30. vuotta HIV suomessa

Vuonna 1983 löydettiin suomen ensimmäinen HIV tartunta ja jo seuraavana vuonna sattui ensimmäinen AIDS kuolemantapaus:
http://www.hs.fi/sunnuntai/Lääkäri ei unohda aids-kesää/a1372478743116?ref=hs-art-new-1
3140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siinähän on nyt syytä juhlia 30 vuotis synttäreitä ja muistella menneitä homoja jotka kuolivat pers silmä veressä .

Äänestä

....HIVhän ei koskaan ole tarttunut heteroiden keskuudessa...

Äänestä

HIV tartuntoja löytyy niin heteroiden kuin homojenkin keskuudessa, siitä vain ei puhuta yleisesti koska HIV tartunta riski on suurempi homoseksuaalien keskuudessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


muistoja menneestä kirjoitti:

Vuonna 1983 löydettiin suomen ensimmäinen HIV tartunta ja jo seuraavana vuonna sattui ensimmäinen AIDS kuolemantapaus:
http://www.hs.fi/sunnuntai/Lääkäri ei unohda aids-kesää/a1372478743116?ref=hs-art-new-1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu