on tarkkuussuutin ja jokainen liike joka työmaalla tehdään
perustuu lainsäädäntöihin ja sääntöihin. Suosittelen alaa, ihan eri hommaa
kun perus viemärirottien putkityöt. Työmaalla rinkula menee aina kaiken edelle,
muut koukkii sieltä mistä mahtuu. - Anonyymi
Itse menin työllisyystuella AKU-Asennus Oy sprinkleripuolelle. Firmassa myös putkipuoli. Firmassa koulutettiin sprinkulahommat ja säännöt. Työmaat oli vaihtelevia, palkkaus 4500-5000e plus lisät kuukausittain.
- Anonyymi
Missäpäin vaikuttaa Aku asennus? Kiinnostais työt.
- Anonyymi
Kannattaa hakea vuokrafirmoihin ja osoittaa taitonsa sitä kautta ja voit päästä firmaan vakituiseksi.
Hyviä firmoja on monia tässä nyt varmaan kaikkien jo tietämät.. Afire, Firecon, Putcon, Paloff, Caverion jne..
Edellä mainituissa pääset tekemään monipuolisesti alanhommia ja näet kätesi jäljen..
Suosittelen välttämään firmoja Are, ISS, Consti!!!!
Toki Arella voit päästä vähän isompiin keikkoihin ja oikeasti asentamaan muuten näissä edellä mainituissa on asentajantyö kaukana.. Tai jos tykkäät hieroa (huoltaa) vain venttiilejä ja asentaa yhden-kolme suutinta päivä :D - Anonyymi
Jatkoa tuohon ylempään viestiini.
Eli vuoden kävin vuokrafirman kautta hommissa ja sitä kautta pyysivät ihan firman kirjoille!- Anonyymi
Kaikki nuo nussivat pilkkua työehtosopimuksiin kirjatuista asioista. Paljon jää itsestään selviä asioita korvaamatta työntyekijöille. Mitä suurempi firma sitä pahempi kukkaron nyöri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083213Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k992390Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12329Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll221999Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1841518Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel111347Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011139Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441092- 92989
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee119972